زمان انتشار : ۱۶ تیر ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۴:۴۱ | کد خبر : 499437 |

قاب های ماندگار/ تقدیر شفقنا از بیژن مقدم؛ فعال رسانه ای

بیژن مقدم؛ فعال رسانه ای/ عکس از حسین شهلایی

شفقنا رسانه– شنیدن خاطرات اصحاب رسانه از زمان ورودشان به عرصه خبررسانی علاوه بر بازتابی از چالش‌ها و مسائل آنان در زمان خود، می‌تواند تجربه‌ای وزین برای نسل جدید خبرنگاران باشد تا از زوایای دیگری به کار رسانه‌ای نگاه کنند و آن را به کار بگیرند. این تجربه علاوه بر بهره گیری خبرنگاران، می‌تواند برای مدیران رسانه‌ای هم کاربرد داشته باشد تا با نگاهی به نقاط ضعف و قوت رسانه خود، در راستای اصلاح و انتشار مطالب اثرگذار قدم بردارند.

این بار شفقنا میزبان بیژن مقدم از فعالان رسانه ای بود. مقدم با آغاز انتشار روزنامه رسالت به دلیل ارتباطش با احمد توکلی در سال ۶۵ وارد حوزه رسانه و مطبوعات می شود و به عنوان خبرنگار گروه جنگ کارش را در رسالت شروع می کند و تا سال ۸۰ حدود ۱۵ سال در این روزنامه به فعالیت حرفه ای خود ادامه می دهد و در این سال ها به مرور سمت هایی چون خبرنگار جنگ، معاون سرویس، دبیر سرویس، مدیر روابط عمومی روزنامه و معاونت سردبیری را بر عهده می گیرد.

بعد از آن به همراه برخی از همکارانش با این تفکر که دیگر نیازی به روزنامه جدید نیست و بلکه باید به فکر راه اندازی مرکزی باشند تا به روزنامه های همفکر خود خوراک خبری بدهند، تصمیم به راه اندازی یک خبرگزاری می گیرند.

ابتدا قرار بر این بود که یک خبرگزاری با نام «تابان» تاسیس کنند که مجوز می گیرند و کارهای مقدماتی آن مثل جذب نیرو، آموزش و… انجام می شود ولی قبل از شروع فعالیت، طی بحث هایی همان تیم (مقدم، فضائلی، نبوی، اسلامی و… ) تصمیم می گیرند که خبرگزاری فارس را فعال کنند و برای پیشبرد اهدافشان در یکجا متمرکز شوند. مقدم در ابتدای راه اندازی فارس دبیر سرویس سیاسی می شود و بعد هم سردبیری این خبرگزاری را برعهده می گیرد.

در نیمه ۸۴ محمدحسین صفار هرندی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت از او می خواهد تا مدیر عاملی موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران و مدیر مسئولی روزنامه ایران را بر عهده بگیرد که احمد خادم المله، مدیرعامل وقت خبرگزاری ایرنا مخالفت می کند و در جریان این مخالفت ها، کشمکش هایی بین روزنامه و خبرگزاری صورت می گیرد. این بحث ها تا چهار ماه طول می کشد و نهایتاً مقدم تصمیم می گیرد که استعفا دهد و از روزنامه خارج شود. مقدم بعد از آن دوباره به خبرگزاری فارس برمی گردد و تا سال ۸۵  به عنوان قائم مقام خبر فعالیت می کند.

از نیمه ۸۵  در زمان مدیریت سید عزت‌الله ضرغامی در صداسیما هم به روزنامه جم جم می رود و به مدت ۸ سال و نیم به عنوان مدیرعامل و مدیر مسئول این روزنامه فعالیت می کند. مقدم با تغییر ضرغامی و آمدن محمد سرافراز در اسفند ۹۳ از جام جم می رود.

او در سال ۹۴ به پیشنهاد احمد توکلی مدیرمسئول سایت خبری «الف» می شود و تا الان در آنجا فعالیت می کند.

 

∗صحبت های این فعال رسانه ای درباره خاطرات اش از دوران کار خبری و نیز وضعیت رسانه های امروز را در روزهای آینده می خوانید…

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here