زمان انتشار : ۱۵ تیر ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۱:۰۵ | کد خبر : 499249 |

ویترین/ گزارش تحلیلی «دنیای اقتصاد» درباره روش اجرای سیاست تثبیت اقتصادی/ کنایه «رسالت» به دولت درباره دلایل جهش قیمت دلار و سکه/ خلاقیت «همشهری» در به تصویر کشیدن وضعیت استان ها از منظر شیوع کرونا

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه دنیای اقتصاد تیتر یک را به یکی از دغدغه های این روزهای مردم اختصاص داد و در گزارشی تحلیلی به بررسی روش اجرای سیاست تثبیت اقتصادی پرداخت و در تیتر روشنی از «کلید قطع مارپیچ قیمت ها» نوشت. این روزنامه کلید قطع مارپیچ قیمت ها را پیگیری ثبات قیمت ها در کوتاه مدت از طریق اجرای سیاست های پولی غیرانبساطی و پیگیری ثبات مالی در بلندمدت از طریق تقویت نظارت بر بانک ها دانست و توضیح داد: « این سیاست نیازمند مشارکت و همراهی مجموعه سیاست گذاران اقتصادی است. برای نمونه نوسان در بازار ارز و سکه با افزایش صرف عرضه محدود نمی شود و نمی توان با کنترل قیمت ارز مانع افزایش قیمت ها در میان مدت شد. تجربه دنیا نشان می دهد که ثبات اقتصادی از دریچه دیگری برقرار می شود. براساس این تجربه، سیاست گذار اقتصادی باید ۲ اقدام را توامان در دستور کار قرار دهد؛ افزایش نرخ سود برای کنترل سرعت رشد پول و تورم و تشدید اقدامات احتیاطی و نظارتی بر شبکه بانکی برای کنترل رشد شبه پول. اگر سیاست گذار تنها بر کنترل حجم پول تمرکز کند، با افزایش حجم شبه پول در شبکه بانکی و در نتیجه بی ثباتی مالی روبه رو می شود که در نهایت به بی ثباتی در میان مدت ختم می شود. اگر تمرکز بر رشد شبه پول به تنهایی باشد، در این حالت رشد پول با وجود انتظارات منفی، موجب می شود تا قطار تورم به راه افتد. تجربه دنیا نیز تایید می کند که بانک مرکزی در کنار ثبات قیمت ها، باید به ثبات مالی نیز توجه کند تا تثبیت در اقتصاد حاصل شود.»

 

روزنامه رسالت هم در گزارشی انتقادی به بررسی دلایل جهش بی سابقه قیمت دلار و سکه در دولت پرداخت و در تیتری کنایه ای نوشت: « کاری کردیم کارستان! ». این روزنامه در بخشی از گزارش تاکید کرد که « دلایل متعددی در هفته های اخیر از سوی کارشناسان در توجیه روند صعودی نرخ دلار، طلا و سکه ازجمله کاهش منابع ارزی کشور در پی کاهش صادرات نفت و شیوع کرونا مطرح شده بود که نمی توان از فشار آن ها بر بازار ارز چشم پوشی کرد، اما نکته حائز اهمیت در این مقوله رشد شاخص بازار سهام بود که منجر به تولید نقدینگی فراوان و بدون پشتوانه شد که نتیجه آن تورمی است که امروز  به جامعه تزریق شده است. پیشینه تورم و بورس نشان از وجود رابطه معنادار و مثبت میان رشد شاخص کل بورس و نرخ تورم درگذر زمان دارد. نمی توان انتظار داشت بازار سرمایه در کشور رشد بی سابقه ای داشته باشد، اما بازارهای رقیب مانند دلار و طلا نرخ ثابت و راکدی را داشته باشند. طلا و سکه در ایران از دو مقوله مهم نوسان اونس در حیطه بین الملل و نوسان دلار در حیطه داخلی تبعیت می کنند. در شرایط فعلی که اونس بین المللی افزایش آن چنانی نداشته است و در عرصه سیاسی و بین المللی نیز رخداد مهمی برای ایران به ثبت نرسیده است، شاید بتوان مهم ترین عامل در افزایش افسارگسیخته نرخ طلا و دلار را تولید نقدینگی و در پی آن تورم عنوان کرد. »

 

در پی اعلام وضعیت قرمز ۹ استان و بیش از ۱۲۰ شهرستان از نظر ابتلا به کرونا ویروس، روزنامه همشهری بخش اعظم نیم تای صفحه اول خود را به هشدار درباره این مسئله اختصاص داد و با ترسیم نقشه کشور و مشخص کردن وضعیت شهرها در تیتری هشداری و با رنگ قرمز نوشت: «وضعیت قرمز». علاوه بر آن روزنامه با استفاده از اینفوگرافی به بررسی این مسئله پرداخت که رهاسازی دستکش ها و ماسک های آلوده چه تاثیری بر محیط زیست دارد.

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here