زمان انتشار : ۲ تیر ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۴:۳۵ | کد خبر : 498519 |

دبیر اقتصادی «مهر»: رسانه ها به دنبال معرفی راه هایی برای کاهش ریسک سرمایه گذاری در بورس باشند

شفقنا رسانه- فرشته رفیعی معتقد است طی ماه‌های اخیر با رشد تصاعدی بازار بورس، این ضرورت ایجاد شد که رسانه‌های عمومی در کنار رسانه‌های تخصصی بیش از گذشته بر تحولات بورس تمرکز کنند. او می گوید: این تمرکز در دو بخش ضروری است. اول تبیین این موضوع برای سرمایه‌گذاران خرد که «بورس برای سودآوری کوتاه مدت نیست و ریسک، جز لاینفک آن است و نباید از آن انتظار سود دائمی روزانه داشت»؛ دوم معرفی راه‌هایی که ریسک سرمایه گذاری در بورس را کاهش می‌دهد. ارائه محتواهای آموزشی مداوم و روزانه، تشویق مردم به گذراندن دوره‌های تخصصی، تشویق به سرمایه گذاری از طریق صندوق‌های سرمایه گذاری (خودداری از ورود مستقیم) از جمله این راه ها است.

 

فرشته رفیعی، دبیر اقتصادی خبرگزاری مهر قبل از ارائه برآوردی از عملکرد رسانه ها درباره بازار سرمایه و بورس به بیان تعریفی کلی از این بازار می پردازد و به شفقنا رسانه می گوید: بازار سرمایه (در کنار بازار پول و بازار بیمه) یکی از ارکان مهم بازار مالی هر کشوری است؛ هر کدام از این بازارها وظایف خاصی بر عهده دارند؛ بازار پول در کوتاه‌مدت و بازار سرمایه (متشکل از بازار بورس و بازار بدهی) در بلندمدت سودآور است؛ یعنی سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه باید برای بلندمدت انجام شود و نباید انتظار سود کوتاه‌مدت از آن داشت و کارکرد آن تأمین مالی بلند مدت واحدهای صنعتی تولیدی و پروژه‌های بزرگ است؛ بازار پول یا همان نظام بانکی و تسهیلات بانکی هم در کوتاه‌مدت سودآور است و طبیعتاً کسب سود از آن زمانبر نیست. همانگونه که احتمالاً می‌دانید ناظر بازار سرمایه وزیر اقتصاد و ناظر بازار پول، رئیس کل بانک مرکزی است.

او می گوید: طی ماه‌های اخیر با رشد تصاعدی بازار بورس، این ضرورت ایجاد شد که رسانه‌های عمومی در کنار رسانه‌های تخصصی بیش از گذشته بر تحولات بورس تمرکز کنند. این تمرکز در دو بخش ضروری است. اول تبیین این موضوع برای سرمایه‌گذاران خرد که «بورس برای سودآوری کوتاه مدت نیست و ریسک، جز لاینفک آن است و نباید از آن انتظار سود دائمی روزانه داشت»؛ دوم معرفی راه‌هایی که ریسک سرمایه گذاری در بورس را کاهش می‌دهد.

رفیعی با بیان اینکه رسانه‌های عمومی طی ماه‌های اخیر نسبت به گذشته عملکرد بهتری درباره بازار سرمایه و بورس داشته اند، یادآور می شود که هنوز نتوانسته اند به نقطه اثرگذاری برسند. او بر این باور است: در این زمینه با یک چالش جدی مواجه هستیم. به عبارتی ناظر بازار سرمایه که انتظار می‌رود باید بیشترین دغدغه را در این زمینه داشته باشد، جز تعریف و تمجید از بورس و تشویق مردم به ورود، دغدغه دیگری ندارد؛ چرا که قرار است تأمین منابع مالی دولت از این بازار صورت بگیرد و حاضر نیست با یادآوری ریسک‌های ذاتی بازار سرمایه به مردم، نگاه سرمایه گذاران خرد به این بازار را منطقی کند.

دبیر اقتصادی مهر انتقاد می کند: نگاهی که اکنون ناظر بازار سرمایه و مسئولان دولت به بورس دارند و در حال تزریق این نگاه به جامعه هستند، به قدری قوی است که هشدارهای تخصصی و فنی که توسط رسانه‌های عمومی داده می‌شود، برچسب و انگ سیاسی‌کاری می‌خورد. حتی همکاران رسانه‌ای ما که فاقد دانش اقتصادی هستند، این شائبه برایشان ایجاد شده که اگر رسانه‌ای نسبت به رشد حباب گونه بورس هشدار می‌دهد، قصدش تخریب دولت است.

او تاکید می کند: ضروری است رسانه‌ها در عمل به دو وظیفه‌ای که ذکر شد، تلاش بیشتری داشته باشند و بازتاب دادن دیدگاه کارشناسان و تحلیلگران خبره بورس به مردم می‌تواند بسیار مؤثر باشد. در همین ارتباط، رسانه‌ها از سه طریق می‌توانند کمک کنند تا ریسک ورود به بورس برای سرمایه گذاران خرد کاهش یابد؛ اول ارائه محتواهای آموزشی مداوم و روزانه، دوم تشویق مردم به گذراندن دوره‌های تخصصی، سوم تشویق به سرمایه گذاری از طریق صندوق‌های سرمایه گذاری (خودداری از ورود مستقیم).

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here