زمان انتشار : ۱۱ تیر ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۰:۴۴ | کد خبر : 499007 |

ویترین روزنامه ها/ روایت«شرق» درباره رواج پدیده «خالی فروشی بازرگانی» / انتقاد «آفتاب یزد» به فراکسیون های عجیب این روزهای مجلس/ صورت حساب کرونا زیر ذره بین روزنامه «خراسان»

  • شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، « قاچاق ارز با خالی‌فروشی» سوژه جنجالی روزنامه شرق است و در گزارش خوبی به پدیده خالی فروشی بازرگانی اشاره کرد که متخلفان ارزی در سال های اخیر به آن روی آوره اند. این روزنامه توضیح داد: «هم‌زمان با گرانی و آشفته‌بازار ارز، پدیده‌های تازه‌ای هم در تخلفات ارزی اتفاق افتاده که تا قبل از سال ۹۷ کسی حداقل نامی از آنها نشنیده بود. متخلفان ارزی راه‌های جدیدی برای پیش‌بردن مسیر خود پیدا کرده‌اند و اتفاقا از محل همان سیاست‌هایی است که سیاست‌گذار برای سخت‌گیری و قانونمندکردن صادرات و واردات وضع کرده بود. در این گزارش ما از پدیده خالی‌فروشی بازرگانی حرف می‌زنیم که دو سال است اشخاصی در پوشش صادرکننده و واردکننده از آن پول میلیاردی به جیب می‌زنند؛ یک پروانه صادراتی از صادرکننده به واردکننده واگذار می‌شود بدون اینکه ارزی از این محل جابه‌جا شود. صادرکننده ارزش را در بازار آزاد می‌فروشد و واردکننده در پوشش پروانه صادراتی کالاهایی را وارد می‌کند که در اولویت‌بندی کالاهای مجاز جایی ندارند. حمیدرضا قاسمی، کارشناس صادراتی البته احتمال دیگری را هم مطرح می‌کند؛ اینکه خالی‌فروشی یک مسیر برای پول‌شویی و تمیزکردن ارزهای چمدانی است. یک منبع آگاه از بانک مرکزی حجم خالی‌فروشی در دو سال اخیر را پنج میلیارد دلار اعلام می‌کند، پنج‌میلیارد دلاری که یا در بازار آزاد فروخته شده یا در حساب‌های خارجی ذخیره شده است».

روزنامه آفتاب یزد در گزارشی به تلاش بی وقفه نمایندگان برای تشکیل فراکسیون های عجیب و بعضاً موازی و همسوی هم اشاره کرد و از پیشنهاد فراکسیون هایی چون فراکسیون عدس و سیر توسط نمایندگان انتقاد و تاکید کرد که چرا برخی نمایندگان مجلس نسبت به جایگاه و شان این نهاد بی‌اطلاع هستند؟ این روزنامه در گفتگو با یک نماینده اسبق توضیح داد: «این نوع خبرها حاکی از این است که برخی از نمایندگانی که وارد مجلس شده‌اند به جایگاه آن ناآگاه هستند و نسبت به ماهیت فراکسیون نیز نا آشنا هستند. نمایندگان مجلس باید دید کلان و جامع نگر داشته باشند و به ویژه در شرایط کنونی که کشور با چالش‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی مواجه هست بتوانند برای برون رفت از این شرایط کمک کنند اما این نوع خبرها نشان از کاهش سطح مجلس دارد و در واقع مشخص می‌کند مجلس جای راهگشایی خود به یک مشکل تبدیل شده است.»

روزنامه خراسان در گزارش خوبی به این سوال پاسخ داد که هر بیمار کرونایی چقدر هزینه دارد و چه مقدار را خودش باید پرداخت کند و در آخر تاکید کرد که به دلیل عدم توانایی اقشار کم درآمد جامعه در تهیه ماسک برای اعضای خانواده بهتر است که یارانه به ماسک داده شود تا با کمتر شدن تعداد مبتلایان در هزینه های بیمار صرفه جویی شود. خراسان در بخشی از گزارش توضیح داده است که رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در لابه لای صحبت هایش از فاکتورهای ۵۴ میلیونی، ۲۰ میلیونی و ۱۵ میلیونی بیمارانش گفته که به خاطر کرونا به بیمارستان های خصوصی پرداخت کرده اند. از طرفی هم معاونت درمان وزارت بهداشت، متوسط هزینه درمان کرونایی‌ها در هر پرونده برای بیمارستان را بین پنج میلیون در بخش مراقبت های ویژه و ۲.۵ میلیون در بخش عادی عنوان کرده است. البته به این هزینه ها باید  لوازم حفاظتی پرستاران و پزشکان را هم اضافه کرد که در بخش عادی حدود ۲۰۰ هزار تومان و در بخش های ویژه ۴۰۰ هزار تومان است».

این روزنامه توضیح داده است که «اگرچه هزینه های مداوا وابسته به میزان روزهای بستری در آی سی یو و همچنین نوع بیمارستان (خصوصی یا دولتی) متغیر است با این حال در بیمارستان های دولتی ۹۰ درصد از هزینه برعهده بیمارستان و دولت است و تنها چیزی حدود ۱۰ درصد را بیمار پرداخت می کند که برای مبتلایان بستری در تخت عادی ۱۵۰ تا ۴۵۰ هزار تومان و مبتلایان بستری در بخش آی سی یو یک میلیون تومان است». این روزنامه همچنین اشاره می کند که قیمت تست با داشتن علائم در بیمارستان دولتی رایگان است و زمانی که فرد خود اصرار به انجام تست با وجود نداشتن علائم داشته باشد هزینه آن ۴۵۰ هزار تومان است.

 

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here