زمان انتشار : ۱۴ تیر ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۲:۵۱ | کد خبر : 499114 |

روایت اهل قلم/ تاجیک در گفتگو با شفقنا بر عملکرد رسانه ها در گره گشایی مشکلات مردم تاکید می کند

شفقنا رسانه- شنیدن خاطرات اصحاب رسانه از زمان ورودشان به عرصه خبررسانی علاوه بر بازتابی از چالش‌ها و مسائل آنان در زمان خود، می‌تواند تجربه‌ای وزین برای نسل جدید خبرنگاران باشد تا از زوایای دیگری به کار رسانه‌ای نگاه کنند و آن را به کار بگیرند. این تجربه علاوه بر بهره‌گیری خبرنگاران، می‌تواند برای مدیران رسانه‌ای هم کاربرد داشته باشد تا با نگاهی به نقاط ضعف و قوت رسانه خود، در راستای اصلاح و انتشار مطالب اثرگذار قدم بردارند.

 

این بار شفقنا میزبان محمد تاجیک از فعالان رسانه ای حوزه فرهنگ و هنر بود. تاجیک با تاکید بر مطلع بودن خبرنگاران در حوزه کاری خودشان به شفقنا رسانه می گوید: ما اهالی رسانه باید مدام اطلاعات خود را به روز و جمع آوری کنیم. حتی در حین یک مصاحبه یا گزارش نباید صرفاً به فکر انتشار آن در رسانه خودمان باشیم بلکه، سعی کنیم آن اطلاعاتی که بین خودمان و مصاحبه شونده رد و بدل می شود را به گنجینه ی دانش خود اضافه کنیم. هر چند خیلی از مواقع برخی صحبت های مصاحبه شونده ها قابل انتشار نیست اما، اطلاعات خوبی به منِ خبرنگار می دهد که بسیار کاربردی است.

او ادامه می دهد: شخصاً سعی می کنم به بهانه تولد با اهالی حوزه فرهنگ و هنر بر اطلاعات سینمایی خود اضافه کنم. هر چند که صحبت های من با این افراد جایی منتشر نمی شود اما همین که کارگردان، نویسنده و … در این موقعیت ها با من راحت صحبت می کنند، خودش فرصتی برای جمع آوری اطلاعات سینمایی من است. به همین خاطر به خبرنگاران توصیه می کنم از این موقعیت ها استفاده کنند تا بر حوزه کاری و خبری خود اشراف کامل داشته باشند.

تاجیک که خود روزانه مطالب بیشتر رسانه ها را رصد می کند درباره وضعیت رسانه های امروزی می گوید: بیشتر اخبار کانال ها کپی پیست هستند و به نظرم وضع تولید محتوا در مطبوعات بهتر است. در واقع روزنامه ها به خاطر وقت بیشتری که در اختیار دارند، سوژه های بهتری پیدا می کنند که مخاطب پسندتر است. ما شاهد هستیم که روزنامه های مطرح مان وقتی با چهره های شاخص در حوزه های مختلف گفتگویی انجام دهند، در بیشتر سایت های خبری و شبکه های خارجی فارسی زبان هم با بازتاب گسترده ای مواجه می شود.

او ادامه می دهد: به نظرم در حال حاضر رسانه های اپوزیسیون هم به دنبال اهداف دیگری هستند و دیگر کار حرفه ای رسانه ای نمی کنند و بیشتر به صورت هیجانی عمل می کنند تا مخاطب بیشتری جذب کنند. هر چند بسیاری از رسانه های داخلی ما هم گرفتار چنین رویکردی شدند. یعنی برای اینکه اخبارشان کلیک بیشتری بخورد، به دنبال اخبار زرد و سطحی هستند که این یک زنگ خطر برای رسانه های ماست. نباید رسانه ها برای دیده شدن دست ‌به هر کاری بزنند، چون به دور از اخلاق حرفه ای و رسانه ای است.

تاجیک معتقد است که رسانه ها در گذشته بیشتر مطالب مطلوب مسئولان و مقام های دولتی و غیر دولتی را منعکس می کردند اما امروزه سعی می کنند به سمت سوژه های مردمی تر بروند. او توضیح می دهد: رسانه ها با توجه به ظرفیتی که دارند می توانند با صراحت بیشتری به سوژه های مردمی بپردازند. هر چند محدودیت های رسانه ای را قبول دارم اما باید مخاطب امروزی احساس کند که رسانه صدای آنهاست.

به گفته تاجیک فضای محافظه کاری حاکم بر رسانه ها باعث تقویت اخبار فیک نیوز در کشور شده که باید مدیران رسانه ای این مسأله مهم را در نظر بگیرند و سعی کنند شرایط را برای جسارت بیشتر خبرنگاران در سوژه های مختلف فراهم کنند.

این فعال رسانه ای چندین مولفه را برای جذب مخاطب امروزی مهم می داند و می گوید: متاسفانه خبرنگاران امروزی ثبات شغلی ندارند و همین مسئله می تواند در انتشار مطالب آنها و حرفه ای شدن یک خبرنگار و بازخورد مطالبش بسیار تاثیر گذار باشد. پس رسانه ها برای اینکه مطالب تخصصی داشته باشند باید به فکر ماندگاری خبرنگاران حرفه ای و با تجربه خود باشند. از طرفی دیگر رسانه ها باید از فرم های نوین اطلاع رسانی بهره بگیرند تا برای مخاطب جذابیت بیشتری داشته باشد. همچنین رسانه ها باید به سمت تولید اخبار و گزارش های موجزتر بروند که از حوصله مخاطب خارج نباشد.

او درباره ماندگاری رسانه ها در آینده از نظر فنی و زیرساختی توضیح می دهد: به نظرم رسانه ها باید مدام خود را به روز کنند و برای حفظ ارتباط خود با مخاطبان به فکر آپدیت خود باشند. مثلاً باید به سمت کارهای تصویری بروند و صرفاً در قالب خبرهای سنتی در روزنامه یا سایت بسنده نکنند و از مولتی مدیا برای انتشار مطالب خود بیشترین بهره را ببرند. لازمه چنین کاری برگزاری کلاس های آموزشی برای خبرنگاران است که دانش روز ژورنالیسم را فرا بگیرند .

این فعال رسانه ای ادامه می دهد: البته باید مدیران رسانه ای فضا را برای خبرنگاران باز بگذارند تا رسانه بتواند اثرگذاری خود را نشان دهد و ماندگار شوند. نوآوری و خلاقیت از ضروریات مهم کارهای رسانه ای برای امروز و آینده است.

او با تاکید بر سوژه های مردمی در رسانه ها، بیان می کند: من خودم که خبرنگار سینما هستم سعی می کنم کمتر سمت اخبار تبلیغاتی بروم چرا‌ که جذابیتی برای مخاطب ندارد. از طرفی دیگر این مسأله نباید از نظر اهالی رسانه نادیده گرفته شود که فقط تمرکز شان بر روی اخبار سیاسی و مسئولان  باشد، بلکه باید با مطرح کردن اخبار حوزه های مختلف گره از کار مردم باز کنند. در واقع رسانه ها باید با مصاحبه های چالشی، ریشه مشکلات کشور را منعکس و در جهت پیدا کردن راه حل برای آنها باشند.

این خبرنگار باسابقه ادامه می دهد: از دیگر مولفه های مهم برای ماندگاری و مرجعیت یک رسانه، استمرار در پیگیری سوژه هایش است. رسانه باید با فرایند مداری سوژه های مختلف، حلال مشکلات مردم باشد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here