زمان انتشار : ۹ تیر ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۳:۱۵ | کد خبر : 498911 |

مدیر مسئول «شرق» بر لزوم رعایت انصاف در عرضه آگهی های دولتی تاکید کرد

شفقنا رسانه- مهدی رحمانیان معتقد است که وزارت ارشاد باید ارزیابی دقیقی از وضع موجود رسانه‌ها و عملکردشان انجام دهد تا ببیند که چند رسانه با چه تعداد نیرو و چه تیراژی منتشر می‌شوند و بر اساس اعتبارشان به آن‌ها کمک کند. او با تأکید بر اینکه رسانه‌ها به دلایل تحریم و شیوع کرونا ویروس در یک پیچ بد تاریخی قرار دارند، می‌گوید: باید انصافی در عرضه آگهی‌های دولتی ایجاد شود چراکه در حال حاضر با کمال بی‌انصافی توزیع می‌شوند. سایر دستگاه‌ها هم باید به کمک رسانه‌ها بیایند و در خرید روزنامه و اشتراک آن همکاری کنند. علاوه بر آن می‌توان اینترنت رایگان به روزنامه‌ها داد و یا در بحث بیمه، سازمان تأمین اجتماعی به رسانه‌ها کمک کند و یا برای گذر از این وضعیت وام‌های کم‌بهره به رسانه‌ها بدهند.

 

مهدی رحمانیان، مدیرمسئول روزنامه شرق با اشاره به تعدیل‌های اخیر رسانه‌ها به بیان وضعیت اقتصادی آن‌ها در ایام کرونا ویروس می‌پردازد و به شفقنا رسانه می‌گوید: قبل از کرونا با مشکلی به نام تحریم مواجه بودیم که سبب شد تا فضای اقتصادی کشور دچار افت شدید شود و شرکت‌ها و بنگاه‌های عظیم تولیدی و تجاری آسیب جدی ببینند. آسیب بنگاه‌های اقتصادی عواقبی داشت که دامن اکثر حوزه‌ها و مشاغل را گرفته که یکی از آن‌ها حوزه رسانه است. تحریم سبب شد تا دلار قیمت افزایشی و نوسانی پیدا کند و کاغذ را به عنوان مهم‌ترین مؤلفه رسانه‌های مکتوب با گرانی بسیار زیادی مواجه کند و در مؤلفه چاپ هم اثر بگذارد. این اوضاع درآمد رسانه‌های مکتوب را با روندی ثابت و یا کاهشی همراه کرد و عین حال هزینه‌هایشان روند افزایشی داشت.

او ادامه می‌دهد: متأسفانه وقتی کرونا آمد این معضل را دوچندان کرد. رسانه‌ها همانند موجود زنده‌ای بودند که در اثر یک بیماری دچار افت فشار و ضعف بنیه شده بودند و یک ویروس جدید می‌توانست این بیمار را از هستی ساقط کند. به عبارتی ویروس کرونا بعد از آفت تحریم، رسانه‌ها را به مرحله‌ای رسانده است که دیگر توان اداره خود را ندارند.

رحمانیان با اشاره به اینکه هر رسانه یک ورودی به عنوان درآمد و یک خروجی به عنوان هزینه دارد، می‌گوید: اگر خروجی بزرگ‌تر از عدد ورودی باشد این رسانه با ورشکستگی مواجه می‌شود. الان عمده رسانه‌ها حتی دولتی و حاکمیتی علی‌رغم دارا بودن بند بودجه با این معضل مواجه هستند. چه باید کرد مهم‌ترین سؤالی است که ما با آن مواجه هستیم و چون مؤلفه‌های درآمدی رسانه با مشکل مواجه شده است، پاسخ به آن در یک گفتگو نمی‌گنجد. یک مدیر رسانه با ۵۰ الی ۱۰۰ نفر نیرو درآمد مشخصی دارد که اگر کاهش پیدا کند چون سایر هزینه‌ها همچنان هست با مشکل مواجه می‌شود و طبیعتاً باید بخشی از هزینه‌ها را کاهش دهد. یکی از راه‌های کاهش هزینه، کاهش تعداد نیروهاست که خیلی تلخ است و بیشترین درد را مدیر مجموعه می‌کشد ولی فریاد نمی‌زند. این مسئله هم برای تعدیل‌کننده و تعدیل شونده تلخ است.

او تأکید می‌کند: بهترین راهکار چاره‌اندیشی برای اقتصاد کشور است. وقتی اقتصاد کشوری دچار بحران می‌شود به تمام حوزه‌ها سرایت می‌کند. باید به سرچشمه برگشت و علت بحران را جویا شد و این بر عهده دولتمردان و حاکمان کشور است.

مدیرمسئول روزنامه شرق با تأکید بر اینکه باید سایر نهادها و مدیران مسئول حل مشکل رسانه مسئله‌شان باشد تا به دنبال راهکار آن بروند، می‌گوید: در این مدت دریافتم که این مسئله مدیران کشور و مدیران مرتبط نیست. در این چند روز تنها آقای جهانگیری، معاون رئیس‌جمهور بعد از خواندن مصاحبه‌ای از من جویای احوال شد و هیچ‌کدام از مدیران مرتبط با من تماس نگرفتند که بپرسند فریادتان ناشی از کدامین درد است؟ تعطیل شدن و نشدن رسانه‌ها دغدغه مدیران وزارت ارشاد نیست. کما اینکه احتمال دارد وزیر ارشاد اصلاً چنین خبری را نشنیده باشند چون گویا خبرهای این حوزه را رصد نمی‌کنند. با معاونت مطبوعاتی هم تماس گرفتم و وضعیت روزنامه را به گوششان رساندم قرار شد دوباره با من تماس بگیرند و همچنان تماسی نگرفتند. بنابراین اصلاً مسئله آن‌ها نیست تا به دنبال راه‌حل آن باشند.

رحمانیان انتقاد می‌کند: اگر از مسئولان وزارت ارشاد بپرسید چند روزنامه دارید؟ می‌گویند ۳۰۰ روزنامه. معتقدم اول باید ذهنیت این مسئولان را اصلاح کرد. ۳۰۰ روزنامه زمانی است که مسئول ارشاد تعداد روزنامه‌ها را از دکه روزنامه‌فروشی پیدا کند. تعدادی اسم با عنوان روزنامه هستند که وزارت ارشاد به آن‌ها یارانه و آگهی می‌دهد. بنابراین باید اول این ذهنیت اصلاح و ارزیابی دقیقی از وضع موجود انجام شود تا ببینیم چند رسانه، با چه تعداد نیرو و چه تیراژی منتشر می‌شوند و بر اساس اعتباراتشان کمک کند.

او ادامه می‌دهد: از طرفی باید انصافی در عرضه آگهی‌های دولتی ایجاد شود چراکه در حال حاضر با کمال بی‌انصافی توزیع می‌شوند. سایر دستگاه‌ها هم باید به کمک رسانه‌ها بیایند و در خرید روزنامه و اشتراک آن همکاری کنند. آحاد جامعه هم باید کالای فرهنگی را از سبد خود حذف نکنند و در این زمینه کمک کنند. علاوه بر آن می‌توان اینترنت رایگان به روزنامه‌ها داد و یا در بحث بیمه، سازمان تأمین اجتماعی به رسانه‌ها کمک کند و یا برای گذر از این وضعیت وام‌های کم‌بهره به رسانه‌ها بدهند. به‌طورکلی در یک پیچ بد تاریخی قرار داریم و امیدواریم با کمک هم از این پیچ به‌سلامت گذر کنیم تا به یک دشت هموار برسیم.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here