زمان انتشار : ۲۶ خرداد ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۷:۰۳ | کد خبر : 498192 |

سردبیر «تجارت نیوز»: رسانه ها با روایت دوره‌های مختلف از عملکرد بازار سهام، به سرمایه‌گذاری مردم کمک کنند

شفقنا رسانه– مدتی است بحث سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه قوت گرفته و مردم پول‌های کلان و خرد خود را به این بازار می‌آورند و توقع دارند که در طول یک هفته به سود زیادی برسند. این نگاه سبب شده تا عده‌ای ضرر کنند و عده‌ای هم به خارج کردن سرمایه‌های خود از بورس روی بیاورند. در این میان عملکرد رسانه‌ها (مکتوب و غیر مکتوب) مهم و تأثیرگذار است که باید موردتوجه قرار بگیرد. سردبیر تجارت نیوز می‌گوید: رسانه‌ها باید در کنار اطلاع‌رسانی و نقد مسائل بازار سهام به آموزش هم بپردازند. علاوه بر آن می‌توانند با روایت دوره‌های قبل و دوره فعلی از عملکرد بازار سهام، یکسری نکات منفی یا مثبت را به مخاطب یادآور شوند و در مقابل گوشزد کنند که ورود به این بازار همانند سایر بازارها نیست و باید سواد اولیه آن را داشته باشند.

 

ابراهیم  علیزاده سردبیر سایت «تجارت نیوز» در گفتگو با شفقنا رسانه به بیان دلایل توجه رسانه‌ها به بازار سهام می‌پردازد و می‌گوید: برای پرداختن به این مسئله باید به عملکرد بازارها در کوتاه‌مدت و بلندمدت نگاه کنیم. به عبارتی در دو ماه اخیر امسال افرادی که در بازار سهام سرمایه‌گذاری کردند بیش از ۹۰ درصد سود داشتند ولی در بازارهایی مثل طلا و دلار ۲۳ و ۱۶ درصد سود داشتند. در سال ۹۸ هم روند همانند همین دو ماه اخیر بوده و بازدهی بازار سهام بیش از ۱۸۰ درصد بود ولی در دو بخش طلا و دلار این بازدهی‌ها به یک‌چهارم این رقم نمی‌رسید. بررسی دوره بلندمدت (آبان ۸۸ تا ۹۸) هم نشان می‌دهد که میزان بازدهی طلا و دلار حدود نیمی از بازدهی بازار سهام در طی یک دوره ۱۰ ساله بوده است. بنابراین در دوره بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاری در بازار سهام، سود قابل‌توجهی داشته است و نیاز به شکل‌گیری یک بازار اطلاع‌رسانی برای رفع نیاز اطلاعاتی سرمایه‌گذاران بود.

او به بیان ویژگی‌های بازار سهام و تفاوت در اطلاع‌رسانی آن با سایر بازارها می‌پردازد و می‌گوید: در بازار طلا و ارز شما با قیمت‌های کمتری سروکار دارید ولی در بازار سهام تعداد قابل‌توجهی نماد و سهام شرکت‌های مختلف را داریم و پیچیدگی خاصی دارد. به همین دلیل اطلاع‌رسانی درباره سهام سخت می‌شود و نیاز است تا فعالان این بازار کمی حرفه‌ای‌تر به موضوع اطلاع‌رسانی نگاه کنند. بازار اطلاعات مربوط به بورس بازار وسیعی است و مانند دلار و طلا نیست که فقط بر روی قیمت بحث شود بلکه بر روی روند آن، روند سهام شرکت‌های مختلف و… باید بحث شود. به همین اطلاع‌رسانی در این فضاها نسبت به دیگر بازارها سخت و متفاوت است.

علیزاده ادامه می‌دهد: تا قبل از این افراد به‌صورت مستقیم با بازار سهام درگیر نبودند. در دو ماه اخیر بیش از یک‌میلیون و ۲۴۰ هزار کد بورسی صادر شد و این‌ها جزو تازه‌واردهای بازار سهام هستند که درمجموع تعداد کل کدهای بورسی به ۱۲ میلیون نفر رسید. از طرفی چیزی حدود بیش از ۷ درصد جمعیت کل کشور با این بازار درگیر شده‌اند. به همین دلیل سرمایه‌گذاران نیازمند کسب اطلاعات بیشتر هستند. نکته مهم این است که این افراد بیش از اطلاعات درباره پیش‌بینی‌ها و روندها، نیازمند اطلاعات درباره چیستی بورس هستند. به همین دلیل معتقدم که رسانه‌ها باید در کنار اطلاع‌رسانی و نقد مسائل بازار سهام به آموزش هم بپردازند. علاوه بر آن امسال شاهد مطرح‌شدن بحث سهام عدالت بودیم، به همین دلیل مردم نیازمند اطلاعات اولیه‌ای درباره بازار سهام هستند و نقش رسانه‌ها را بیش‌ازپیش سخت کرده است.

سردبیر سایت «تجارت نیوز» به بیان ارزیابی خود از عملکرد رسانه‌ها درباره بورس می‌پردازد و توضیح می‌دهد: در بازارهای ارز، مسکن، خودرو و… سیاست‌گذار همواره به رسانه‌ها هشدار می‌دهد که احتیاط کنند ولی در بازار سهام سیاست‌گذار از اطلاع‌رسانی بیشتر حمایت می‌کند. برای همین کمتر شاهد لحاظ کردن محدودیت‌هایی در انتشار اطلاعات هستیم. همین مسئله باعث شد علاوه بر رسانه‌های آنلاین، مکتوب و صداوسیما، برخی از افراد در شبکه‌های اجتماعی وظیفه آموزش و اطلاع‌رسانی را بر عهده بگیرند و به بالا بردن اطلاعات مردم درباره سرمایه‌گذاری در بورس کمک کنند. در این تجربه ما شاهد آزادی عمل رسانه‌ها هم هستیم که به‌راحتی بتوانند بازار را نقد کنند. حتی با وجود نقش حمایت‌گرانه صداوسیما از بازار سهام، در برخی مقاطع شاهد این بودیم که صداوسیما به مقامات و مردم هشدار دهد تا در این بازار سرمایه‌گذاری نکنند.

علیزاده مثال می‌آورد: صداوسیما در مقطعی به‌شدت از سرمایه‌گذاری در بازار سهام حمایت می‌کرد و سعی داشت تا گزارش‌هایی بگیرد که به مردم عامه بگوید وارد بازار سهام شوند ولی بعد از نگرانی مقامات، صداوسیما به سمت تهیه برنامه‌هایی رفت که به مردم هشدار دهد. شاید اگر قبل از این هشدارها آن‌قدر به توقعات دامن نمی‌زد، می‌توانست به‌جای انتقادهای بی‌رحمانه و هشدارهای تند، نگاه منصفانه به قضیه داشته باشد و توصیه‌های کاربردی‌تری را به سهام‌داران و سرمایه‌گذاران بکند. درمجموع نیاز هست که رسانه‌ها به بحث‌های آموزشی کاربردی درباره بورس بپردازند.

او می‌گوید: نکته قابل نقد توقع غیرواقعی برخی از مردم درباره بازدهی خوب بازار سهام همانند گذشته است. من فکر می‌کنم بیشتر رسانه‌های عمومی از جمله صداوسیما چون مخاطبانشان قشر عامه مردم هستند، اطلاعاتی درباره بورس منتشر کردند که سبب شد تا به توقعات غیرواقعی دامن زده شود. این در حالی است که مخاطبان رسانه‌های تخصصی شناختی درباره حوزه اقتصاد دارند و کمتر در آن‌ها شاهد آسیب هستیم.

سردبیر سایت «تجارت نیوز» تأکید می‌کند: اگر رسانه‌ها همواره در بیان انتقادات آزادی عمل داشته باشند دیگر این‌گونه نخواهد بود که وقتی در یک دوره خاصی به آزادی عمل دست می‌یابند، افراط کنند. بنابراین در بازار سهام هم باید این امکان را به رسانه بدهیم تا به‌راحتی و بدون اعمال فشار اطلاع‌رسانی کنند و آموزش دهند. مخاطب باید بداند که بازار سهام ویژگی‌های متفاوتی نسبت به دیگر بازارها دارد. برخی‌ها انتقاد می‌کنند که فعالیت شبکه‌های اجتماعی سبب شده تا به انتظارات غیرواقعی مردم درباره این بازار دامن زده شود ولی من معتقدم مقصر رسانه‌های عمومی بودند. چون مخاطبان رسانه‌های عمومی هستند که اطلاع دقیقی از بورس ندارند و ناگهان با یک تبلیغات و اعداد و ارقام چشم‌گیر مواجهه می‌شوند. اینکه این رسانه‌ها کمتر به حوزه بورس پرداختند ناشی از ضعف رسانه‌ها یا نبود اطلاعات نیست بلکه ناشی از عدم تجربه آن‌هاست و فکر نمی‌کردند ناگهان با این تقاضا مواجهه شوند که مخاطب به دنبال اطلاعاتی درباره آموزش بازار سهام باشد. به همین دلیل با گذشت زمان رسانه‌ها می‌توانند خلأ آموزش را در حوزه بورس پر کنند.

او ادامه می‌دهد: رسانه‌ها می‌توانند با روایت دوره‌های قبل و دوره فعلی از عملکرد بازار سهام، یکسری نکات منفی یا مثبت را به مخاطب یادآور شوند و در مقابل گوشزد کنند که ورود به این بازار همانند سایر بازارها نیست و باید سواد اولیه آن را داشته باشند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here