زمان انتشار : ۲۴ شهریور ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۷:۰۹ | کد خبر : 505271 |

محمدی: دورکاری در تحریریه ها به تبادل افکار و کیفیت رسانه ها آسیب زده است

شفقنا رسانه- با توجه به حاکم شدن طولانی‌مدت کرونا در جهان و ایران، بخش‌های مختلف دچار تغییرات اساسی شدند از بیکار شدن بسیاری از افراد گرفته تا مجازی و دورکاری شدن بسیاری از مشاغل. فضای رسانه‌ای هم با متأثر شدن از این مسئله دچار تغییرات زیادی از جمله دورکاری کارکنان خود شده است. اما همین مسئله تا چه حد بر روی کیفیت کار اهالی رسانه تأثیرگذار بوده و تحریریه‌ها در این مدت با چه چالش و مشکلاتی روبرو بوده‌اند؟ صاحب‌امتیاز سایت «عصر ایران» اگرچه معتقد است که به دلیل آمار بالای شیوع کرونا در کشور و جهان، همه محکوم ‌به دورکاری هستیم با این حال می‌گوید: رسانه یک مجموعه فکری است. به همین دلیل وقتی اعضا در تحریریه و کنار هم کار می‌کنند، تبادل افکار بین اعضای تحریریه به سوژه یابی، پخته شدن سوژه‌ها، تراکم دانسته‌های دوستان، اداره بهتر سایت و بالا بردن کیفیت یک رسانه کمک می‌کند. دورکاری این حسن و مزیت را از اهالی رسانه گرفته و بخش آسیب‌زای این مدل کار است.

 

جعفر محمدی، صاحب‌امتیاز سایت «عصر ایران»  با بیان اینکه رسانه‌اش اولین مجموعه در ایران بود که با شیوع کرونا در کشور، دورکاری را اعلام کرد، به شفقنا رسانه می‌گوید: از همان ابتدای شیوع کرونا در کشور اهمیت جان و سلامتی همکاران مهم‌ترین مسئله و دغدغه ما در مجموعه «عصر ایران» بود. البته در بهار که آمار مبتلاها پایین آمده بود برای چند روز همکارانی که ماشین شخصی داشتند به دفتر رسانه برگشتند و سایرین همچنان به‌صورت دورکاری به فعالیت خود ادامه دادند. این برگشتن، چند روز طول نکشید و با بالا رفتن آمار مبتلاها دوباره کل مجموعه دورکار شدند.

او می‌گوید: دورکاری به سه نکته بستگی دارد. اول داشتن زیرساخت لازم برای دورکاری، دوم امکان نظارت و سوم وجدان کاری افراد. در رسانه‌های آنلاین زیرساخت لازم وجود دارد و تنها کافی است تا آن‌ها به کامپیوتر و اینترنت دسترسی داشته باشند. درباره امکان نظارت هم باید بگویم که وظیفه همکاران در مجموعه «عصر ایران» تعریف‌شده و هرکس از وظیفه خود آگاه است. ضمن اینکه کارتابل سایت امکان نظارت بر فعالیت کارکنان را به ما می‌دهد. ناگفته نماند که همکارانم در این مجموعه از لحاظ وجدان کاری قابل‌تحسین هستند و این ویژگی تنها به فعالیتشان در زمان کرونا محدود نمی‌شود.

با این حال دورکاری رسانه‌ها چقدر در سطح و کیفیت کار خبرنگاران تأثیرگذار است؟ محمدی می‌گوید: رسانه یک مجموعه فکری است. به همین دلیل وقتی اعضا در تحریریه و کنار هم کار می‌کنند، تبادل افکار بین اعضای تحریریه به سوژه یابی، پخته شدن سوژه‌ها، تراکم دانسته‌های دوستان، اداره بهتر سایت و بالا بردن کیفیت یک رسانه کمک می‌کند. دورکاری این حسن و مزیت را از اهالی رسانه گرفته و بخش آسیب‌زای این مدل کار است.

او ادامه می‌دهد: اگرچه عدم رفت‌وآمد به تحریریه و داشتن تمرکز بیشتر در خانه از جمله مزایایی دورکاری برای خبرنگارانی است که بیشتر فعالیت‌های فکری دارند، با این حال دورکاری برای خبرنگارانی که ناگزیرند در حوزه‌های خبری خود همچون مجلس، ادارات، وزارتخانه‌ها و… برای تهیه خبر حاضر شوند، معنایی ندارد و این افراد همچنان در معرض آسیب هستند.

محمدی می‌گوید: ما الان محکوم به این مدل کار هستیم و توصیه می‌شود تا بهتر شدن اوضاع و پایین آمدن شمار مبتلاها، دورکاری‌ها ادامه پیدا کند. از طرفی بهتر است رسانه‌ها دورهمی های مجازی را تا پایان کرونا تقویت کنند.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here