شفقنا رسانه | Shafaqna Media

صالح آبادی در گفتگو با شفقنا رسانه: دورکاری به کیفیت «ستاره صبح» لطمه زد/ وام حمایتی را با سود ۱۲ درصد گرفتیم

 شفقنا رسانه– مدیر مسئول «ستاره صبح» می گوید: خطر کرونا سبب شد تا در «ستاره صبح» بخشی از نیروها را دورکار کنیم و این مسئله به کیفیت «ستاره صبح» لطمه زد. من معتقدم کرونا برای اقتصاد روزنامه ها بخصوص «ستاره صبح» تنها هزینه و ضربه بوده است. البته امسال برای ادامه حیات روزنامه علاوه بر دریافت یارانه، یک وام ۱۹۲ میلیون تومانی با  سود ۱۲درصد هم گرفتیم که بهتر بود این وام را با سود ۴ درصد می دادند.

 

 

علی صالح‌آبادی، مدیر مسئول روزنامه «ستاره صبح» با اشاره به تاثیر کرونا بر روی رسانه ها به شفقنا رسانه می گوید: بعضی ها معتقدند که کرونا سبب شد تا روزنامه ها را به صورت دورکاری منتشر کنیم و همین مسئله را از لحاظ اقتصادی به نفع روزنامه ها می دانند. ولی بنده معتقدم که دورکاری روزنامه ها به دلیل عدم کنترل دقیق سردبیر، دبیر و مدیر مسئول بر روی مطالب، سبب پایین آمدن کیفیت محتواهایشان شده است. به همین دلیل دورکاری برای مطبوعات را به خاطر کرونا فرصت نمی دانم ، بلکه نوعی تهدید برای تحریریه ها  بود.

او ادامه می دهد: تهدید مهمتر کرونا برای روزنامه ها، ارزیابی غلط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ستاد مقابله با کرونا مبنی بر احتمال آلوده بودن چاپخانه ها و روزنامه ها به کرونا و تعطیلی یک هفته ای آن ها بود. این مسئله ضربه محکمی به روزنامه ها زد، چون خیلی از مخاطبان و مشترکان به خاطر ترس از ابتلا به کرونا، از خرید روزنامه خودداری کردند. اگرچه بعداً این ادعا تکذیب شد ولی با این حال نوش دارو بعد از مرگ سهراب فایده نداشت و روزنامه ها ضربه خوردند و تیراژشان سقوط کرد.

صالح آبادی می گوید: برخی از خبرنگاران ما دانشجو بودند و در خوابگاه سکونت داشتند، با تعطیل شدن خوابگاه ها  آن ها هم مجبور شدند به شهرستان برگردند و از راه دور به فعالیتشان ادامه دهند. به عبارتی خطر کرونا سبب شد تا در ستاره صبح بخشی از نیروها را دورکار کنیم و این مسئله به کیفیت «ستاره صبح» لطمه زد. معتقدم کرونا برای اقتصاد روزنامه ها بخصوص «ستاره صبح» تنها هزینه و ضربه بوده است. چون بنگاه های اقتصادی به صورت نیمه تعطیل درآمدند، جذب آگهی و رپورتاژ کاهش یافت و… درآمد روزنامه ها هم متناسب با آن کم شد.

با این حال در یک سال اخیر که کشور درگیر کرونا بود، چه حمایت هایی از سوی متولیان رسانه دریافت کردید؟ این مدیرمسئول پاسخ می دهد: «ستاره صبح» امسال علاوه بر دریافت یارانه، یک وام ۱۹۲ میلیون تومانی با  سود ۱۲درصد هم گرفت. در حالی که بهتر بود این وام را با سود ۴ درصد می دادند. برداشتم این است که کارِ ویژه ای برای روزنامه ها از سوی متولیان رسانه صورت نگرفته است. در حالی که ما انتظار داشتیم حداقل وام را ۴ درصد می دادند.

او با بیان اینکه اختصاص وام و یارانه به مطبوعات اگرچه کم بود ولی برای حفظ حیات رسانه ها در دوران کرونا نقش موثری داشت، می گوید: روزنامه ها توانستند با این شرایط سخت، سال ۹۹ را با همین کمک ها به پایان ببرند و اگر این کمک ها نبود امکان ادامه حیات نداشتیم.

اخبار مرتبط

تعلیق دائمی حساب توییتر منتشرکنندگان اطلاعات غلط کرونایی

hakimi

مدیرمسئول «ابتکار»: کرونا باعث کاهش نیروی انسانی در تحریریه شد/ تاکنون به نام کرونا، یک ریال به «ابتکار» کمکی نشده است

hakimi

رونق فروش رایانه شخصی در سایه کرونا

hakimi

ثبت نظر