زمان انتشار : ۳ مرداد ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۴:۴۵ | کد خبر : 501068 |

قیاس های غیرحرفه ای در رابطه با تلفات کرونا

شفقنا رسانه– پخش خبر تعداد فوتی‌های کشور ناشی از  کرونا ویروس درتیرماه و مقایسه آن با کشته‌شدگان سقوط هواپیمای مسافربری ۱۷۰ تا ۱۸۰ نفره، نه تنها موجی از واکنش‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی را به همراه داشت، بلکه زمینه‌ها و بسترهای اعتمادآفرینی به رسانه ملی و مجموعه صداوسیما را تنش‌زا کرده است.

شرح ماجرا از آن قرار است که چند روز پیش  در زیرنویس برنامه بولتن خبری شبکه خبر صداوسیما، جمله « پنج هزار و ۱۲۷ تن قربانیان کرونا در تیرماه(معادل سقوط ۳۰ هواپیمای ۱۷۰ نفره)» به صورت نوشتاری درج شده بود و در بخش گفتاری نیز گوینده خبر اعلام کرد که « بیش از ۵ هزار نفر از هموطنان با کمال تأسف در تیرماه بر اثر کرونا جان باختند. این آمار تأمل برانگیز معادل سقوط ۳۰ هواپیمای مسافربری ۱۷۰  تا ۱۸۰ نفره در تیرماه است. یعنی هر روز سقوط یک هواپیمای مسافربری»!

بازنشر این خبر در فضای رسانه ای واکنش‌های بسیاری به همراه داشت که گروهی از کارشناسان ارتباطی نیز این مقایسه را نه تنها صحیح ندانسته‌اند، بلکه آن را مقایسه ای عجیب و ناشی از عدم حرفه‌ای بودن دست‌اندرکاران و کارشناسان بخش خبری صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران دانستند.

همچنین، به نظر می‌رسد با توجه به اینکه اخیراً در بخش های خبری صداوسیما مبنی بر اینکه ۸۵ درصد مردم اخبار صداوسیما را دنبال می‌کنند با این قیاس نه تنها مخاطب آن نخواهند شد، بلکه ذهنیت آنها می‌تواند نسبت به قیاس های غیرحرفه ای صداوسیما خدشه دار شود. بنابراین، چنین رویکردی در وهله اول هشداری برای خود صداوسیما و عوامل آن است. از سوی دیگر بخشی از ذهنیت تاریخی ماجرای هواپیمای مسافربری اوکراینی با مشخصه ۱۷۰ تا ۱۸۰ نفره مرتبط است. از اینرو این مشخصه در مقایسه نادرست فوق؛ زمینه نتیجه‌گیری خوانش معادل دانستن قربانیان هواپیمای اوکراینی با فوتی‌های کرونا از سوی مخاطب می‌شود. همین امر توانست در فضای مجازی واکنش‌های تندی بر علیه صداوسیما به راه اندازد.

همچنین، در قیاس‌های آماری بهتر است دو مؤلفه مدنظر برای مقایسه، شباهت‌هایی با هم داشته باشند تا تنش‌زا نشود، سابقه این امر در قیاس‌های دیگری که در اسفندماه از سوی رسانه ها با تیترهایی از قبیل «کرونا خطرناک است یا سوانح رانندگی»، «حوادث رانندگی در ایران ۲ برابر کرونا قربانی می‌گیرد» و … همراه بوده است که  در همان اوایل شیوع کرونا ویروس  نیز حساسیت‌هایی را در بین کاربران و مخاطبان رسانه‌ای ایجاد کرد و این خوانش را در ذهن ها ایجاد کرد که کرونا کم خطرتر از حوادث رانندگی است.

از اینرو قیاس کردن تلفات کرونا در یک مقطع کوتاه‌مدت  و یا بلندمدت می‌تواند تنش‌زا باشد. بنابراین، بهتر است برای قیاس‌ها هم به برد رسانه و هم شباهت‌های دو مقوله مورد بررسی توجه شود. مسلماً یک بیماری ویروسی را بهتر است با بیماری های مشابه قیاس کرد تا نه تنها به عدم حرفه‌گرایی و سلب مسئولیت و کوچک انگاشتن یک ماجرا مرتکب نشد، بلکه زمینه‌های تقویت اعتماد،  حرفه‌گرایی و احساس مسئولیت در رسانه ملی در راستای جذب مخاطب حداکثری فراهم شود.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here