شفقنا رسانه | Shafaqna Media

مظفری در گفتگو با شفقنا رسانه: آسیب های کرونا بر روزنامه های خصوصی و تاثیرگذار بیشتر است/ دست دلالان رسانه ای را ببندید

 شفقنا رسانه-مدیر مسئول «آفتاب یزد» ضمن بیان اینکه کمک قابل توجهی در دوران کرونا از سوی متولیان رسانه دریافت نکرده است، می گوید: آسیب های کرونا برای روزنامه های خصوصیِ تاثیرگذار و دارای تحریریه، به دلیل عدم کارشناسی و پیگیری درست از سوی متوالیان رسانه ها، بیشتر شده است. درحالی که روزنامه های خصوصی فاقد تحریریه و محتوای تولیدی، از وضعیت کرونا در جهت سود بیشتر بهره می برند. چراکه نه هزینه های چاپ روزنامه دارند و نه هزینه تولید محتوا و تحریریه. اگر وزارت ارشاد چند کارشناس برای بررسی عملکرد این روزنامه ها بگذارد و دکان این دلالان را ببندد، سایر روزنامه ها نیازی به یارانه ندارند و درآمدشان با همین آگهی های دولتی تامین می شود.

 

 

منصور مظفری، مدیر مسئول روزنامه آفتاب یزد با اشاره به تاثیر کرونا بر روی رسانه ها به شفقنا رسانه می گوید: کرونا بر روی بخش های مختلف جامعه از تولید گرفته تا خدمات تاثیرگذار بوده ، ولی بهتر است که انسان از تهدیدها بهره ببرد و آن ها را به فرصت تبدیل کند. با این حال کرونا باعث شد تا بخش رسانه ای کشور، خبرنگاران، دبیران تحریریه و مدیران رسانه از امکانات فضای دیجیتال بهتر استفاده کنند. از طرفی دیگر وجود این ویروس باعث شد تا دورکاری توسط خبرنگاران، گزارشگران و حتی بخش های فنی مطبوعات رواج بیشتری پیدا کند. این دورکاری علاوه بر اینکه سبب کاهش هزینه ها برای ارائه خدمات شد، توانست امنیت بهتری را برای خبرنگاران فراهم کند.

مظفری ضمن بیان اینکه کرونا یک تهدید برای روزنامه های بزرگ هم بود، می گوید: در کشور چند نوع رسانه داریم. یک نوع رسانه های دولتی و نوع دوم رسانه های بخش خصوصی هستند که بخش خصوصی خود به دو نوع تقسیم می شوند؛ رسانه های تاثیرگذار و دارای فروش که هزینه های خود را از محل تک فروشی تامین می کنند و نوع دیگری از رسانه های بخش خصوصی؛ دلالان هستند که نمی توان آن ها را رسانه نامید، چرا که فقط تولید آگهی می کنند.

مدیر مسئول روزنامه آفتاب یزد در بیان وضعیت روزنامه های بخش خصوصیِ نوع اول، در دوران کرونا می گوید: در حالت خوشبینانه ما حدود ۲۰ روزنامه در دکه های مطبوعاتی داریم که بخاطر تولید محتوایشان به فروش می روند. این روزنامه ها با کرونا متضرر شدند و وزارت ارشاد به عنوان متولی، برنامه حمایتی مناسبی برای این بخش نداشت. حتماً می دانید که رسانه های مکتوبِ تاثیرگذار، برای حفظ هویت مطبوعاتی خودشان مجبور به چاپ نسخه کاغذی و حضور در کیوسک ها هستند. این روزنامه ها در دوران کرونا به دلیل مسائل امنیتی و بهداشتی کمتر خریداری شدند، به همین دلیل ضرر کردند.

مظفری با اشاره به وضعیت بخش دوم روزنامه های بخش خصوصی که او اداره کنندگانش را دلال می داند، می گوید: به عنوان مثال یک فرد، چندین روزنامه را تحت نظر خود گرفته  و کمتر از ۳۰۰ نسخه چاپ می کند. این مسئله قابل پیگیری و شناسایی است، ولی اراده ای برای این کار از سوی متولیان رسانه وجود ندارد. این روزنامه ها تنها در سطح فضای مجازی جولان می دهند نه در کیوسک ها. با این حال خود را در سطح روزنامه های پرفروش و تاثیرگذار قرار می دهند. مردم می دانند که کدام روزنامه تولید محتوای قابل قبولی دارد ولی مسئولان مربوطه این تشخیص را نمی دهند. به همین دلیل به اندازه روزنامه های تاثیرگذار از یارانه و آگهی دولتی بهره مند می شوند.

او توضیح می دهد: به عبارتی علاوه بر اینکه کرونا به بخش های مختلف رسانه ای ما تاثیرگذاشته، ولی به دلیل عدم کارشناسی و پیگیری درست از سوی متوالیان رسانه ها، ضررهای کرونا برای روزنامه های خصوصی  تاثیرگذارِ دارای تحریریه بیشتر شده است.  درحالی که روزنامه های خصوصی فاقد تحریریه و محتوای تولیدی، از این وضعیت در جهت سود بیشتر بهره می برند. چراکه با کپی کردن مطالب مختلف در چند روزنامه، بیشترین حجم آگهی ها را به خود اختصاص می دهند. یعنی نه هزینه های چاپ روزنامه دارند و نه هزینه تولید محتوا و تحریریه. اگر وزارت ارشاد چند کارشناس برای بررسی عملکرد این روزنامه ها بگذارد و دکان این دلالان را ببندد، سایر روزنامه ها نیازی به یارانه ندارند و درآمدشان با همین آگهی های دولتی تامین می شود.

با این حال در یک سال اخیر که کشور درگیر کرونا بود، چه حمایت هایی از سوی متولیان رسانه دریافت کردید؟ مظفری پاسخ می دهد: وزارت ارشاد تنها ۲۰ میلیون تومان بخاطر کرونا به روزنامه «آفتاب یزد» داده است. علاوه بر آن گفته شد، براساس تعداد نفرات بیمه شده، به رسانه ها وام تعلق می گیرد که هنوز منتظریم و تکلیف آن روشن نشده است. به عبارتی کمک قابل توجهی در دوران کرونا از سوی متولیان رسانه ندیدیم.

 

 

 

 

اخبار مرتبط

تعلیق دائمی حساب توییتر منتشرکنندگان اطلاعات غلط کرونایی

hakimi

مدیرمسئول «ابتکار»: کرونا باعث کاهش نیروی انسانی در تحریریه شد/ تاکنون به نام کرونا، یک ریال به «ابتکار» کمکی نشده است

hakimi

رونق فروش رایانه شخصی در سایه کرونا

hakimi

ثبت نظر