زمان انتشار : ۹ شهریور ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۴:۵۵ | کد خبر : 504130 |

نگاه تاریخی رسانه ها به مراسم آیینی محرم و معرفی خاندان اهل بیت علیهم السلام

شفقنا رسانه_ هر ساله رسانه ها در ایام محرم و با نزدیک شدن به تاسوعا و عاشورای حسینی تلاش می کنند تا با تولیدات محتوایی، عکس،فیلم و گزارش های متعدد، ارادت شیفتگان به سرور آزادگان را به تصویر کشیده و به تبیین فلسفه و ابعاد و آثار نهضت حسینی بپردازند. در گزارش زیر با نگاهی به مطالب منتشر شده در خبرگزاری ها، اعم از متن، فیلم و عکس، برخی از آثار برگزیده به دلیل نوع محتوا، جذابیت های بصری و متفاوت بودن نوع نگاه خبرنگار به مراسم های آیینی، مورد انتخاب قرارگرفت.

 

به گزارش شفقنا رسانه، خبرگزاری ایرنا عکس‌های بکر و آرشیوی اش را از دهه چهل تا دهه ۶۰ از عزاداری‌ها، مراسم‌های زنجیرزنی و پخش نذری در قالب یک ویدئو با عنوان «سوگواری محرم در آیینه تاریخ» منتشر کرد. حرکت جالبی که نشان می دهد آیین عاشورایی و مراسم محرم، ریشه عمیقی به قدمت چند قرن در فرهنگ مردم ایران دارد.

«کدام عکس‌های محرم جهانی شدند؟» سوژه خوب خبرگزاری ایسنا است که در گزارشی گزیده‌هایی از عکس‌های به ثبت رسیده در ایام محرم را که در جشنواره‌های مختلف درخشیده‌اند، به نمایش گذاشت. این خبرگزاری توضیح داد که « در نواحی مختلف ایران سنت‌ها و آیین‌های گوناگونی برای عزادارای حسینی وجود دارد که همواره در خارج از مرزهای ایران مورد توجه بوده و دیده شده است. البته عکاسان ایرانی در این امر تأثیر به سزایی داشته‌اند و توانسته‌اند با به ثبت رساندن تصاویر مختلفی از این مراسم آیینی در جشنواره‌های جهانی دیده شده و توجه جهانیان را به خود جلب کنند. عکاسان، مراسم‌ آیینی محرم را بارها از جنبه‌های مختلف به ثبت رسانده‌اند؛ گاه تعزیه و سوگواری‌شان، گاه دسته‌های سینه زنی و زنجیرزنی و گاه گل مالی در نقاط غربی ایران را».

خبرگزاری تسنیم هم در قالب اینفوگرافی خوب و متفاوتی به شناخت تعدادی از فرزندان حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام و حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها پرداخت که در کربلا حضور داشتند و در طی حوادث کربلا و حملات لشکر ملعون عمر بن سعد، شهید و یا به اسارت گرفته شدند.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here