زمان انتشار : ۴ تیر ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۱:۵۴ | کد خبر : 498306 |

نگاهی به آینده رسانه ها در پسا کرونا/یک کارشناس ارتباطات: کرونا فرصتی برای تغییر آرایش رسانه ها ازقالب سنتی به نوین است/ «ارتباطات سلامت» باید در دوران پساکرونا به طور جدی عملیاتی شود

شفقنا رسانه_با شیوع کرونا ویروس، سبک زندگی مردم و بسیاری از مشاغل چون فعالیت رسانه ای و فضای ارتباطاتی کشور دستخوش تغییرات زیادی گردید. از این رو لازم است تا کارشناسان با تحلیل تاثیرات این ویروس بر کار رسانه ها، نگاهی آینده نگرانه هم بر محتوا و نوع فعالیت اهالی رسانه در پساکرونا داشته باشند. هادی البرزی دکترای مدیریت رسانه و مدرس ارتباطات معتقد است که رسانه ها باید به سمت تولید اخبار کوتاه، ساده،جذاب و با سرعت بالا بروند و به فکر آرایش رسانه ای از فضا و قالب سنتی به فضای مجازی باشند.

البرزی درباره تاثیرات دوران کرونا بر رسانه ها و فضای ارتباطاتی به شفقنا رسانه می گوید: اگر پدیده کرونا را به عنوان یک پیشران و نیرویی که به صورت ناگهانی وارد کشور شد، نگاه کنیم، می بینیم تاثیرات زیادی بر فضای رسانه ای گذاشته است. ما شاهد بودیم با ورود این ویروس بسیاری از مطبوعات فعالیت خود را در فضای مجازی ادامه دادند. حتی مردم هم دیگر کمتر در کیوسک های مطبوعاتی حضور پیدا کردند و بیشتر اخبار را در شبکه های اجتماعی پیگیر بودند. نیاز است کار تحقیقاتی در خصوص مصرف رسانه ای مردم انجام شود. اما شواهد نشان می دهد بعد از ورود کرونا مصرف خبری مردم در فضای رسانه های نوین بیشتر شد.هر چند مرجعیت خبری رسانه ملی هم بیشتر شد. با توجه به کارکردهای رسانه که شامل آموزش، اطلاع رسانی،سرگرمی است، شاهد بودیم سهم اطلاع رسانی رسانه ها در دوران کرونا بیشتر شد.

او ادامه می دهد: با توجه به تاثیر کرونا بر خیلی از مشاغل که باعث شد به سمت و سوی استارتاپی شدن بروند، در حوزه رسانه هم اگر رسانه ای در فضای مجازی خوب سرمایه گذاری کرده بود، از به موقع آنلاین بودن تا نیروی کار مسلط به این فضا، توانست بهتر بدرخشد. ولی برخی رسانه ها که همچنان رویکرد سنتی خود را حفظ کردند، بیشتر ضربه خوردند.

این پژوهشگر با اشاره به تبعات ورود کرونا و ایجاد فرصت ها و تهدیدهای آن بر فضای رسانه ای تشریح می کند: به نظرم کرونا مانند یک موضوع شتاب دهنده عمل کرد و باعث شد خیلی از اهالی رسانه برای ارائه موضوعات خود به سوی این فضا کشیده شوند. کرونا سرعت تغییر حرکت رسانه های سنتی به سوی عرصه مجازی را شدت بخشید که همین مسأله باعث آرایش رسانه ای جدیدی شد.

البرزی در پاسخ به این سوال که رسانه ها باید خود را برای چه تغییراتی در آینده آماده کنند؟ پاسخ می دهد: معتقدم چه کرونا باشد یا نباشد ما می بینیم که مخاطب امروزی به فضای مجازی عادت کرده است. این را می توان در حوزه آموزشی تا فعالیت اهالی رسانه دید. این تغییر رویه ای که ایجاد شده رسانه ها را مجاب می کند که در عرصه مجازی و تولیدات سریع و همیشه آنلاین بودن، بیشتر کار و سرمایه گذاری کنند. در حال حاضر دیگر مردم منتظر نمی مانند که اطلاعات بیشتر درباره کرونا را از روزنامه های فردا بخوانند، بلکه اطلاعات را در حال و آنلاین می خواهند. به همین خاطر ضرورت دارد رسانه ها باید خود را با سرعت همراه کنند و در کنار این مولفه، باید به دقت و صحت اطلاعات هم توجه کافی داشته باشند.

او تشریح می کند: در اوایل ورود کرونا به کشور، اخبار جعلی به سرعت در حال انتشار بود ولی با توجه به افزایش سواد رسانه ای مردم بر حسب تجربه ای که در این چند سال به دست آورده بودند، دیگر کمتر در دام اخبار جعلی گرفتار شدند. این موارد نشان می دهد آرایش رسانه ای ما اعم از مطبوعات و خبرگزاری ها باید به سمت فضای مجازی و فضای نوین رسانه ای حرکت کنند. از طرفی دیگر با درک نیاز مخاطب که دیگر دنبال اخبار بلند و طولانی نیستند، رسانه ها باید به سمت اخبار کوتاه، ساده،جذاب و با سرعت بالا بروند. لازم است رسانه ها بر اساس این ۴ مولفه محتوای خود را منتشر کنند. با توجه به حاکم شدن عرصه رقابت رسانه ای، باید این موارد را در اولویت کاری خود قرار دهند تا مخاطب جذب این رسانه ها شوند. به نظرم با توجه به فراوانی اخبار و محدود بودن توجه مخاطب، اخباری جذاب و پرطرفدار خواهد بود که این ویژگی ها را داشته باشد.

این مدرس دانشگاه در ادامه با اشاره به مشکلات رسانه ها در بخش اطلاع رسانی درباره سوژه های مختلف می گوید: یکی از مشکلات ما در حوزه‌ی رسانه ها مربوط به نیروی انسانی و نوع آموزش آن ها در دانشگاه ها است. در واقع دانشجویان رشته های علوم ارتباطات و روزنامه نگاری آموزشی که می بینند مربوط به تولید محتوا در رسانه های سنتی است. دروس آموزشی ما باید با توجه فضای رسانه ای جدید تغییر پیدا کند. متاسفانه ما در دانشگاه هایمان همچنان نظریات قدیم که مربوط به دهه های ۷۰ ، ۸۰ و ۹۰میلادی را تدریس می کنیم. در صورتیکه الان نظریات جدیدی در حوزه قدرتمند شدن مخاطب مانند ارتباطات خودانگیز، نظریاتی مانند تصدیق انبوه، حباب فیلتر و شخصی سازی اطلاعات در حوزه تولید و انتشار محتوا و نظریات چون جامعه شبکه‌ای و… بهتر می تواند شرایط حال حاضر ارتباطی را مورد تحلیل و بررسی قرار دهد.پس آموزش نیروی انسانی در دانشگاه هایمان نیاز به پوست اندازی دارد.

او با توضیح درباره تاثیرات کرونا بر فضای ارتباطاتی ادامه می دهد: ما شاهد هستیم که کرونا باعث شد «ارتباطات سلامت» در کشور عملیاتی شود. قبلا که درباره «ارتباطات سلامت» صحبت می کردیم، بیشتر حالت انتزاعی داشت و بیشتر محتوای این حوزه به صورت غیرکاربردی ارائه می شد.اما کرونا باعث عملیاتی شدن آن شد. الان فرصت خوبی است تا رشته ارتباطات سلامت در کشور ما ایجاد شود و مقاله و پایان نامه ها در این حوزه کار شود. تجارب «ارتباطات سلامت» می تواند در این دوران جمع آوری شود و سال ها به عنوان یک کلاس درس به اهالی رسانه آموزش داده شود. از بخش های مهم این رشته می تواند این مسأله مهم باشد که رسانه ها چه کمکی می توانند به علم پزشکی کنند و چگونه در این حوزه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مردم داشته باشند. چون یکی از اتفاقاتی که در این مدت افتاد این بود که رسانه تبدیل به یک منبع و مرجع پزشکی شد.

  • البرزی با توضیح درباره اقتضائات رسانه ها در پساکرونا می گوید: ممکن است در پساکرونا و آینده،  بیماری و یا ویروس های جدیدی شیوع پیدا کنند. به همین خاطر باید از تجاربی که در دوران کرونا به دست آوردیم برای آینده درس بگیریم. من باز هم تاکید می کنم که مقوله «ارتباطات سلامت» باید در دوران پساکرونا به طور جدی عملیاتی شود. در دوران پساکرونا ما باید به دانشی تجهیز شویم تا در مقابل بحران هایی که احتمالا در حوزه سلامت اتفاق خواهد افتاد، مسلط شویم و آن ها را تقویت و سعی کنیم به نظریه تبدیل کنیم.

این محقق درباره اینکه تلویزیون در این دوران باید چه کارکرد و محتوایی داشته باشد، توضیح می دهد: در دوران کرونا ما شاهد بودیم که تلویزیون بیشتر کارکردهای خود را چون آموزش، اطلاع رسانی، سرگرمی و بسیج اجتماعی(برجسته کردن کادر پزشکی و درمان و کمک نیروهای جهادی) فعال کرده بود که در این زمینه خوب عمل کرد. ما باید بررسی کنیم که رسانه چه نقشی در زندگی انسان ها دارد. در جامعه شبکه ای رسانه ها یک بخش از سیستم جامعه ما هستند که برخی مواقع پیشران هستند. یعنی باعث حرکت هایی در جامعه و برجسته شدن برخی موضوعات می شوند.از طرفی دیگر خود رسانه ها در برخی موارد تاثیر می پذیرند و باعث می شوند با توجه به روند موجود، مانند یکی از اعضای جامعه عمل کنند. نقش رسانه ها به ویژه در بحران های اجتماعی بسیار مهم است. رسانه ها اگر بخواهند می توانند کل سیستم را به حرکت دربیاورند به جامعه هشدار دهند که کدام مسیر غلط یا درست است.

او ادامه می دهد: با وجود ظهور رسانه های نوین، شاهد هستیم که تلویزیون همچنان جایگاه بالایی نزد  مردم دارد و مخاطبان زیادی دارد. یکی از کارکردهایی که تلویزیون باید در نظر بگیرد توجه به نیاز و سلایق مخاطبان امروزی است. مخاطب امروزی تغییرات زیادی کرده و بلوک های مخاطب ایجاد شده است. پس تلویزیون باید برای همه بلوک های مخاطب برنامه داشته باشد. یعنی برای مخاطب عام، نخبه و مخاطبان گروه های خاص برنامه داشته باشیم تا بتوانیم چسبندگی مخاطب را ایجاد کنیم و مخاطبان وفادار داشته باشیم. مثلا مخاطبان نخبه بیشتر پیگیر برنامه ها گفتگو محور و استدلالی هستند و اقناع آنها باید با مستندات و دلایلی علمی باشد.

البرزی با اشاره به ضرورت توجه به نیاز مخاطب بیان می کند: در دوران کرونا رسانه ای چون تلویزیون باید توجه کند که چون مخاطبش گزینشگر است برنامه های مختلف برای هر گروه داشته باشد . برای این کار باید اول مخاطب شناسی دقیقی انجام دهد. مثلا برای کودکان در قالب همان برنامه های کودکانه می تواند به این گروه سنی درباره این ویروس آموزش داد.من برای این گروه سنی رویکرد آموزش- سرگرمی را پیشنهاد می دهم که بازخورد زیادی دارد و می تواند به کودکان به طور غیرمستقیم و در درون سرگرمی نشان دهد که دست های خود را چگونه بشویند و چگونه به طور ساده و جذاب به آنها آموزش دهد که مراقب سلامتی خودشان در زمان شیوع کرونا باشند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here