زمان انتشار : ۲۳ شهریور ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۷:۱۹ | کد خبر : 505190 |

حال و روز تحریریه ها در ایام کرونا/ امیرشاهی: خبرنگاران مراقبت از خود را جایگزین ترس و استرس از کرونا کرده اند

شفقنا رسانه- با توجه به حاکم شدن طولانی مدت کرونا در جهان و ایران، بخش های مختلف دچار تغییرات اساسی شدند از بیکار شدن بسیاری از افراد گرفته تا مجازی و دور کاری شدن بسیاری از مشاغل. فضای رسانه ای هم با متأثر شدن از این مسئله دچار تغییرات زیادی از جمله دورکاری کارکنان خود شده است. اما همین مسأله تا چه حد بر روی کیفیت کار اهالی رسانه تاثیر گذار بوده و تحریریه ها در این مدت با چه چالش و مشکلاتی روبرو بوده اند؟ افشین امیرشاهی، عضو شورای سردبیری روزنامه همشهری معتقد است که در اوایل شیوع این بیماری در کشور خبرنگاران سعی داشتند بیشتر کارهایشان را با مصاحبه های تلفنی و مجازی پیش ببرند و گزارش های میدانی در آن روزها تا حدودی کمرنگ تر شده بود. او می گوید: الان خبرنگاران و رسانه ها از لحاظ کارهای میدانی به وضعیت قبل از کرونا برگشته اند چون رعایت پروتکل های بهداشتی به نوعی برایشان درونی شده است و مراقبت از خود را جایگزین ترس و استرس از کرونا کرده اند.

 

امیر شاهی با اشاره به وضعیت دورکاری تحریریه همشهری به شفقنا رسانه می گوید: از همان روزهای اول شیوع کرونا در همشهری دورکاری را در دستور کار قرار دادیم ولی در عین حال تلاش کردیم تا به کیفیت کار خبری ضربه ای وارد نشود. خبرنگار علاوه بر مسئولیت نسبت به سلامت خود و دیگران نسبت به کار خبری و مخاطبان رسانه اش هم مسئولیت هایی دارد. ما بخش های مختلفی در همشهری داریم و نیاز بود تا برای هر قسمت نوع دورکاری مخصوص به آن را درنظر بگیریم. به عبارتی در «همشهری محله» ضمن حضور خبرنگار در حوزه های خبری سعی کردیم تا رفت و آمدش را به تحریریه محدود کنیم. ولی در روزنامه با توجه به بخش های مختلف و لزوم فعالیت خبریِ پیوسته، اختیار اخذ تدابیر جهت دورکاری خبرنگاران بر عهده دبیران گذاشته شد. در ابتدا این گونه بود که از هر سرویسی یک نفر برای بستن کار در تحریریه حاضر می شد و سایر خبرنگاران از راه دور همکاری می کردند تا از ازدحام جمعیت در تحریریه جلوگیری شود. این کار برای برخی از سرویس ها مناسب و برای برخی هم سبب پایین آمدن کیفیت کار شده بود. در نهایت تصمیم بر این شد تا نحوه حضور و فعالیت اعضای تحریریه با نظر دبیران سرویس باشد که کیفیت کار حفظ شود.

او با اشاره به تاکید تحریریه همشهری بر رعایت پروتکل های بهداشتی می گوید: اجباری شدن ماسک در جلسات و تحریریه، تعبیه مواد ضدعفونی کننده دست در نقاط مختلف تحریریه، ممنوعیت ورود به آبدارخانه، استفاده از لیوان های شخصی، تعطیلی رستوران موسسه، سنجش طب و اکسیژن افراد و مهمانان از در ورودی موسسه، اسکن چشمی به جای ساعت زنی انگشتی و… از مواردی هستند که برای حفظ سلامتی کارکنان و خبرنگاران در نظر گرفته شد.

امیرشاهی معتقد است طولانی شدن دوران کرونا سبب ایجاد همزیستی با این ویروس شده است و می گوید: در اوایل شیوع این بیماری در کشور خبرنگاران سعی داشتند بیشتر کارهایشان را با مصاحبه های تلفنی و مجازی پیش ببرند و گزارش های میدانی در آن روزها تا حدودی کمرنگ تر شده بود. ولی الان خبرنگاران و رسانه ها از لحاظ کارهای میدانی به وضعیت قبل از کرونا برگشته اند چون رعایت پروتکل های بهداشتی به نوعی برایشان درونی شده است و مراقبت از خود را جایگزین استرس از کرونا کرده اند.

او با اشاره به مشکلات دورکاری خبرنگاران در دوران کرونا، می گوید: خبرنگار وقتی در تحریریه حضور داشته باشد از تلفن، اینترنت پرسرعت، پرینتر و امکانات آنجا استفاده می کند و دغدغه نبود امکانات را ندارد. این درحالیست که چنین امکاناتی در خانه به خوبی تحریریه یافت نمی شود. از طرفی تعامل با همکاران و مشورت با دبیر و سردبیر جهت نحوه پرداختن به سوژه های مختلف در تحریریه خیلی بهتر است تا از راه دور. ضمن اینکه روحیه فعالیت و پویایی در تحریریه بیشتر از خانه است.

این فعال رسانه ای با تاکید بر اینکه دیده شدن مطلب خبرنگار به او انگیزه فعالیت خلاقانه می دهد. می گوید: بهتر است برای اینکار به کمک تیم مدیریت و سردبیری روزنامه، کاری گروهی صورت بگیرد تا مطلب و تلاش خبرنگار نزد مخاطب دیده شود. به عبارتی خلاصه مطلب متناسب با ادبیات شبکه های اجتماعی مختلف انتخاب شود و در همه جا به اشتراک گذاشته شود. یا در بخش چند رسانه ای بخش هایی از آن را در قالب فیلم منتشر کنند که بهتر دیده شود.

امیرشاهی می گوید: رسانه ها خواسته یا ناخواسته باید بخش دیجیتال شان را قوی کنند. چراکه این خود سبب دیده شدن کار خبرنگار و بالا رفتن انگیزه اش می شود. کرونا معلوم نیست کی تمام می شود ولی رسانه ها برای دیده شدن سوژه هایشان بهتر است بخش چند رسانه ای، فیلم، ویدئو، موشن گرافی، تدوین و…. را حرفه ای تر دنبال کنند.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here