زمان انتشار : ۱۲ مرداد ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۱:۳۱ | کد خبر : 501802 |

ویترین روزنامه ها/ گزارش نگران کننده «خراسان» از بالا رفتن آمار تجرد و سن ازدواج/ انتقاد «همدلی» از سبقت تورم در ایران نسبت به سایر کشورها/ روایت «شهروند» درباره تحصیل دانش آموزان بی شناسنامه در زاهدان از مسجد نشینی تا ورود به مدرسه

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «لشکر ۱۳ میلیونی مجردها» سوژه نگران کننده روزنامه خراسان است که با شهلا کاظمی پور، جمعیت شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران درباره آمار بالای تجرد در کشور به گفتگو پرداخت. این جمعیت شناس گفت: « مهم تر از تعداد ۱۳ میلیون مجرد در کشور، موضوع افزایش سن ازدواج است. او از این بابت نگران است و می گوید: در یک دوره متولدان دهه ۶۰ در سن ازدواج قرار داشتند که به همین دلیل ازدواج افزایش داشت. هم اکنون متولدان دهه ۷۰ به سن ازدواج رسیده اند اما به دلیل سیاست های منفی جمعیتی، اکنون تعدادشان کمتر است و با توجه به این که جمعیت در معرض ازدواج کمتر شده، تعداد ازدواج هم به تناسب آن کاهش می‌یابد. از سوی دیگر سن ازدواج هم به دلایل مختلف رو به افزایش است و این موضوعی است که باید درباره اش اظهار نگرانی کرد.»

 

«سبقت بی‌تعارف ایران از تورم دنیا» گزارش جامع روزنامه همدلی درباره حال و روز یکی از مهم‌ترین شاخص‌های کلان اقتصادی در ایران است که با سایر کشورهای جهان مقایسه کرده است. این روزنامه در بخشی از گزارش توضیح داد:  «در گزارش‌های رسیده از سایت‌های خارجی در روزهای اخیر، رقم تورم در آمریکا ۲درصد اعلام شده؛ آن هم بعد از بحران کرونا، کش‌مکش‌های میان چین و ایالات متحده یا هزاران حاشیه و جنجال سیاسی که با قرارگیری در آستانه انتخابات و بازی‌های دونالد ترامپ ایجاد شده؛ شکننده بودن اقتصاد آمریکا با چنین اتفاقاتی در حالی مطرح است که حدود یک ماه پیش خبرها از نرخ تورم نزدیک به صفر درصدی در این کشور حکایت می‌کرد و حالا به دلیل تحولات سیاسی یا مسائل بهداشتی تورم در این کشور به حدود دو درصد رسیده و صدای نگرانی تحلیلگران از این موضوع را مدام می‌توان در رسانه‌ها شنید. این در حالی است که مدت‌هاست تورم در کشور ما از مرز بحرانی هم عبور کرده و بر اساس گزارش‌ها ایران در لیست یکی مراکز پرتورم دنیا جای گرفته است.»

 

روزنامه شهروند گزارش کاملی درباره جذب بازماندگان از تحصیل در حاشیه زاهدان کار کرد و در تیتر خوبی نوشت: «بزرگ‌ترین مدرسه بی‌شناسنامه‌ها». این روزنامه در بخشی از گزارش نوشت: «‏‏هفتصد- هشتصددانش‌آموز بازمانده از تحصیل و بی‌شناسنامه امید بسته بودند به درس خواندن گوشه مسجد محل. ‏معلم کلاس‌های این دانش‌آموزان هم خیرین بودند. بهمن ٩٨ تصمیم‌ها بر آن شد تا مدرسه‌ای دولتی در ‏‏«پیربخش» ساخته شود؛ برمبنای استانداردها و مهندسی شده. «سه کوچه پایین‌تر از مسجد، مدرسه ساخته ‏شده و دانش‌آموزان از مهرماه می‌روند آنجا. ٩۶درصد این دانش‌آموزان بی‌شناسنامه و مدارک هویتی‌اند، البته ‏اتباع مهاجر هم میان‌شان هستند.»‏دانش‌آموزان فاقد مدارک هویتی برای سرکلاس رفتن باید اول به فرمانداری سر بزنند، فرم پر کنند و ‏مشخصات اولیایشان محرز شود تا کُد دانش‌آموزی بگیرند به‌جای کد ملی.«هرسال این کد دانش‌آموزی تمدید ‏می‌شود. به دلایل امنیتی هر‌سال این دانش‌آموزان پایش می‌شوند و کُد جدید می‌گیرند.» مهر که بیاید ‏دانش‌آموزان محسنین بعد از دوسال مسجدنشینی، می‌روند مدرسه.»

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here