زمان انتشار : ۱۳ مرداد ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۳:۲۸ | کد خبر : 501952 |

عکس های منتخب روز/ هشدار عکاس «تسنیم» به خطر انقراض نخل در شادگان به دلیل خشکسالی

شفقنا رسانه_این روزها بخش مهمی از اطلاعات مخاطبان از گوشه و کنار دنیا به واسطه تصاویر است به همین خاطر نقش عکاسان در تبادل تصاویر اهمیت زیادی دارد. عکاسان خبری مانند روزنامه نگاران وظایف مهمی در انتقال عکس هایشان دارند. یکی از مهم ترین ویژگی های یک عکس خبری خوب این است که واقعیت صحنه را به مخاطب بگوید و برای مردم قابل درک باشد به همین خاطر گفته می شود عکس خبری باید ساده، صادق و اطلاع رسان باشد. شفقنا رسانه با همین رویکرد قصد دارد، گزارشی از عکس های منتخب خبری را (به انتخاب خود) که خبرگزاری ها از روز قبل آن را تهیه کرده اند، منتشر کند. گزارش زیر شامل عکس‌ های منتخب خبرگزاری های ایسنا و تسنیم است.

 

به گزارش شفقنا رسانه، مصطفی کاظمی عکاس خبرگزاری ایسنا گزارشی از وضعیت جنگل‌های آق‌مشهد و ماجرای وقف آن ها کار کرد که به دلیل شرح عکس نویسی خوب و کادربندی مناسب مورد توجه قرار گرفت. در شرح تصاویر این گزارش آمده است: « آق‌مشهد یکی از روستاهای مازندران واقع در ۳۵ کیلومتری جنوب ساری است. این روستا از دو بخش کمرخیل و کلیج‌خیل تشکیل شده ‌است.  در هفته های اخیر واگذاری ۵۶۰۰ هکتار از جنگل‌های هیرکانی آق‌مشهد، تحت عنوان وقف به متولی موقوفه‌ی امام‌ زاده حارث آق‌مشهد، خبرساز شد. این متولی با ارائه‌ی سندی به قدمت قریب به پنج قرن پیش علیه اداره‌ی منابع طبیعی طرح دعوی کرد و درخواست مالکیت ۵۶۰۰ هکتار از اراضی جنگل‌های هیرکانی را کرد که نهایتاً با رد خواسته‌ی او در دادگاه بدوی و تجدید نظر، دیوان عالی کشور پرونده را به شعبه‌ی ۱۱ دادگستری استان مازندران ارجاع داد. خبرها حاکی از آن است که شعبه‌ی مورد نظر بدون تشکیل جلسه رأی به واگذاری این اراضی تحت عنوان موقوفه‌ی امام‌زاده حارث به شخصی به نام ح،خ که خود یک روحانی است، داده است.اما در میان این دعاوی حقوقی، برای افکار عمومی پرسش مشخصی شکل گرفته است که آیا اراضی ملی قابلیت موقوفه شدن و انتقال به اشخاص حقیقی یا حقوقی را دارد؟ آیا این اراضی انفال عمومی نیست؟ و چندین سوال دیگر»

حسین عبدالله اصل عکاس خبرگزاری تسنیم گزارشی تصویری از وضعیت نخل در شادگان و خطر انقراض آن ها به دلیل خشکسالی کار کرد که به دلیل سوژه پردازی مسئولانه مورد توجه قرار گرفت. در شرح تصاویر این گزارش آمده است: «روستای عبودی و ده ها روستای دیگر در شهرستان شادگان با معضل بی آبی مواجه هستند. کشاورزان این روستاها می گویند رها سازی آب با دبی کم در رودخانه شادگان برای آنها فایده ای ندارد و نخیلات آنها در حال مرگ هستند. یکی از کشاورزان روستای عبودی حاج محسن علوانی می گوید ۴ سال است نخیلات روستای عبودی رنگ آب را ندیده اند و اگر وضعیت خشکسالی ادامه پیدا کند دیگر چیزی به نام نخل در شادگان نخواهیم داشت».

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here