زمان انتشار : ۱۴ تیر ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۱:۳۴ | کد خبر : 499133 |

ویترین روزنامه ها/ سوژه کاربردی «هفت صبح» درباره شیوه تعین پول پیش و اجاره ماهانه/ هشدار «رسالت» درباره سوء استفاده دلالان از کارت های بازرگانی/گزارش مسئولانه «شهروند» از نبود آب در محله های زاهدان

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «چشم امید مستاجران به خط قرمز ۲۵» سوژه کاربردی روزنامه هفت صبح است که گزارشی از شیوه تعیین پول پیش و اجاره ماهانه کار کرد که تابستان امسال تا سقف ۲۵ درصد در تهران، ۲۰ درصد در هفت کلانشهر و ۱۵ درصد در سایر شهرها افزایش پیدا می کند. این گزارش به مستاجران کمک می کند تا بدانند مبلغ اجاره نهایی که به ازای هر متر مربع پرداخت می کنند، چقدر است. روزنامه در بخشی از این گزارش توضیح داد: «میانگین مبلغ اجاره در شهر تهران حدود متری ۵۴ هزار تومان است. شاید این رقم چندان برایتان ملموس نباشد. اگر بخواهید مبلغ اجاره خانه خودتان را با این رقم مقایسه کنید، باید متراژ خانه را درنظر داشته باشید. مثلاً اگر مستاجر یک خانه ۱۰۰ متری هستید، این یعنی مبلغ اجاره خانه شما به طور میانگین ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است. به همین شکل اگر خانه ۷۰ متری اجاره کنید، مبلغ اجاره رقمی حدود سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان محاسبه می شود. این رقم نشان دهنده اجاره نهایی است. برای اینکه ببینیم اجاره نهایی خانه ای که در آن مستاجر هستیم چقدر است، باید سه درصد مبلغ پول پیش را به اجاره ماهانه اضافه کنیم. مثلاً اگر قراردادمان با پول پیش ۱۰۰ میلیون و اجاره ماهانه دو میلیون تومان محاسبه شده باید سه درصد مبلغ رهن یعنی سه میلیون تومان را به مبلغ اجاره ماهانه اضافه کنیم تا اجاره نهایی پنج میلیون تومان محاسبه شود. با تقسیم این رقم بر متراژ خانه می توانیم اجاره خانه را با میانگین شهر مقایسه کنیم.»

 

روزنامه رسالت هم با تاکید بر اینکه این روزها خریدوفروش کارت بازرگانی برای فرار مالیاتی به یک پدیده رایج در اقتصاد ایران تبدیل شده است و دلالان و واسطه گران این کارت ها را با هزینه های ناچیز خریداری کرده و مورد سوءاستفاده قرار می دهند، گزارشی با تیتر « کارت غیر بازرگانی!» درباره سوء استفاده کنندگان کارت های بازرگانی کار کرد و با اشاره به اینکه ماهیت کارت بازرگانی به گونه ای است که استفاده از آن صرفا برای شخص حقیقی یا حقوقی دارنده کارت مجاز است و در اختیار غیر گذاشتن کارت بازرگانی غیرقانونی است، توضیح داد: « سوءاستفاده از کارت بازرگانی توسط فرصت طلبان یکی از اهرم های فرار مالیاتی در سال های اخیر بوده است. شاید در چنین روزهایی که بازار ارز با کمبود منابع ارزی روبه رو است، موضوع کارت های بازرگانی اجاره ای بیشتر مدنظر قرار بگیرد چراکه بسیاری از تجار که متعهد به بازگرداندن ارز حاصل از صادرات هستند، بدون استفاده از کارت بازرگانی خود اقدام به استفاده از کارت های بازرگانی یکبار مصرف یا اجاره ای می کنند تا به این دستورالعمل بانک مرکزی در قبال انجام تعهدات ارزی روی خوش نشان ندهند و از نام دیگران برای تجارت استفاده کنند.»

 

روزنامه شهروند در گزارش خوبی با اشاره به اینکه بسیاری از محله های زاهدان در دمای بالای ۴۰ درجه آب ندارند از «تشنگی در تموز» نوشت. این روزنامه توضیح داد: ««کوی کارگران»، «مهرشهر» و «جمهوری» زاهدان  آب ندارند. بهار که باران‌ها پشت هم زدند، ‏‏«هیرمند» بعد از دوسال خشکسالی سیراب شد، چاه‌نیمه‌ها آبگیری شدند و «هامون» جان گرفت. اهالی ‏زاهدان و بعضی شهرهای شمالی سیستان‌وبلوچستان امید بستند به عبور از خشکسالی و بی‌آبی اما اردیبهشت ‏که جایش را به خرداد داد، لوله‌های آب پُر شدند از هوا. دیگر خبری از آب نبود، به رسم سال‌های گذشته. ‏ در گرمای جنوب شرق، آدم‌ها کلافه از گرما و بی‌آبی، راه ایستگاه‌های آب را در پیش می‌گیرند برای پُر کردن ‏ظرف‌ها و بعضی به سوپرمارکت‌ها سر می‌زنند برای پیدا کردن آب. هر گالن ٨٠٠تومان، هزار شاید هم ‏٢هزار تومان خرج خانه را بالا می‌برد تا اهالی خانه را از تشنگی نجات بدهد». ‏

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here