زمان انتشار : ۷ شهریور ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۷:۲۸ | کد خبر : 504054 |

بازتاب شور و شعور حسینی در رسانه ها

شفقنا رسانه_هر ساله رسانه ها در ایام محرم و با نزدیک شدن به تاسوعا و عاشورای حسینی تلاش می کنند تا با تولیدات محتوایی، عکس،فیلم و گزارش های متعدد، ارادت شیفتگان به سرور آزادگان را به تصویر کشیده و به تبیین فلسفه و ابعاد و آثار نهضت حسینی بپردازند. در گزارش زیر با نگاهی به مطالب منتشر شده در خبرگزاری ها، اعم از متن، فیلم و عکس، برخی از آثار برگزیده به دلیل نوع محتوا، جذابیت های بصری و متفاوت بودن نوع نگاه خبرنگار به مراسم های آیینی، مورد انتخاب قرارگرفت.

به گزارش شفقنا رسانه، یکی از مطالب خوب امروز خبرگزاری ایسنا گزارشی میدانی با عنوان«وقتِ عزای اشرف اولاد آدم است…»که روایتگرحال و هوای عزاداری در خراسان رضوی است.نویسنده با شرح جزئیات سعی داشته تا مخاطب را درگیر این مراسم کند. در این روزها که کرونا امکان هر گونه تجمع را برای عزاداران محدود کرده خواندن این نوع گزارش ها می تواند برای مخاطب جالب و خواندنی باشد.

همچنین این خبرگزاری گزارشی تصویری با عنوان«کاشی‌هایی که عزای حسین (ع) را شهادت می‌دهند»در قالب ویدئو، درباره «تکیه معاون‌الملک» یکی از آثار باشکوه قاجار ها در کرمانشاه تدوین کرده که در مقطعی تاریخی،مکانی برای مراسم عزاداری در محرم و صفر و همچنین رفع اختلافات قومی و عشایری بوده است. فارغ از سوژه پردازی خوب این گزارش، تهیه آن در قالب فیلم می تواند برای مخاطب جذابیت بصری داشته باشد.

مرثیه «عاشورا» از زبان «حسین(ع)» از کارهای قابل توجه امروز خبرگزاری مهر است که در قالب اپرای عروسکی عاشورا به نمایش درآمده است. این اپرا که هشتمین بریده از «اپرای عروسکی عاشوراست»روایت یک درددل شبانه است؛ درددل‌های یکی از کودکان خیمه‌گاه اباعبدالله(ع) با پدری که پیش از روز واقعه، مرثیه‌های عاشورا را با فرزندش در میان می‌گذارد.  نمایش قالب های سنتی و آیینی در رسانه ها علاوه بر محتوای آموزشی برای مخاطب می تواند به نوعی یک نوآوری برای رسانه هایی باشد که خود را اسیر متن و عکس کرده اند.

خبرگزاری تسنیم امروز مصاحبه ای خواندنی با هوشنگ جاوید، کارشناس موسیقی آیینی، تعزیه و مداحی کرده که چالش های مداحی های جدید را به بحث کشیده است. با توجه به ورود سبک های جدید مداحی، مطرح کردن ویژگی های اصیل یک مداحی در مراسم های آیینی و بزرگی چون محرم می تواند یکی از مطالب مهم امروز رسانه ها باشد. جاوید در این مصاحبه با بیان اینکه انتقال مداحی با شیوه جاری به نسل‌های بعدی، صدمات بسیاری در پی خواهد داشت، یادآوری کرد«با ادامه پیدا کردن شیوه‌های مداحی فعلی باید بدانیم که در ده سال آینده نشانی از شیوه‌های کهن در جامعه وجود نخواهد داشت. چراکه در آن شیوه‌ها به دلیل مسائل فنی موسیقیایی و کاربرد ادبی و شناخت دستگاه‌ها و گوشه‌ها، معنویتی که در مداحی نهفته است کمتر بروز خواهد کرد و این آسیب همچنان رو به گسترش است.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here