زمان انتشار : ۱ تیر ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۷:۰۵ | کد خبر : 498459 |

دبیر اقتصادی «دیدار نیوز»: رسانه ها مردم را به یادگیری تحلیل‌های بازار سرمایه سوق دهند

شفقنا رسانه- مهدی الیاسی معتقد است که رسانه ها باید مردم را تشویق کنند که به سمت آموزش و یادگرفتن تحلیل بنیادی و تکنیکال از بازار سرمایه بروند تا درصد ریسک شان را در این بازار کمتر کنند. در چنین شرایطی درک مردم و انتظاراتشان از بازار سرمایه واقعی تر می شود.

 

مهدی الیاسی دبیر اقتصادی «دیدار نیوز» به بیان ارزیابی عملکرد رسانه ها در ماه‌های اخیر درباره بازار بورس می‌پردازد و به شفقنا رسانه می‌گوید: در این مدت شاهد هیجان مضاعف برای حضور در بورس بودیم و اکثر مردم هم توقع بازدهی کوتاه مدت از بازار سرمایه و بورس داشتند. بسیاری از مردم که تقریباً سابقه حضور در بورس نداشتند، به سمت این بازار هجوم آوردند. این افراد با توجه به اینکه تازه کد خرید و فروش سهام را دریافت کرده بودند، کد اولی نام گرفتند و تاکنون تعدادشان به چند میلیون رسیده است. با این اوصاف معتقدم که رسانه های رسمی درباره بازار بورس عملکرد خوبی داشتند. به عبارتی رسانه های رسمی از جمله روزنامه ها، خبرگزاری ها و سایت های رسمی با توجه به مشخص بودن هویتشان در فضای رسمی کشور، مثبت تر و مسئولانه تر رفتار کردند و دائماً هشدارهای لازم را در قالب های مختلف به سرمایه گذاران می دادند. علاوه بر آن سعی کردند در سرویس بورس، گفتگو، یادداشت و گزارش هایی کار کنند که جنبه آموزشی داشته باشد.

او ادامه می دهد: رسانه های رسمی کشور بعد از رونق گرفتن بورس سعی کردند تا سرویس های بورس را تقویت کنند و تعداد خبرنگارها را افزایش دهند. به عبارتی تاکید داشتند تا تحولات این حوزه را به صورت جدی تر و کارشناسانه تر رصد کنند و به مردم گزارش دهند.

الیاسی معتقد است در این مدت رسانه های غیر رسمی، آن بخشی بودند که بر هیجان ها می دمیدند. او می گوید: صفحه هایی در تلگرام، اینستاگرام و… درباره بورس تشکیل شده که هویت گردانندگان آن ها مشخص نیست و مسئولیت اظهارنظرهایشان که منجر به تشویق مردم و دمیدن به هیجان بازار می شود، را برعهده نمی گیرند. به عبارتی نه هویت گردانندگان آن ها مشخص است نه پاسخگوی تحلیل های اشتباهشان هستند.

دبیر اقتصادی دیدار نیوز ادامه می دهد: اخیرا در توییتر و تلگرام شاهد تشکیل گروه هایی بودیم که عده ای، از مردم می خواستند تا پولشان را در اختیار آن ها قرار دهند و در ازای آن سود دریافت کنند. این درحالی است که برای چنین کاری نیاز به مجوز از سازمان بورس است و تا این افراد و نهادها را در قبال کار و وعده هایشان پاسخگو کند.  حتی برخی از این افراد دنبال این بودند که سهم خاصی را برجسته کنند و با تبلیغاتشان، صف خرید یا فروش در بورس ایجاد کنند. به همین دلیل عملکرد رسانه های غیر رسمی را از حیث آموزش و اطلاع رسانی مثبت ارزیابی نمی کنم.

با این حال رسانه های رسمی چگونه می توانند انتظارات دور از ذهن مردم را به صورت واقعی از این بازار تعریف کنند؟ الیاسی پاسخ می دهد: مهمترین کار این است که واقعیت و ماهیت این بازار به درستی برای مردم تشریح شود. یعنی درباره بازار سرمایه افسانه سازی نشود و این بازار را ریسک پذیر بدانند. از طرفی رسانه ها باید مردم را تشویق کنند تا خودشان به سمت آموزش تحلیل بازار سرمایه بروند. اگرچه ممکن است این روند طول بکشد ولی به هرحال با ماهیت، مبانی، اصول و کلیات بازار سرمایه و بورس آشنا می شوند. توجه داشته باشید که ریسک، بخش جدایی ناپذیری از بازار سرمایه است ولی مردم می توانند با کمک آموزش و یادگرفتن تحلیل بنیادی و تکنیکال درصد این ریسک را کمتر کنند و معنی جداول بورسی را متوجه شوند. به نظر من هر چقدر رسانه ها مردم را برای آموزش و یادگیری این حوزه ها تشویق کنند، درک مردم و انتظاراتشان از بازار واقعی تر می شود.

او تاکید می کند: این وظیفه رسانه ها تا حدود زیادی انجام شده است. در این یک سال اخیر رسانه ها در حوزه اطلاع رسانی و آموزش بورس تلاش زیادی کردند. تقریباً در ذهن مردم جا افتاده که باید با آموزش وارد بازار سرمایه شوند و نباید به کانال های غیررسمی با هویت نامشخص اعتماد کنند. البته می توان با تاکید مستمر، برگزاری میزگردها، نوشتن گزارش ها و… بیشتر از گذشته در آموزش و اطلاع رسانی این حوزه گام بردارند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here