زمان انتشار : ۲۰ خرداد ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۵:۰۳ | کد خبر : 497854 |

نفیسی: رسانه ملی نیازمند بازنگری در برخورد با سرمایه های حیاتی است

شفقنا رسانه- یک روزنامه‌نگار پیشکسوت معتقد است که صداوسیما با حذف نیروهایی مثل محمدرضا حیاتی عملاً سرمایه‌ها و چهره‌هایی را از دست می‌دهد که سال‌ها برای آن‌ها زمان و هزینه صرف کرده است. او می‌گوید: نیاز است تا رسانه ملی یک بازنگری بر روی این شیوه برخورد با سرمایه‌هایش داشته باشد. افرادی چون حیاتی که سال‌ها در رسانه ملی فعالیت دارند به‌نوعی شناسنامه این رسانه محسوب می‌شوند و حذف آن‌ها بر روی رسانه و مخاطبان آن تأثیر می‌گذارد چون این عوامل انسانی و فعال یک رسانه هستند که مخاطب را جذب می‌کنند.

 

بیژن نفیسی مدرس روزنامه‌نگاری با اشاره به عملکرد صداوسیما در ممنوع الکار کردن  محمدرضا حیاتی گوینده باسابقه بخش‌های خبری به شفقنا رسانه می‌گوید: صداوسیما با این کارش عملاً سرمایه‌ها و چهره‌هایی را از دست می‌دهد که سال‌ها برای آن‌ها زمان و هزینه صرف کرده است. این چهره‌ها، بخشی از سرمایه نیروی انسانی هستند که شاید ارزششان از سرمایه‌های سخت‌افزاری‌مان خیلی بیشتر باشد به همین دلیل معتقدم که با از دست دادنشان بخشی از سرمایه رسانه از بین می‌رود.

او به پیامدهای حذف چهره‌های مطرح در رسانه ملی می‌پردازد و می‌گوید: چنین کاری سبب می‌شود تا مخاطبانی را که از طریق این چهره‌ها به رسانه ملی جذب‌شده‌اند از دست داد و این جای تأسف دارد. نیاز است تا رسانه ملی یک بازنگری بر روی این شیوه برخورد با سرمایه‌هایش داشته باشد. افرادی چون حیاتی که سال‌ها در رسانه ملی فعالیت دارند به‌نوعی شناسنامه این رسانه محسوب می‌شوند و حذف آن‌ها بر روی رسانه و مخاطبان آن تأثیر می‌گذارد. این عوامل انسانی و فعال یک رسانه هستند که مخاطب را جذب می‌کند. همان‌طور که بیشتر سابقه یک کارگردان و بازیگر شما را جذب دیدن فیلمشان می‌کند. درباره رسانه هم همین مسئله صدق می‌کند. چه در رسانه دیداری و چه نوشتاری این عوامل انسانی هستند که باعث موفقیت و دیده شدن رسانه نزد مخاطب می‌شوند.

نفیسی می‌گوید: افرادی که در رسانه کار می‌کنند، ممکن است یکسری سلایق شخصی داشته باشند. اصل این است که این سلایق شخصی در بازتاب کار خبری و رسانه‌ای‌شان نقشی نداشته باشد و این افراد وظیفه خود را تنها بر اساس حقیقت و واقعیت خبری انجام دهند. ولی اگر سازمان رسانه‌ای بخواهد نیروی‌اش را به دلیل تفاوت در سلایقشان و سازمان ممنوع الکار کند، درست نیست. چون با اعمال چنین رویه‌ای نوعی پنهان‌کاری و خودسانسوری در ذات افراد ایجاد می‌شود و سبب ایجاد پیامدهای زیانباری در آینده خواهد شد.

او ادامه می‌دهد: یعنی این افراد هیچ جا اجازه اظهارات شخصی خود را ندارند و در عمل به ارتباطات انسانی درون‌سازمانی لطمه وارد می‌شود. فرزندان یک خانواده هم عملاً امکان دارد که با هم اختلاف‌سلیقه داشته باشند. یک سازمان رسانه‌ای در چنین شرایطی باید با سعه‌صدر از برخورد انفعالی پرهیز کند و به‌جای حرکت به سمت واگرایی، تلاش کند تا با همگرایی مسئله را حل کند.

 

نفیسی معتقد است که صداوسیما سیاست مشخصی در حذف چهره‌ها و سرمایه‌هایش ندارد بلکه به‌صورت سلیقه با آن‌ها برخورد می‌کند و می‌گوید: این حرکت درستی نیست و شورای سیاست‌گذاری و عوامل مربوطه باید مانع اجرای چنین تصمیمات سلیقه‌ای شوند. چون چنین نیروهایی اساس سرمایه یک رسانه و گرداننده آن سازمان هستند و حذف آن‌ها جای تأسف دارد. این افراد خودبه‌خود در جذب  و نگهداری مخاطب تأثیرگذارند. رسانه ملی اگر نمی‌تواند مخاطب جدیدی را جذب کند حداقل باید در حفظ مخاطب فعلی تلاش کند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here