زمان انتشار : ۶ خرداد ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۲:۱۲ | کد خبر : 497068 |

مدیر عامل ایرنا در گفتگو با شفقنا از چگونگی تاثیر گذاری این رسانه تا توسعه بخش های آن می گوید

شفقنا رسانه- مدتی پیش زمزمه هایی مبنی بر تغییر سید ضیاء هاشمی، مدیر عامل خبرگزاری ایرنا شنیده شد که هاشمی در گفتگو با شفقنا رسانه، ضمن تایید این مسئله به شرح اقدامات و فعالیت های خود در ایرنا می پردازد، به طوری که فعال کردن بخش ایرنا ۲۴، توسعه ویدئو ژورنالیسم، اینفوگرافیک و موشن گرافیک، استفاده از فناوری های جدید، ساخت استودیو در ایرنا و توسعه امکانات تصویری، پیگیری تامین خدمات رفاهی برای پرسنل و رشد ۵۰ درصدی حقوق آن ها در اواخر سال ۹۸، تقویت فعالیت ها در شبکه های اجتماعی، تلاش برای تحلیلی تر و عمیق تر کردن تولید محتواها و توسعه آموزش های ضمن خدمت خبرنگاران از جمله اقدامات او در ایرنا است.

 

سید ضیاء هاشمی، استاد دانشگاه و مدیر عامل خبرگزاری ایرنا دربیان اقدامات خود در خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران به شفقنا رسانه می گوید: وقتی وارد ایرنا شدم به مدت دو ماه مطالعه ای اولیه انجام دادم، به یک آسیب شناسی رسیدم و بعد با یک تیم دانشگاهی شروع کردم که حدود ۶ ماه طول کشید.  با ترکیبی از صاحب نظران حوزه رسانه، پیشکسوتان، افراد مجرب ایرنا و… به ارزیابی هایی رسیدیم. برمبنای یک کار مطالعاتی مصاحبه هایی با مدیران سابق و پیشکسوتان ایرنا صورت گرفتیم و به این جمع بندی رسیدیم که چند مشکل در ایرنا بروز کرده و باعث شده تا مزیت های نسبی آن کم و ضعف هایی برای آن ایجاد شود که باید در کوتاه مدت آن ها را حل کرد. در طول دوره ای که ایرنا بودم سعی کردم ضعف ها را برطرف و مزیت های نسبی جدیدی ایجاد کنم تا باعث شود ایرنا از رکود خارج و به عنوان یک رسانه اثرگذار شناخته شود. بنابراین با بررسی های اولیه یک هدف و شعار انتخاب شد به این معنا که ایرنا تاثیرگذارترین خبرگزاری ایرانی در سطح داخلی و خارجی باشد. براساس آن یک برنامه راهبردی تعیین کردیم و طبق برنامه هدفمان را پیش بردیم. در واقع از ماه سوم با یک چشم اندازه سه ساله کارمان را آغاز کردیم و محورها را بر طبق این برنامه راهبردی پیش بردیم.

او ادامه می دهد: یکی از مشکلاتی که داشتیم این بود، در رسانه های مدرن ما نیاز به تنوع محصولات خبری داریم و باید از تمرکز بر خبرهای متنی فراتر برویم و از تصویر استفاده بیشتری کنیم. بنابراین بخش ایرنا۲۴ را فعال کردیم و ویدئوژورنالیسم را به عنوان یک سبک نسبتاً جدید در ایرنا، توسعه دادیم. در واقع در بخش مولتی مدیا، ژورنالیسم ویدئویی و ژورنالیسم تحلیلی- تفسیری را توسعه دادیم. همچنین با بهره گیری از طراحان توانا سعی کردیم در حوزه اینفوگرافیک و موشن گرافیک فعالیتمان را توسعه دهیم. بعد از ۶ ماه شاهد تغییر نگاه ها نسبت به ایرنا بودیم. یعنی از یک رسانه رسمی با چارچوب های نسبتاً خشک ایرنا تبدیل به یک رسانه به روز و تحول گرا با جاذبه های خاص محتوایی، تصویری و بصری شد.

هاشمی همچنین به اقداماتش در بخش فنی ایرنا اشاره می کند و می گوید: ما نیاز داشتیم با استفاده از فناوری های نوین، فناوری های رسانه ای خود را توسعه دهیم. چون معتقد به این شعار بودیم که فناوری رسانه خود یک نظام رسانه است و  بخشی از بار مدیا را بر دوش می کشد. به همین دلیل بخشی از فناوری را توسعه دادیم و از فناوری های جدید استفاده کردیم. برخی از دوستان دانشگاهی را وارد بخش فنی کردیم و با توانایی های خوبی که داشتند یک پیوند دانشگاه و رسانه را تجربه و در طول یک سال ظرفیت های فناوری را کاملاً متحول کردیم. به عبارتی هم همکاران خیلی با انگیزه کار کردند و هم کمک گرفتیم، سرمایه گذاری کردیم و تجهیزات کهنه را تازه کردیم.

این استاد دانشگاه ادامه می دهد: از طرف دیگر در ایرنا استودیو ساختیم و امکانات تصویریمان را توسعه دادیم و توانستیم در بخش فناوری، پشتوانه خیلی جدی برای حمایت از بخش های خبری بدست بیاوریم. البته در بخش های اجرایی و اداره مالی هم سعی کردیم به همین نسبت داده های مرکزی مان را توسعه دهیم.  بخش های تجهیزات و امکاناتمان را با کمک بخش های مختلف مرتبط توسعه دادیم.

هاشمی به نحوه تامین حمایت های لازم از منابع مالی با وجود تحریم ها در این چند سال اخیر اشاره می کند و توضیح می دهد: اگرچه در این سال ها با وجود تحریم های شدید نتوانستیم آنگونه که باید از اعتبارات دولتی استفاده کنیم. به همین دلیل سعی کردیم از طریق همه ظرفیت های موجود امکاناتی را جذب و تحولی در بخش پشتیبانی ایجاد کنیم. مسائل و بحران های اجتماعی در طی این چند سال اخیر سبب شد که حجم کار زیادی داشته باشند تا بتوانند به وظیفه اصلی خودشان که انعکاس اخبار و مطالب است دسترسی پیدا کنند. همه این مسائل دست به دست هم دادند تا ما بتوانیم امکانات مورد نیاز خودمان و حمایت های لازم را از منابع مختلف تامین کنیم.

مدیر عامل ایرنا یکی از مشکلاتی که لازم بود تا ایرنا به آن بپردازد را بحث تامین خدمات رفاهی برای پرسنل عنوان می کند و توضیح می دهد: سعی کردیم تا حد امکان این حمایت ها را افزایش دهیم. به همین دلیل برخی از امکانات مثل مهمانسراها را دوباره احیا کردیم. یکی از اقداماتی که با کمک دولت توانستیم انجام دهیم رشد ۵۰ درصدی حقوق پرسنل بود که در اواخر سال ۹۸ اتفاق افتاد.

او بهره گیری از فضای مجازی را یکی دیگر از بخش هایی می داند که لازم بود تا در ایرنا به آن توجه شود و می گوید: با تقویت فعالیت هایمان در اینستاگرام، توییتر و تلگرام توانستیم حضورمان را پررنگ تر کنیم به گونه ای که تعداد مخاطبانمان در فضای مجازی چندین برابر شد.

هاشمی می گوید: سعی کردیم در تولید محتوا هم نگاه تحلیلی تر و عمیق تری داشته باشیم.  همچنین برای حمایت معنوی از خبرنگار این موضع را گرفتیم که خبرنگار، عکاس و گزارشگر باید یک نگاه تحلیلی، علمی و به روز داشته باشد به همین دلیل بر روی آموزش کار کردیم و آموزش ضمن خدمت همکارانمان را توسعه دادیم. اگرچه خبرگزاری ایرنا یک خبرگزاری دولتی است ولی نقش روابط عمومی را ندارد. این خبرگزاری باید بتواند از اصول حرفه ای رسانه بهره مند شود و استقلال حرفه ای خودش را حفظ کند و در تولید و انتشار محتوا بتواند در چارچوب مقررات رسمی و مصالح ملی، طبق یک رویکرد حرفه ای عمل کند. ما در این امر عملکرد خوبی داشتیم اگرچه هزینه هایی هم متوجه مجموعه و مدیریت ایرنا شد.

این استاد دانشگاه درباره نحوه نگاهش نسبت به برنامه های دولت در ایرنا می گوید: ما به عنوان یک خبرگزاری رسمی وظیفه داریم که صدای دولت باشیم و صدای دولت را به جامعه منعکس کنیم. در بخش داخلی سرویس دانشگاه را اضافه کردیم و در بخش خارجی سرویس زبان چینی. تعاملاتمان را با خبرگزاری های خارج از کشور توسعه دادیم. به عنوان مثال در ایام کرونا چند رسانه چینی حجم انبوهی از محصولات بهداشتی را برای همدلی و همکاری به ایرنا فرستادند.

او ادامه می دهد: یکی از برنامه هایمان این بود که ایرنا را به یک سازمان حرفه ای و رسانه هوشمند تبدیل کنیم. ولی سیاست محتوایی ما این بود که ایرنا خبرگزاری رسمی است و روابط عمومی نیست. به همین دلیل در جلسه معارفه اعلام کردم که ایرنا فقط صدای دولت نیست بلکه صدای دولت-ملت است و شعار ایرنا به عنوان رسانه دولت-ملت در سازمان پذیرفته شد و جا افتاد. یعنی اگرچه صدای دولت هستیم ولی در عین حال مسائل، سوالات و مطالبات جامعه را هم منعکس می کنیم تا بتوانیم جوابی برای آن ها پیدا کنیم. این سیاست را در خبرگزاری ایرنا و روزنامه ایران پیاده کردیم.

هاشمی به نگاهش نسبت به جریانات سیاسی داخلی اشاره و تاکید می کند: همیشه اعتقاد داشتیم که به عنوان یک خبرگزاری رسمی، خبرگزاری دولت و نظام هستیم و باید همه سازمان ها، نهادها و جریان های رسمی درون نظام صدایشان در ایرنا شنیده شود. بنابراین ما به هیچ وجه موضع حزبی نداریم. ولی در کل موضعمان بر این بود که گفتمان دولت را ترویج و بتوانیم کمک کنیم تا فعالیت ها و مواضع دولت بهتر پیاده شود. با این حال همیشه گفتیم که ما گفتمان دولت را ترویج می کنیم ولی اینگونه نیست که تابع سلیقه تک تک دولتمردان باشیم. موضع رسانه رسمی بودن به معنای توجیه گر بودن نیست بلکه تسهیلگر گفتمانی است که آن گفتمان می تواند با مردم ارتباط برقرار کند.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here