زمان انتشار : ۱۶ تیر ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۲:۰۷ | کد خبر : 499363 |

ویترین روزنامه ها/ برخورد جناحی روزنامه ها به سخنرانی دیروز ظریف در مجلس

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، روز گذشته محمدجواد ظریف به همراه غلامرضا انصاری، معاون اقتصادی خود در بهارستان حاضر شد تا ضمن ارائه گزارشی از سیاست خارجی، پاسخگوی سؤالات تعدادی از نمایندگان هم باشد. این نخستین حضور وزیر امور خارجه و چندمین حضور اعضای کابینه در جمع مجلسیان این دوره بود که با حواشی همراه بود. روزنامه های امروز سعی کردند گزارشی از جلسه روز گذشته مجلس کار کنند و با توجه به گرایشات جناحی خود نسبت به برخورد نمایندگان و پاسخ های ظریف واکنش نشان دهند.

در این میان برخی از روزنامه های جناح اصلاح طلب به حمایت از سخنان ظریف و انتقاد از برخورد نماینده های مجلس پرداختند. به طوری که روزنامه ستاره صبح گزارشی درباره جنجال در مجلس کار کرد و در تیتر اشاره کرد که «روحانی و ظریف زیر تیغ مجلس» قرار گرفتند. روزنامه مردم سالاری هم به «جنجال در سخنرانی ظریف» اشاره کرد و در زیر تیتر به نقل از ظریف نوشت که سیاست خارجی، حوزه دعوای جناحی نیست. این سخن ظریف به تیتر روزنامه اطلاعات هم آمد.  روزنامه جمهوری اسلامی هم با ارائه چند عکس از فضای مجلس و آوردن سوتیترهایی به تشریح احوالات روز گذشته مجلس پرداخت و در تیتر نوشت: «تقابل مجلس یازدهم با دولت کلید خورد».

روزنامه ابتکار هم ضمن اشاره به قسمت های مهمی از سخنان دیروز ظریف در تیتر نوشت: «ظریف زیر تیغ دوباره دلواپسان». روزنامه های شرق و همشهری هم از میزبانی تند بهارستان از وزیر امور خارجه سخن به میان آورند و در تیتر از «ایستادن در برابر تهمت ها» و «زخم به سردار دیپلماسی» نوشتند. روزنامه سازندگی هم به نقل قولی از ظریف در تیتر بسنده کرد و نوشت: «لیبرال و انقلابی در یک کشتی هستند».

روزنامه اعتماد در زیر تیتر به تخریب، توهین و تهاجم به ظریف اشاره کرد و در تیتر نه چندان جالبی نوشت: «بودن یا نبودن مساله این است». روزنامه ایران هم علاوه بر آوردن گزارشی از جلسه روز گذشته مجلس، یادداشت هایی هم از سید محمد صدر، سید صادق خرازی، سید مرتضی مبلغ، عباس سلیمی نمین، رامین مهمانپرست، علی نجفی خوشرودی و محمد مهاجری درباره این جلسه کار کرد. روزنامه سعی کرد با انتخاب عکس مناسبی از ظریف تناسب خوبی با تیتر نقل قولی او؛ «تاریخ نشان خواهد داد» برقرار کند.

روزنامه همدلی به جنجال های روز گذشته واکنش نشان داد و در تیتر جالب و متفاوتی از «احضار ظریف برای نشنیدن حرف هایش» نوشت. روزنامه دنیای اقتصاد هم در صفحه اول به انتقاد تند برخی از نماینده ها اشاره کرد و در تیتر نوشت: «اولین مواجهه مجلس یازدهم با دولت».

«روزهای سخت دولت در مجلس» تیتر خوب روزنامه هفت صبح است که نوشت: «بعد از برخورد تند نماینده ها با جهرمی، حالا نوبت ظریف بود که مورد شماتت مجلس یکدست اصولگرا و خشمگین قرار بگیرد. خدا به زنگنه رحم کند!»

«همانی که انتظار داشتیم» تیتر روزنامه آفتاب یزد در واکنش به برخورد تند نمایندگان مجلس نسبت به سخنان روز گذشته ظریف است که در بخشی از گزارش توضیح داد: « در روزی که دلار به ۲۲ هزار تومان رسید محمدجواد ظریف به عنوان مجری اول سیاست خارجی کشور در بهارستان میهمان نمایندگان مجلس بود تا از وضعیت فعلی گزارش دهد. حال و هوای دیروز همان چیزی بود که پیش از این انتظار داشتیم، جوی متشنج علیه وزیر خارجه، اکثریت آنهایی که در این دوره از خانه ملت بر صندلی‌های سبز بهارستان تکیه زده‌اند از همان روز اول و در روزگاری که برجام امضا شده بود و شرایط به وفق مراد وزیر خارجه بود نیز علیه او بودند حالا در شرایطی که همه برنامه‌های سیاست خارجی تحت تاثیر تحریم‌های ترامپ قرار گرفته و برجام هم نای نفس کشیدن ندارد طبیعی است که حضور ظریف در مقابل مجلس یازدهم با انبوهی از انتقادات تند همراه شود. ویدیوهایی که خبرگزاری‌های مختلف از نشست دیروز مجلس منتشر کردند حاکی از این بود که حتی گاه مجال حرف زدن را نیز به ظریف نمی‌دادند و با داد و فریادهای «دروغگو» مانع از ادامه صحبت وزیر خارجه می‌شدند.»

 

برخی از روزنامه های جریان مقابل هم سعی کردند با کمرنگ جلوه دادن برخورد تند نمایندگان، نسبت به برخی از اظهارات ظریف واکنش نشان دهند. به طوری که «تاریخ نشان خواهد داد برجام سند افتخار ایران است!» تیتر روزنامه جوان به نقل از ظریف است و در واکنش به این سخن نوشت: «درحالی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان با خروج آمریکا از برجام و عمل نکردن اروپایی ها به تعهدات برجامی خود عملا از این توافق نامه چیزی باقی نمانده است و از آن به عنوان یک توافق در حال احتضار یاد می شود، ظریف در دفاع از آن گفت که تاریخ نشان خواهد داد برجام سند افتخار ایران است و خواهد بود». روزنامه سیاست روز هم در واکنش به این سخن ظریف نوشت: «آقای ظریف چرا برجام سند افتخار ایران است؟ نقدهای رهبری به توافق هسته ای را هم بازگو کنید».

«دروغ!» واکنش تند روزنامه وطن امروز به سخنرانی ظریف بود. این روزنامه تاکید کرد که «ظریف دیروز در مجلس مدعی شد که هیچ گاه مسائل داخلی را به خارج از کشور نبرده است این در حالی است که وطن امروز برخی موارد سوء استفاده ظریف از مذاکرات هسته ای برای پیشبرد اهداف جناحی را بازخوانی می کند». این روزنامه در بخش دیگری به جنجال و خشم نمایندگان اشاره کرد و نوشت: «خشم نمایندگان از خلاف گویی های ظریف قابل درک است اما مجلس باید با وزانت و متانت و به دور از جنجال بانیان وضعیت اقتصادی موجود را استنطاق کند».

روزنامه کیهان هم ضمن بیان اینکه « این‌بار نیز ظریف با دستان خالی در برابر نمایندگان ملت حاضر شد و توضیحات قانع‌کننده‌ای برای منتخبان مردم نداشت. او که نتیجه ۷ سال دیپلماسی‌اش در برابر غربی‌ها به‌رغم وعده‌های پُرطمطراق، نه تنها مشکل تحریم‌ها را حل نکرده بلکه ده‌ها تحریم دیگر به آنها اضافه و مشکلات متعدد دیگری را متوجه اقتصاد کشور و مردم کرده است، روز گذشته به‌جای پاسخگویی، مسائلی را مطرح کرد که با واکنش نمایندگان مواجه شده و برای دقایقی فضای مجلس را هم متشنج کرد.» همانند وطن امروز در گزارشی سعی کرد به «راستی آزمایی اظهارات ظریف در مجلس» بپردازد.

«پایان زنگ انشا» تیتر روزنامه رسالت به جلسه دیروز مجلس بود. این روزنامه در انتقاد به پاسخ های ظریف تاکید کرد: «انتظار می رفت ظریف در اولین حضور خود در پارلمان یازدهم از دستاوردهای ملموس سیاست خارجی ۷ ساله دولت روحانی گزارش ارائه کند که به کلی گویی بسنده شد و دستاورد برجام را هم به قضاوت تاریخ سپرد. این درحالی است که قرار بود با سیاست خارجی فعالانه، مشکلات کنونی کشور حل شود نه آن که به تاریخ نگاری بسنده شود.»

روزنامه خراسان با این حال سعی کرد گزارشی از احوال روز گذشته مجلس بیاورد و در تیتر، کم توجهی به اقتصاد را محور انتقاد نمایندگان از ظریف خواند.

 

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here