زمان انتشار : ۲۷ تیر ,۱۳۹۹ | ساعت : ۰۹:۴۱ | کد خبر : 500394 |

نتایج یک پژوهش؛ شبکه های اجتماعی غیر بومی بر فضای کسب و کار خانگی ایران تسلط دارند

sdr

شفقنا رسانه_نتایج یک تحقیق در دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی نشان داده است، شبکه‌های اجتماعی غیربومی بر فضای کسب و کار خانگی ایران تسلط دارند.

به گزارش شفقنا رسانه،این تحقیق که در قالب رساله دکتری مسیح بهراد به راهنمایی و مشاوره دکتر محمد رسولی و دکتر اکبرنصراللهی، عوامل موثر بر گسترش کسب و کار خانگی در فضای مجازی را مطالعه کرده‌است. نتایج این تحقیق نشان می دهد، فقط ۱۳ درصد از فضای شبکه های بومی مورد استفاده کسب و کارخانگی در ایران است اما در مقابل سهم شبکه‌های اجتماعی غیر بومی ۸۷ درصد است .

یافته های بررسی همچنین نشان داده  از بین عوامل اقتصادی،اجتماعی ، فرهنگی و زیرساختی موثر در کسب و کار و فضای مجازی،زیرساخت های ارتباطی ،مالیات،هزینه مبادله و دسترسی از مهمترین متغیرهای موثر در گسترش کسب و کار مجازی است.

همچنین گسترش فناوری های ارتباطی از کلان شهرها، شهرها و روستاها، این امکان را فراهم می سازد تا افراد مختلف و محصولات و تولیدات متنوعی در دورترین نقاط نیز با واسطه پست با ابزار فضای مجازی به فروش رسد. در کنار این گسترش نیاز به حمایت و نظارت دولتمردان نیز احساس می شود که، نظم و امنیت مجازی را برای فعالان و مشتریان در خرید و فروش های خانگی غیر حضوری ایجاد کنند.

نتایج دیگر تحقیق نشان می دهد که حضور تلگرام و اینستاگرام حذف حوزه هایی از فروش را که سود کمتری دارند ، موجب می‌شود.
تمامی متغیرهای تحقیق در فرضیه های محقق ، نیاز به نظارت، حمایت، رضایت در دو سویه مشتریان و دولت و مسئولین مختلف را اثبات می کند.

یکی از مشکلات بالقوه عرصه کسب و کار خانگی در مواجهه با تهدید، فیلترینگ فضای مجازی در کشور است.محققان  پیشنهاد کرده‌اند بخش‌های فناوری اطلاعات و یا شورای عالی فضای‌مجازی برای ساماندهی و یکپارچگی محصولات و خدمات کسب و کار خانگی برای ارتباط هرچه بیشتر با مشتری در فضای همه گیری کرونا و بروز مشکلات اقتصادی و تعطیلی بازارهای فروش حضوری ، ایجاد استارت آپ و ساخت اپلیکشن قوی را برای گسترش کسب و کار خانگی در بستر فضای مجازی در دستور کار قرار دهند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here