زمان انتشار : ۳ تیر ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۵:۳۹ | کد خبر : 498595 |

پرسشگران بدون حمایت؛ حکایت این روزهای روزنامه نگاران در ایران/ واکنش اهالی رسانه به خبرنگاران تعدیل شده را بخوانید

 شفقنا رسانه– این روزها خبر از تعدیل خبرنگاران در برخی از رسانه‌ها به دلیل مشکلات اقتصادی به گوش می‌رسد. روز گذشته  نیزتعدادی از خبرنگاران در توییتر خبر از تعدیل تعدادی از همکارانشان در روزنامه شرق دادند. خبری که موجب نگرانی بسیاری از خبرنگاران و همکاران رسانه‌ای شد و یک‌بار دیگر بر لزوم کمک دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان متولی رسانه‌ها و انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تأکید شد تا در شرایط سخت اقتصادی ناشی از کرونا چاره‌ای برای ادامه حیات رسانه‌ها اندیشیده شود.

 

به گزارش شفقنا رسانه، مهدی رحمانیان، مدیرمسئول روزنامه شرق در گفتگویی به بیان دلایل تعدیل خبرنگارانش در این روزنامه پرداخت و اعلام کرد که به دلیل شرایط اقتصادی روزنامه سعی کرد تا با پیشنهاد کاهش حقوق از سوی اعضای تحریریه، تعدیل روزنامه‌نگاران چند ماه به عقب بیفتد. او گفت:  من یک ماه با این روال پیش رفتم و در خردادماه توانستم با استقراض، ۷۰ درصد از حقوق همکاران را پرداخت کنم و به این نتیجه رسیدم که هیچ راه چاره‌ای وجود ندارد. به همین دلیل تصمیم به کم کردن تعداد صفحات کردم. به عبارتی تصمیم گرفتیم تا ۴ صفحه از روزنامه کم و روزنامه را در ۱۲ صفحه منتشر کنم. در شرق به ازای هر صفحه دونیرو داریم و طبیعتاً وقتی ۴ صفحه از روزنامه کم شود یعنی ۸ نفر نیرو کم می‌شود.

رحمانیان ضمن بیان اینکه چاره‌ای جز تعدیل نداشته است، گفت: دولت تاکنون کمک شایسته‌ای به رسانه‌ها نکرده است. حتی از دوم فروردین وقتی روزنامه را به شکل آنلاین منتشر کردیم، قرار بود دولت در این زمینه به روزنامه کمک کند که نکرد. ناگفته نماند وزارت ارشاد در این مدت دو یارانه (بخشی برای سال گذشته و بخشی هم امسال) به روزنامه داده است که جمعاً حقوق یک ماه مجموعه نمی‌شود.

واکنش خبرنگاران به تعدیل همکارانشان چه بود؟

 محمدرضا احمدی، روزنامه‌نگار در صفحه توییتر خود از تعدیل خبرنگاران چند رسانه خبر داد و نوشت: «باخبر شدم که روزنامه شرق، رسانه نوا و سایت تحلیلی الف، به دلیل مشکلات مالی دست به تعدیل نیرو زدند و بعضی در آستانه فروپاشی قرار دارند. اتفاقی که با وضع موجود بعید نیست در دیگر رسانه‌ها هم اتفاق بیفتد. اگر این تعدیل نیروها ادامه‌دار باشد، در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد اخراج صد‌ها خبرنگار و روزنامه‌نگار در سراسر ایران هستیم. اما چه به سر این افراد تعدیل‌شده می‌آید؟ متأسفانه افراد مشغول در رسانه عموماً امنیت شغلی نداشته و به‌راحتی تعدیل می‌شوند. چرا؟ چون شغل آزادیم، هیچ‌وقت قرارداد سفت و محکمی با روزنامه‌نگاران بسته نشده است و حالا مثل همیشه روزنامه‌نگاران باید استرس داشته باشند که روز اخراج شدنشان کی می‌رسد…».

داریوش آرمان، روزنامه‌نگار سابق هم با تأکید بر اینکه بیکاری روزنامه‌نگار یعنی مرگ، در واکنش به اعلام تعدیل خبرنگاران باتجربه نوشت: «واقعاً شرایط اقتصادی روزنامه‌ها و سایت‌های غیردولتی وخیم است. دولت، وزارت ارشاد و انجمن صنفی روزنامه‌نگاران دراین‌باره چه می‌کنند؟!»

رعنا زوره، خبرنگار هم در صفحه توییتر خود نوشت: «فکر نکنم در هیچ کشوری به‌اندازه ایران شغل روزنامه‌نگاری و خبرنگاری متزلزل و ناامن از هر نظر باشد. یک روز به‌حکم تعدیل کم می‌شویم و یک روز به‌حکم تهدید!».

محمد باقر زاده، خبرنگار اجتماعی شرق در واکنش به پرسش‌های همکارانش که آیا جزو تعدیل‌شده‌ها بوده است؟ نوشت: «از صبح ‌دوستان زیادی از من پرسیدند که آیا بین تعدیل‌شدگان روزنامه شرق بودم یا خیر. ولی چه فرق می‌کند فرد از کار بیکارشده چه کسی است؟ و اصلاً مگر در این ماجرا تقصیری متوجه روزنامه‌نگار است؟ این وضعیت روزنامه‌نگاری ایران است؛ بدون صنف و لنگ معیشت. آنچه نابود می‌شود پرسشگری است. در این ماجرا، بحث نه توان حرفه‌ای روزنامه‌نگار که مسائل اقتصادی است. همچنان که در فهرست تعدیل‌شده‌ها نام بهترین روزنامه‌نگاران حوزه‌های مختلف را می‌بینیم».

شاهد حلاج با اعلام این خبر که جزو خبرنگاران تعدیل‌شده در این روزنامه است، در صفحه توییتر خود نوشت: «غم دارم اما از کسی عصبانی نیستم، یکجا شنیده بودم وزارت ارشاد قرار است که کمک نقدی کند.»

میلاد علوی خبرنگار پارلمانی اعتماد هم در واکنش به توییت حلاج نوشت: «خیلی خیلی متأسفم بابت اتفاقی که افتاده و بیشتر متأسفم به حال حمایتی که نمی‌شویم و روزگار سختی که می‌گذرانیم. بدبختانه کاری از دستم برنمی‌آید و باید منتظر بمانم تا ۲ روز دیگر نوبت خودم شود… فقط امیدوارم هرچه سریع‌تر در جای بهتری مشغول شوی».

مریم جعفری روزنامه‌نگار شرق هم در صفحه توییتر خود نوشت: «تنها چیزی که شاید همیشه برایم بماند، اتحاد همکاران بود. وقتی پیشنهاد شد که بخشی از حقوقمان را نگیریم ولی همه بمانیم کنار هم برای دو ماه به‌رغم تمام اتفاق‌ها، حوادث بد و شرایط اقتصادی بدتر، حال دلم وقتی می‌رفتم روزنامه شرق خوب بود! ولی حیف که مثل همیشه فقط نوشدارو بود».

پیام یونسی پور، روزنامه‌نگار هم نوشت: «بی‌کار شدن دوستانم در روزنامه شرق یک جمله قدیمی مجتبی محرمی را به صورتم کوبید: «من و تو، همه این سال‌ها کنج میدان انقلاب آب می‌فروختیم وضعمان بهتر بود». به ازای هر یک نفرشان حرف هست؛ اما حوصله نیست. همان جمله مجتبی ما را بس».

یزدان مرادی، خبرنگار اقتصادی روزنامه شهروند هم توییت زد: «برخی از همکاران خبرنگار تأکید دارند که چرا نیروهای باتجربه در روزنامه شرق تعدیل شدند. به نظرم در وهله نخست، هیچ فرقی نمی‌کند که نیروی باتجربه تعدیل‌شده باشد یا تازه‌کار؛ مسئله اصلی قطع یک‌راه کسب درآمد و بیکارشدن خبرنگار در شرایط اقتصادی بحرانی این روزها است. چه بسا خبرنگار تازه‌کار به دلیل اشتغال در تعداد محدودتری رسانه و همچنین درآمد پایین‌تر، نیاز بیشتری به همان درآمد ۲.۵ تا ۳ میلیون‌ تومانی خبرنگاری داشته باشد. وقتی بحث معیشت درمیان باشد، بحث کیفیت و اعتلای رسانه در وهله‌ بعدی قرار می‌گیرد».

او ادامه داد: «در سال ۹۶ وقتی از روزنامه جام جم تعدیل شدم، یک ماه بعد به روزنامه سازندگی رفتم که حقوقش بدون بیمه، حدود ۷۰۰ هزار تومان کمتر بود؛ آن زمان تعداد نشریه‌ها و ثبات درآمدی‌شان بیشتر از حالا بود و جبران کسری درآمد هم شدنی؛ الان اما این‌طور نیست. دست‌آخر؛ آن‌طور که شنیده‌ام؛ طی ۲ سال گذشته روزنامه‌های سازندگی، جام جم، اعتماد، تعادل، همشهری و شرق با تعدیل نیروهایشان روبرو شده‌اند؛ برخی از تعدیلی‌ها؛ تازه‌کار و باتجربه، تصمیم گرفته‌اند خودشان را از رسانه جدا کنند؛ کافه بزنند یا به شهرستان مهاجرت کنند».

پژمان موسوی، روزنامه نگار هم در توییتی نوشت: «کدام سینماگر درباره اخراج روزنامه‌نگاران موضع گرفته است؟ کدام هنرمند؟ کدام اهل موسیقی؟ کدام فعال کتاب؟ کدام تئاتری؟ کدام نویسنده؟ کسانی که اگر هر کدامشان مطالبه‌ای داشته باشند، روزنامه‌نگاران با تمام وجود برایشان مایه می‌گذارند. این واقعیت روزگار ماست: روزنامه‌نگاران تنها هستند».

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here