زمان انتشار : ۲۱ خرداد ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۶:۱۹ | کد خبر : 497926 |

شکری خانقاه: رسانه ها برای حل بحران های محیط زیستی سناریو نویسی کنند

شفقنا رسانه- یک استاد ارتباطات معتقد است که در زمینه آتش سوزی جنگل ها، جامعه ارتباطاتی می تواند افکار عمومی را به سمت حساسیت مسئله سوق دهد و پویش همکاری و احساس مسئولیت نسبت به جنگل ها و طبیعت ایجاد کند. او می گوید: روابط عمومی ها در تمام سازمان ها  باید با رویکرد مسئولیت اجتماعی، استراتژی ارتباطی موثری در قبال محیط اتخاذ کنند. علاوه بر آن رسانه ها هم باید بتوانند برای حل بحران های محیط زیستی سناریو نویسی کنند. به عبارتی رسانه های ما در حل معضلات جامعه، آتش سوزی جنگل ها، کرونا و… باید قادر باشند تا سناریوهای قدرتمندی در قالب های متنوع چند رسانه ای کار کنند و از طریق تصویر، فیلم، مستند، اینفوگرافی، موشن گرافی و …. تولیدات رسانه ای خود را بالا ببرند.

 

حمید شکری خانقاه، استاد ارتباطات با اشاره به نقش جامعه ارتباطاتی کشور در فرهنگ سازی درباره مسائل محیط زیست و حفظ جنگل ها به شفقنا رسانه می گوید: جامعه ارتباطاتی ما می تواند افکار عمومی را به سمت حساسیت مسئله سوق دهد و پویش همکاری و احساس مسئولیت نسبت به جنگل ها و طبیعت ایجاد کند. آیا جامعه ارتباطی توانسته یک فهم اجتماعی در جامعه ایجاد کنند تا زمان بحران بخصوص آتش سوزی جنگل ها احساس مسئولیت داشته باشند. در اینجا من جامعه ارتباطی کشور را به دو بخش ارتباطات انسانی و رسانه ای تقسیم می کنم و اگر بخواهیم جامعه رسانه ای را به صورت تشکیلاتی در نظر بگیریم به دو بخش رسانه ها و روابط عمومی ها تقسیم می کنم که هرکدام علاوه بر سازمانشان در قبال رخدادهای جامعه هم نقشی بر عهده دارند.

او می گوید: این ضعف بزرگی است که هنوز نظام ارتباطات اولیه مردم دچار مشکل است. به عبارتی در بحث حفظ محیط زیست این مهم است که مردم دارای مهارت سواد ارتباطی در ایجاد فرهنگ سازی باشند. اگرچه سواد ارتباطی قبل از سواد رسانه ای است و مردم گاهی قادر نیستند تعاملات و ارتباط مثبت و درستی باهم برقرار کنند، با این حال ما همچنان از سواد رسانه ای می گوییم. رسانه ها و روابط عمومی های ما چه نقشی می توانند ایفا کنند تا سواد ارتباطی را ارتقا و سواد محیط زیستی را به مردم آموزش دهند. سواد محیط زیستی مردم ما ضعیف است.

نویسنده کتاب برنامه ریزی راهبردی ارتباطی در روابط عمومی ادامه می دهد: روابط عمومی های سازمان های درگیر بحران آتش سوزی و روابط عمومی کلیه سازمان ها، در قبال جامعه مسئولیت اجتماعی دارند. یعنی وقتی موضوعی همگانی مثل آتش سوزی جنگل های زاگرسی پیش می آید باید روابط عمومی وارد عرصه شود. به عنوان مثال یکی از مسئولیت های اجتماعی روابط عمومی های پتروشیمی، بهداشت و… تلاش برای حفظ محیط زیست است.

این مدرس ارتباطات به نقش جامعه رسانه ای در آموزش و فرهنگ سازی درباره حفظ محیط زیست اشاره می کند و می گوید: فضای رسانه ای ما شامل رسانه های رسمی(صداوسیما، خبرگزاری ها، روزنامه ها و…) و غیر رسمی (صفحات شهروندان در شبکه های اجتماعی) می شود. خیلی از شهروندان در شبکه های اجتماعی مسائل محیط زیستی را مطرح می کنند و این رسانه های رسمی هستند که باید به آن ها خط بدهند. توجه داشته باشید که رسانه های ما همچنان رویداد محور هستند در صورتی که با وجود شبکه های اجتماعی باید فرایند محوری را به عنوان کار اصلیشان قرار دهند. به عبارتی رسانه باید آینده پژوه و فرایند محور باشد و با تحلیل پدیده های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و… آموزش همگانی را بالا ببرد. چون مردم در شبکه های اجتماعی به صورت لحظه ای اخبار را منتشر می کنند.

او می گوید: اگرچه نقش رسانه ها در حوزه محیط زیست مطالبه گری از مسئولان درباره امکانات و تجهیزات لازم جهت حفظ محیط زیست است با این حال من نقش مطالبه گری را بیشتر برای مردم قائل هستم. به عبارتی رسانه باید آموزش همگانی را به عنوان محور اصلی قرار دهد. در بحث آتش سوزی،  رسانه باید تعاونی های مردمی را در سراسر کشور نسبت به این مسئله حساس کند. برای اینکه قدرت عملیاتی جامعه نسبت به بحران هایی چون آتش سوزی جنگل ها بالا برود، رسانه باید نقش تشکل های مردمی، سمن ها و… را پررنگ کند و به صورت ریشه ای مسئله را حل کند. به همین دلیل باید تلاش کند تا جامعه به سطحی از رشد برسد که مردم برای حل معضلاتش قدم بردارند.

شکری خانقاه به ارزیابی عملکرد رسانه در تقویت سمن های محیط زیستی می پردازد و می گوید: رسانه ها عملکرد رضایت بخشی در تقویت سمن های محیط زیستی نداشتند. باید توجه داشت که اندیشه ایجاد کردن در مردم با آگاه کردنشان متفاوت است. رسانه های ما در بالا بردن کیفیت زندگی مردم و جامعه ناقص عمل کردند.

او تاکید می کند: رسانه ها باید بتوانند برای حل بحران های محیط زیستی سناریو نویسی کنند. به عبارتی رسانه های ما در حل معضلات جامعه، آتش سوزی جنگل ها، کرونا و… باید قادر باشند تا سناریوهای قدرتمندی در قالب های متنوع چند رسانه ای کار کنند و بتوانند از طریق تصویر، فیلم، مستند، اینفوگرافی، موشن گرافی و …. تولیدات رسانه ای خود را بالا ببرند. رسانه باید قادر باشد تا محتوای فکری، ذهنی و تصویری به جامعه بدهد. چون ذائقه خبری جامعه از متن به تصویر تغییر پیدا کرده است. اینگونه است که رسانه ها تاثیرگذاریشان را در قالب دغدغه های جامعه تحت عنوان انواع سوادهای زیست محیطی، بهداشتی، ارتباطی و… قدرتمندتر پیش می برند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here