زمان انتشار : ۴ مرداد ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۳:۰۶ | کد خبر : 501129 |

مدیر گروه جامعه شناسی پزشکی: رسانه ها با یک طرح ارتباطی جامع، پروتکل های بهداشتی را به مردم و مسئولان یادآوری کنند

شفقنا رسانه_«روزنامه نگاری سلامت» از مباحثی است که با شیوع کرونا و همه گیری آن در جهان، اهمیت دو چندان پیدا کرده است. اما این بخش از ارتباطات چطور می تواند به بحران موجود در جامعه کمک کند و مردم را به روش های پیشگیرانه به صورت جدی ترغیب کند؟ آیا روزنامه نگار سلامت می تواند در سیاستگذاری های وزارت بهداشت نقش داشته باشد؟ امید زمانی مدیر گروه جامعه‌شناسی پزشکی و سلامت انجمن جامعه‌شناسی ایران معتقد است رسانه ها باید در قالب های مختلف با یک برنامه مشخص و طرح جامع ارتباطی، پروتکل های مهم و لازم را به مردم و مسئولان یادآوری کنند.

زمانی درباره مولفه های روزنامه نگاری سلامت به شفقنا رسانه می گوید: ارتباطات سلامت و روزنامه نگاری سلامت از این جهت مهم است که بتواند یافته ها و پیشنهادهای علمی را به زبان ساده تری برای مخاطبان مختلف از مسئولان گرفته تا مردم عادی و گروه های خاص آن، ترجمان کند. در واقع روزنامه نگاری سلامت می تواند پلی بین علوم پزشکی و بهداشت با جامعه باشد. از مولفه های مهم این دست از ارتباطات، شناخت و تسلط بر منابع معتبر چون مجله‌ها و سایت‌های خبری و تحلیلی و نهادهای بین‌المللی در حوزه سلامت است. مولفه دیگر آشنایی با زبان مناسب، ساده و معیار برای انتقال پیام است.بسیاری از مطالب علمی و مسائل پزشکی شاید وقتی از زبان یک متخصص بیان می شود با استفاده از واژگان خودشان باشد. پس این مورد نیازمند زبان ساده‌تری برای انتقال فهم به مخاطبان جامعه است. آشنایی روزنامه نگار سلامت با زبان مبدا و مقصد ضرورت دارد.

او ادامه می دهد: مهم ترین مولفه دیگر روزنامه نگاری سلامت، مخاطب شناسی است. یعنی با شناخت انواع مخاطبان، بدانیم چه مطلبی می تواند مناسب تر و جذابتر باشد و چگونه باید بیان شود.

این مدیر گروه با توضیح درباره نقش روزنامه نگار سلامت در جلوگیری از عادی شدن کرونا برای مردم و مسئولان بیان می کند: به نظرم در اینجا باید بحث اقناع مردم را از مسئولان جدا کنیم. چون انگیزه های این دو گروه در برخورد با کرونا با هم متفاوتند. بنابراین روزنامه نگار سلامت با شناخت این انگیزه ها در جهت اقناع هر دو گروه گام بردارد. روزنامه نگار سلامت باید توجه داشته باشد که پیام های که برای این دو گروه در نظر می گیرد با یکدیگر تناقض نداشته باشد و به گونه ای نباشد که اعتبار آن پیام و منبع خبر زیر سوال برود. شخصا در رسانه ها شاهد این تناقض در ابتدا و انتهای اخبار بوده ام‌ که همین مسأله باعث بی توجهی به آن پیام می شود. یا گاهی اوقات پیام آنقدر پیچیده است که امکان تصمیم گیری را برای مخاطب مشکل می سازد.

او با اشاره به نقش روزنامه نگاری سلامت در سیاست گذاری های وزارت بهداشت تصریح می کند: وزارت بهداشت به کارشناسان ارتباطات سلامت حتما نیاز دارد. متاسفانه از همان شروع اپیدمی خیلی به این مسأله توجه نشد. خاطرم هست در ابتدای ورود ویروس کرونا به کشور، وزارت بهداشت در مصاحبه های مختلف عنوان می کرد که این ویروس تفاوت زیادی با سرماخوردگی ندارد و خیلی خطرناک نیست. همین مسأله باعث بی توجهی مردم به رعایت پروتکل های بهداشتی شد و باعث گسترش ویروس شد. در حالیکه اگر همین وزارت خانه از نظرات کارشناسان ارتباطات سلامت استفاده می کرد، قطعا این کارشناسان از زبان تاثیر گذار تری برای انتقال پیام به مخاطب عام استفاده می کردند تا رعایت نکات بهداشتی اثر گذاری لازم خود را داشته باشد.

زمانی با اشاره به ضرورت طرح ارتباطی جامع توسط رسانه ها برای انتقال پیام های بهداشتی می گوید: همه رسانه ها باید در قالب های مختلف با یک برنامه مشخص، پروتکل های مهم و لازم را به مردم و مسئولان یادآوری کنند. مثلا برای رعایت همین فاصله‌گذاری جسمی در یک بانک ما شاهد هستیم که بسیاری از بانک ها، اجازه ورود مردم به داخل را نمی‌دهند اما همین جمعیت در بیرون از بانک با فاصله بسیار کم منتظر هستند‌. خب این یک تناقض است و باید کارشناسان و روزنامه نگاران سلامت یک راهکار برای این طرح مهم پیدا کنند که مردم در مکان های مختلف این مهم را رعایت کنند. این موارد باید در یک طرح ارتباطی دیده شود. متاسفانه متخصصان ما به جامع بودن همه پیام ها و رفتارها دقت نمی کنند. در حالیکه یکی از اصول تغییر رفتار این است که باید فرد را ابتدا توانمند کنیم و ابزارها و امکانات لازم برای تغییر رفتار را به آنها بدهیم.

او با ارزیابی عملکرد رسانه ها در بخش روزنامه نگاری سلامت در حوزه اخبار کرونا ادامه می دهد: متاسفانه یک پراکندگی و شتاب زدگی و تناقض‌هایی در رسانه ها دیده می شود. در چند روز اخیر با رصد یکی از خبرگزاری متوجه شدم توصیه هایی را به مردم برای رعایت پروتکل ها در پمپ بنزین ها داشت که همه نکات، مجموعه بسیار پیچیده ای شده بود، غافل از اینکه شاید این امکانات و رعایت آنها برای تمام مردم امکان پذیر نباشد و لازم نباشد چند راه پیشگیری را باهم انجام دهند.

این پژوهشگر ارتباطات سلامت با انتقاد ادامه می دهد: مشخصا تناقضات موجود در پیام های رسانه از اثر گذاری آنها می کاهد و بیشتر باعث سردرگمی مخاطب می شود.به نظرم دقت زیادی در انتخاب توصیه ها و پیام ها نشده است. همه این مسائل، نشان از خلأ نظارت بر پیام های رسانه ای در تحریریه هاست.

زمانی معتقد است دانشگاه های علوم ارتباطات در حوزه ارتباطات سلامت کارهای آموزشی و پژوهشی انجام داده اند ولی برآیند آنها کیفیت لازم را نداشته اند و آشفتگی زیادی در آنها دیده می شود که این اتفاق را می توان در کارهای رسانه ای هم به وضوح دید.

او در پایان پیشنهاد می دهد: رسانه های مشغول در حوزه ارتباطات سلامت، باید تلاش کنند، کارگروهی برای نظارت بر اطلاع رسانی تشکیل دهند و در این کارگروه از افراد متخصص در حوزه سلامت و پزشکی و روزنامه نگاران حرفه ای بهره ببرند تا جلوی تشتت و تناقض های موجود در کارهای رسانه ای گرفته شود.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here