زمان انتشار : ۲۸ مرداد ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۳:۵۶ | کد خبر : 503197 |

روایت اهل قلم/ کواکبیان از ضرورت آزادی بیان تا نداشتن دلهره توقیف در رسانه ها می گوید

مصطفی کواکبیان؛ مدیر مسئول روزنامه مردمسالاری/عکس از حسین شهلایی

شفقنا رسانه– شنیدن خاطرات اصحاب رسانه از زمان ورودشان به عرصه خبررسانی علاوه بر بازتابی از چالش‌ها و مسائل آنان در زمان خود، می‌تواند تجربه‌ای وزین برای نسل جدید خبرنگاران باشد تا از زوایای دیگری به کار رسانه‌ای نگاه کنند و آن را به کار بگیرند. این تجربه علاوه بر بهره‌گیری خبرنگاران، می‌تواند برای مدیران رسانه‌ای هم کاربرد داشته باشد تا با نگاهی به نقاط ضعف و قوت رسانه خود، در راستای اصلاح و  انتشار مطالب اثرگذار قدم بردارند.

 

این بار شفقنا میزبان دکتر مصطفی کواکبیان از فعالان رسانه‌ای بود. کواکبیان که در حال حاضر مدیرمسئولی روزنامه مردمسالاری را بر عهده دارد، در ابتدای سخنان خود به بیان مشکلات رسانه های مکتوب می پردازد و به شفقنا رسانه می گوید: متاسفانه ویروس کرونا سبب شد تا اقتصاد نامطلوب رسانه ها دچار وضعیت وخیم تری شود. همکاران ما شدیداً در مضیقه مالی انتشار مکتوب رسانه هستند. اگرچه همه جا فریادگر مطالبات مردم اند ولی متاسفانه درباره مطالبات خودشان خاموش هستند.

او ادامه می دهد: رسانه های ما علی رغم ضعف ها و اشتباهاتشان، همیشه از منافع ملی و مصالح عمومی کشور حمایت کردند. در اولین هفته بعد از روز خبرنگار با توقیف «جهان صنعت» خبرنگاران زیادی بیکار شدند. ولی باید در نظر گرفت که اشتباه یک رسانه نباید فوراً به توقیف بینجامد. بحث توقیف باید آخرین راه حل باشد نه اینکه هیئت نظارت بر مطبوعات بدون رای قوه قضاییه حکم به توقیف دهد.

به عقیده کواکبیان بحث امنیت شغلی خبرنگار، اقتصاد نامطلوب رسانه ها، بحث های مربوط به حمایت قانونی و قضایی از خبرنگاران، بی تکلیف بودن نظام صنفی رسانه و… مطالبات مهمی هستند و باید برای آن ها راه حل اساسی پیدا کرد نه اینکه با یک هدیه اینترنت رایگان بخواهیم از این مطالبات چشم پوشی کنیم. او می گوید: دلخوش کردن خبرنگاران با یک کارت هدیه رایگان صورت نمی گیرد، بلکه هدیه خبرنگار توجه مسئولان و پیدا کردن راه حل برای مطالبات اصلی اش است. در جایی تعبیر جالبی خواندم؛ اینکه به جای بزرگداشت روز خبرنگار بهتر است «پاسداشت آزادی خبرنگاری» داشته باشیم. به عبارتی خبرنگاران آزادانه بتوانند کار کنند، پشت اتاق مقامات معطل نمانند و… . هرچند که الان هرکدام از نهادها برای خود خبرگزاری یا کمیته اطلاع رسانی دارند و پاسخگوی خبرنگار هم نیستند.

او می گوید: برخی از مسئولین ما عاشق رفتن جلوی دوربین صداوسیما هستند و خبرنگاران رسانه های مکتوب را بارها معطل نگه می دارند و پاسخگوی آن ها نیستند. این درحالی است که صداوسیما با توجه به عملکردش رسانه ملی محسوب نمی شود و برخوردی انحصارگرایانه دارد. نمونه اش این است که کشورهای اطراف ما از جمله افغانستان شبکه های خصوصی دارند ولی ما تنها یک شبکه سراسری داریم و رسانه های دیگر برای فعالیت های صوتی و تصویری باید از صداوسیما اجازه بگیرند.

با این حال همواره این نقد وجود دارد که رسانه های چاپی بیشتر مسئول محور هستند و سخن مردم در آن ها کمتر دیده می شود. مدیرمسئول روزنامه مردمسالاری در واکنش به این انتقاد، تاکید می کند: اقتصاد مطبوعات و رسانه ها مشکل دارد. شما اگر قیمت کاغذ، فیلم، زینک، خدمات چاپخانه، افزایش حقوق پرسنل، گسترش فضای مجازی، کاهش یارانه، کاهش آگهی شرکت ها بخصوص شرکت های خصوصی-به دلیل مشکلات اقتصادی- و… را در نظر بگیرد می توان به علت مسئول محور بودن مطبوعات پی برد. اگر روزنامه ها از لحاظ بنیه مالی و تنگناهای معیشتی پرسنل، تقویت شوند، کمتر شاهد مسئول محور بودنشان خواهیم بود.

او می گوید: من معتقدم بعضی از رسانه های ما علی رغم دفاع از منافع ملی و مصالح عمومی، نگران برخورد هستند. به عبارتی در بیان دیدگاه ها و نظراتشان دلهره توقیف دارند. اگرچه تاکید می شود که خبرنگاران را تشویق به کشف فساد می کنیم ولی باید واقع بین باشیم چون سرنوشت خبرنگاران افشاکننده املاک نجومی به تشویق کشیده نشد و متهم به اقدام علیه امنیت ملی شدند، این درحالیست که شهردار ربطی به امنیت ملی ندارد. خب این مسائل باعث می شود خبرنگاران و رسانه ها دست به خودسانسوری بزنند. بنابراین اگر خودسانسوری نباشد و محدودیت هایی برای رسانه ها ایجاد نشود فضای رسانه ها خیلی شفاف و تاثیرگذارتر می شود و خبرنگار احساس شجاعت، حریت و صلابت می کند.

با در نظر گرفتن شرایط موجود برای اینکه رسانه‌هایمان در آینده دچار مرگ زودرس نشوند باید به چه مسائلی توجه کرد. این فعال رسانه ای پاسخ می دهد: علی رغم گسترش فضای مجازی، رسانه های مکتوب باید جایگاه خود را حفظ کنند. چون مطالب و گزارش های منتشر شده بعد از مدتی احتمال از بین رفتنشان در فضای وب هست ولی رسانه مکتوب به عنوان یک سند تاریخی و ماندگار باقی خواهد ماند. هرچند که فضای مجازی از نظر تعداد مخاطبان، قدرت، تاثیر و زمان انتشار خیلی جلوتر از رسانه های مکتوب باشد.

او ادامه می دهد: رسانه های چاپی عالمانه و کارشناسی شده نقدهایشان را منتشر می کنند ولی به دلیل تغییرات تکنولوژی مخاطب چندانی ندارند و همین سبب می شود که در بخش های گوناگونی با مشکل برخورد کنند. به همین دلیل معتقدم که دولت باید از رسانه های مکتوب به صورت جدی حمایت کند. چون برخلاف گذشته، در حال حاضر بخش مهمی از ماندگاری رسانه های چاپی به خودشان بستگی ندارد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here