شفقنا رسانه | Shafaqna Media

تحلیل مدیر مسئول شرق از مصوبه «لغو الزام دولتی ها برای درج آگهی در روزنامه»؛ بیشترین آسیب را روزنامه های خصوصی خواهند دید

شفقنا رسانه- روز گذشته رسانه ها از تصویب و ابلاغ آئین نامه نحوه فعالیت دستگاه‌های اجرایی در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) توسط هیات وزیران خبر دادند که از جمله مهم‌ترین مفاد این مصوبه می‌توان به بهره‌گیری از امضای الکترونیکی، انجام معاملات و انتشار فراخوان‌ها بر بستر ستاد و بالطبع حذف کاغذ و رویه‌های سنتی و موازی و همچنین حذف آگهی روزنامه برای مزایده‌ها و مناقصه‌ها اشاره داشت.

 

مهدی رحمانیان، مدیر مسئول روزنامه شرق در گفتگو با شفقنا رسانه به بیان ارزیابی خود از مصوبه «لغو الزام دولتی ها برای درج آگهی در روزنامه» می پردازد و می گوید: من معتقدم که این مصوبه هم شبیه طرح و لایحه ای بود که مجلس به آن رای نداد. یکی کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بود که مجلسی ها واقعاً نمی دانستند باید به چه چیزی رای دهند و به چه چیزی رای ندهند. نتیجه هم این شد، بودجه ای که کمیسیون تلفیق مجلس حدود یک ماه بر روی آن کار کرده و با تغییرات زیاد تبدیل به مصوبه دلخواه مجلسی ها شده بود، با این حال دوباره به آن رای ندادند. بعداً معلوم شد که نماینده ها اصلاً نمی دانستند به چه چیزی رای می دهند. مورد بعدی بحث شفافیت در مجلس بود که باز هم به عقیده من، نماینده ها نمی دانستند که به چه چیزی رای می دهند یا رای نمی دهند. چون قبلاً طرحی مبنی بر شفافیت برای همه دستگاه ها از جمله جلسات خبرگان، شورای نگهبان و… مطرح شده بود و نماینده های مجلس هم بر اساس همین ذهنیت به طرح جدید رای ندادند و بعداً معلوم شد که این دو طرح کاملاً با هم فرق دارند.

رحمانیان می گوید: اینگونه که من استنباط کردم، ظاهراً در مصوبه هیات دولت مبنی بر «لغو الزام دولتی ها برای درج آگهی در روزنامه» هم نمی دانستند که در حال تصویب چه چیزی هستند. وقتی دولت مصالح خودش را تشخیص نمی دهد ما چگونه باید انتظار داشته باشیم که مصالح دیگران را تشخیص دهد؟ دولت دلیلش را برای این کار صرفه جویی ۵۰۰ میلیاردی عنوان کرده است، در حالی که این رقم در بودجه دولت رقم قابل توجهی نیست، از طرفی اگر هم رقم قابل توجهی باشد به درد این دولت نمی خورد. به همین دلیل نمی توان پذیرفت که از روی آینده نگری چنین تصمیمی گرفته شده باشد. بنابراین چنین تصمیمی را باید براین اساس تحلیل کنیم که هیات دولت نمی دانسته چه چیزی را تصویب می کند و شناخت کاملی از کار و تبعات آن نداشته است.

او با اشاره به پیامدهای اجرایی شدن چنین مصوبه ای می گوید: وزیر ارشاد برای حل این مسئله به معاون اول رئیس جمهور نامه نوشته است و امیدواریم که حل شود چراکه منبع ارتزاق بخش قابل توجهی از روزنامه های ما از طریق آگهی های دولتی است و اگر قطع شود روزنامه ها با مشکل مواجه می شوند. این اولین بار نیست که دولت چنین تصمیم هایی می گیرد. نباید خودمان را گول بزنیم که پشت چنین تصمیماتی، تدبیر عمیقی نهفته است. باید گفت ما را به خیر تو امید نیست، شر مرسان.

مدیر مسئول روزنامه شرق معتقد است که با لغو الزام دولتی ها برای درج آگهی در روزنامه، بیشترین آسیب را روزنامه های خصوصی می بینند چراکه روزنامه های دولتی همچنان بودجه خود را دارند و می توانند از آن ارتزاق کنند.

 

 

 

اخبار مرتبط

آئین‌نامه حذف آگهی مناقصات و مزایده‌ها؛ از اصلاح تا لغو

hakimi

ساترا از راه‌اندازی سامانه ثبت تخلفات ترافیک اینترنت خبر داد

hakimi

مهدی فضائلی: آزادی مطبوعات از ثمرات انقلاب بود

hakimi

ثبت نظر