زمان انتشار : ۲۷ خرداد ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۸:۰۳ | کد خبر : 498270 |

سردبیر اقتصادی «ایسنا»: رسانه‌های عمومی مباحث تخصصی بازار سرمایه را به‌صورت عامه‌فهم به مردم آموزش دهند

شفقنا رسانه- سردبیر اقتصادی خبرگزاری «ایسنا» با اشاره به رونق بازار بورس در چند ماه اخیر و هجوم مردم به سمت سرمایه‌گذاری، وظیفه رسانه‌های عمومی را آگاه کردن مردم  برای جلوگیری از تصمیمات هیجانی می‌داند و می‌گوید: رسانه‌های عمومی باید اصول بدیهی بازار سرمایه را برای مردمِ عادی، آموزش دهند و بگویند که چگونه می‌توان وارد بازار سرمایه شوند، چه توقعاتی داشته باشند و آن‌ها را برای ضرر و زیان آماده کنند. به عبارتی رسانه‌های عمومی باید تکنیک‌های ورود به بازار سرمایه و مباحث تخصصی آن را به‌صورت عامه‌فهم، برای مردم آموزش دهند. از طرفی رسانه‌های تخصصی هم علاوه بر توجه به مخاطب عام، باید خوراک خبری مخاطبان خاصشان را به‌صورت تخصصی‌تر و تکنیکی‌تر تأمین کنند.

 

حسین غلامی سردبیر اقتصادی «ایسنا» با اشاره به سرمایه‌های خرد و کلان مردم در بازار سهام به نقش آگاهی و اطلاع‌رسانی رسانه‌ها اشاره می‌کند و به شفقنا رسانه می‌گوید: باید توجه داشت که ما در سرمایه‌گذاری بازارهای مختلف از جمله بازار سهام و خودرو شاهد دو نوع سرمایه خرد و کلان هستیم. در بخش سرمایه‌گذاری خرد نیاز به آگاهی و اطلاع‌رسانی بهتری است چراکه بخش سرمایه‌های کلان با برنامه هدایت می‌شوند ولی متأسفانه در بخش خرد معمولاً مردم صرفاً بر اساس هیجان و بدون داشتن اطلاعات کافی درباره حوزه اقتصاد و آن بازار خاص، سرمایه‌گذاری می‌کنند و با توجه به هیجانی بودن بازار انتظار دارند که در یک‌زمان خیلی کوتاه به سود بالا برسند. قطعاً در اکثر موارد این خواسته محقق نمی‌شود و سبب سودآوری این بازار برای عده‌ای و ضرر و زیان برای عده دیگری خواهد شد.

او تأکید می‌کند: قطعاً رسانه‌ها می‌توانند یکی از عواملی باشند که مانع ادامه این روند شوند. چون صاحبان سرمایه‌های خرد معمولاً مردم عادی‌اند، اهل مطالعه نیستند و بیشتر بر اساس دهن‌بینی و قرار گرفتن در شرایط و موضوعی اقتصادی هیجان‌زده می‌شوند. از طرفی زمانی وارد بازار سرمایه می‌شوند که در مرحله پیک آن قرار دارند و آماده برای ریزش است. خب این سبب می‌شود که تعداد زیادی از این افراد متضرر شوند. در این ‌بین رسانه‌ها باید به‌صورت واقعی و آگاهانه به مردم اطلاع دهند. یعنی رسانه باید مبنا را بر این بگذارد که مخاطب سرمایه خرد وقتی می‌خواهد وارد بازاری شود که شرایط داغی پیداکرده، از همان ابتدا مدام مباحث بدیهی و ابتدایی را متذکر شود، بر عدم ورود شتاب‌زده صاحبان سرمایه‌های خرد به بازارها تأکید داشته باشد، همواره درباره تصمیم‌گیری هیجانی هشدار دهد و ابتدایی‌ترین مباحث مربوط به آن بازار را آموزش دهد.

غلامی با اشاره به رونق بازار بورس در چند ماه اخیر و هجوم مردم به سمت سرمایه‌گذاری، به بیان وظیفه رسانه‌های عمومی دراین‌باره می‌پردازد می‌گوید: رسانه‌های عمومی وظیفه دارند که مردم را آگاه کنند تا هیجان‌زده به سمت بازار بورس هجوم نبرند بلکه در وهله اول مطالعه داشته باشند و بعد اقدام به سرمایه‌گذاری کنند. از طرفی باید اصول بدیهی بازار سرمایه را برای مردم عادی، آموزش دهند. یعنی بگویند که چگونه می‌توان وارد بازار سرمایه شد، فردی که وارد این بازار می‌شود باید چه توقعاتی داشته باشد و ضرر و زیان را برای او تشریح کنند تا برای هر دو آمادگی داشته باشد. به‌طورکلی رسانه‌های عمومی باید تکنیک‌های ورود به بازار سرمایه و مباحث تخصصی آن را به‌صورت عامه‌فهم، برای مردم آموزش دهند.

او ادامه می‌دهد: رسانه‌ها وقتی متوجه می‌شوند که در بازاری همهمه‌ای ایجادشده باید بلافاصله ورود کنند و با دلیل و منطق به مردم بگویند که چرا در چنین شرایطی نباید وارد آن بازار شوند نه صرفاً روی به هشدار دادن بیاورند. در این میان نظر کارشناسان این حوزه قطعاً می‌تواند برای مردم خیلی مؤثر و قابل‌باورتر باشد.

غلامی می‌گوید: رسانه‌های تخصصی حوزه بورس کارشان متفاوت‌تر از رسانه‌های عمومی است. این رسانه‌ها مخاطبشان خاص‌تر است و باید علاوه بر مخاطب عام، کمی تخصصی و تکنیکی‌تر خوراک خبری مخاطبانشان را هم تأمین کنند.

سردبیر اقتصادی ایسنا به بیان ارزیابی خود از عملکرد رسانه‌ها در ماه‌های اخیر درباره بازار بورس می‌پردازد و می‌گوید: به نظر من رسانه‌های اصلی عملکرد بدی نداشتند و هرکدام تلاش کردند تا مردم را از خریدهای هیجانی در بازار سرمایه منصرف و تأکید کنند که بدون مطالعه وارد بازار نشوند. به‌عنوان مثال وقتی فروش سهام عدالت آزاد شد خیلی از مردم تصمیم به فروش گرفتند و رسانه‌ها در آگاه کردن مردم نقش مؤثری داشتند تا با توجه به‌ احتمال بالا رفتن ارزش این سهام، مردم به ‌صورت هیجانی و بی‌دلیل اقدام به فروش آن نکنند.

او ادامه می‌دهد: از طرفی رسانه‌های ما یک نوع فقر ورود تخصصی به موضوعات مهم را دارند. یعنی تنها در برخی از آن‌ها اظهارات کارشناسان صاحب‌نظر و قوی می‌بینیم و اکثراً به سراغ کارشناسان مبتدی می‌روند که طبیعتاً شاهد توصیه‌های اثرگذاری نیستیم.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here