زمان انتشار : ۶ خرداد ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۰:۲۶ | کد خبر : 497091 |

ویترین روزنامه ها/ پاسخ کارشناسانه«شرق» به دلایل کاهش مرگ و میر مبتلایان به ویروس کرونا/ نگاه تک بعدی«رسالت» به الکترونیکی شدن روزنامه ها در روزهای شیوع کووید۱۹

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه،با توجه به افزایش آمار مبتلایان به کووید۱۹ ،روزنامه شرق امروز به مسأله مهمی درباره این ویروس پرداخت و در تیتر سوالی خوبی نوشت:«چرا مرگ بر اثر کرونا کم شده، ولی ابتلا همچنان افزایشی است؟». روزنامه در ابتدا با مروری بر آمار مبتلایان و مرگ و میر و اوج بیماری در دو دوره از اسفند ماه تا به الان، به این مسأله مهم پرداخته که چه عاملی باعث کاهش مرگ و میر شده و در این رابطه با قائم مقام وزیر بهداشت و مینو محرز متخصص بیماری های عفونی مصاحبه کرده است. کار روزنامه از این جهت که به پرسش این روزهای مخاطبان پاسخ داده و اطلاعات تازه ای را منتشر کرده، قابل تقدیر است. ایرج حریرچی، قائم‌مقام وزیر بهداشت، در گفت‌وگویی با «شرق» دلیل این تفاوت میان آمار مرگ‌ومیر و میزان ابتلا را توضیح داد.حریرچی به «شرق» گفت: روند بستری و روند مرگ‌ومیر ما کاهش پیدا کرده؛ ولی چون روند بیماریابی ما فعال‌تر شده و کسانی که در تماس با بیماران هستند، هم مشمول پیگیری می‌شوند؛ بنابراین تشخیص در مراحل اولیه بیشتر شده و مراقبت‌های ویژه‌ای هم که داریم، باعث بهبود بیشتر شده. باید توجه داشت که در مقایسه با زمان اوج بیماری کرونا در کشور، بیش از ۷۰ درصد موارد مرگ بر اثر این ویروس کاهش یافته و در اکثر استان‌ها روند نزولی بیماری به صورت درخور‌توجهی مشاهده می‌شود.»

مینو محرز عضو کمیته ستاد مبارزه با کرونا و متخصص عفونی، نیز در گفت‌وگو با «شرق» گفته‌های حریرچی را تأیید کرد. محرز گفت:«درست است که میزان آمار اعلامی مبتلایان افزایش دارد؛ اما واقعیت این است که میزان ابتلا در کشور کاهش داشته؛ اما آمار تشخیصی بالا رفته است. مرگ‌ومیر پایین آمده؛ چون میزان کشندگی این بیماری هم کاهش پیدا کرده. بسیاری از مبتلایان سرپایی درمان می‌شوند. الان حتی کسانی که دچار نوع خفیف کرونا می‌شوند و در خانه درمان می‌شوند، در آمار گنجانده می‌شوند؛ اما به طور کلی وقتی ویروس‌‌ها از فردی به فرد دیگر منتقل می‌‌شوند، ممکن است ضعیف شود.»

یکی از مطالب قابل توجه امروز روزنامه رسالت بررسی مزایا و معایب الکترونیکی شدن روزنامه های چاپی در دوران شیوع کووید ۱۹ است که موضوعی مهم و جدی است. در ابتدای این مطلب، روزنامه سعی کرده از تغییر نگرش مخاطبان بگوید که به دلیل فراگیری وسایل دیجیتال استفاده از رسانه های کاغذی کم شده و از طرفی نگاهی به کاهش تیراژ رسانه های کاغذی جهان داشته است. در ادامه گزارشگر به دیدگاه موافقان و مخالفان توقف انتشار روزنامه های کاغذی در روزهای اوج کرونا در کشور پرداخته و بر این نکته تاکید کرده که زمان آن فرا رسیده که به سمت و سوی روزنامه های الکترونیکی برویم. حسین شریعتمداری درباره میزان استقبال مخاطبان از نسخه الکترونیکی روزنامه ها در روزهای اوج شیوع کرونا گفت:«پیش از اینکه نسخه الکترونیکی روزنامه ها منتشر شود بسیاری از مخاطبان به سایت روزنامه ها مراجعه می کردند و اطلاعات خود را از این طریق به دست می آوردند. طبیعی است که با توجه به اینکه روزنامه ها به صورت الکترونیکی منتشر می شود برخی از مخاطبان دسترسی کمتری برای استفاده از روزنامه ها داشته باشند. اما نکته مهمی که این اتفاق برای روزنامه ها به دنبال داشت، تمرین فعالیت در فضای مجازی بود.» روزنامه سوژه مهم و خوبی را مطرح کرده اما می توانست این گفتگو را از چندین دیدگاه بررسی کند که مزایا و معایب این مسأله به خوبی برای همگان روشن شود نه اینکه صرفا به یک نظر و دیدگاه تکیه کند.

در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here