زمان انتشار : ۳۱ اردیبهشت ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۱:۵۳ | کد خبر : 496871 |

ویترین روزنامه ها/ نگاه علمی «شهروند» به رواج روانشناسی زرد در اینستاگرام/ خلاقیت «ایران» در ارسال پیام چهره های ورزشی به کادردرمان / بررسی «ابتکار» درباره عدم موفقیت طرح برخورد با بساط‌گستران غیرقانونی کتاب‌ها

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «بررسی رونق روانشناسی زرد در اینستاگرام» سوژه عالی روزنامه شهروند است و با اشاره به رواج این نوع از روانشناسی در اینستاگرام توضیح داد: «بسیاری از آنها این روزها در قسمت پخش زنده اینستاگرام با مخاطبان‌شان سخن ‏می‌گویند بی‌آنکه ‏کسی بداند که آیا مدرکی در حوزه روانشناسی دارند؟ آیا کار درمان کرده‌اند؟ ‏آیا با یک افسرده واقعی گفت‌‍وگو کرده‌اند و آیا می‌دانند ‏حملات هراس چیست؟ و ‌هزار آیا و پرسش ‏دیگر که بی‌جواب می‌ماند. ‏اختلاط میان شبه علم و علم باعث ‏شده حتی مخاطبان شبکه‌های اجتماعی هم گاهی سره را از ناسره تشخیص ندهند». با این حال یک دکترای روانشناسی بالینی ‏به شهروند توضیح داد که «گره به دست نهادهایی مثل رسانه‌ها می‌تواند تا ‏حد خوبی باز شود. اینکه ما بگوییم پلیس بیاید و جریمه کند، امکان‌پذیر نیست، چون تعداد چنین ‏افرادی زیاد است اما اگر مردم بدانند معنای علم روان چیست و روانشناس دقیقا چه می‌کند و ‏چطور باید روانشناسان معتبر را پیدا کرد، می‌توان از وجود روان‌درمانی اینستاگرامی هم آسوده ‏خاطر بود.»‏

روزنامه ایران در اقدام جالبی از یکی از قابلیت‌های فناوری آنلاین استفاده کرد و  در نسخه‌ی وب خود علاوه بر متن گزارش، پیام تصویری ۱۶ چهره ورزشی خطاب به کادر درمان را که در خط مقدم مبارزه با کرونا هستند، کار کرد و در نسخه چاپی هم با انتشار بارکدی در پایین متن به مخاطب اعلام کرد که می توان فیلم را از طریق اسکن این بارکد دید. روی آوردن روزنامه ها به قابلیت های متعدد فناوری های آنلاین، حرکت تازه و مثبتی است که مدتی پیش هم روزنامه همشهری در عکس یک به جای متن، فیلم جلسه شورای شهر تهران را در نسخه وب خود قرار داد و بازخوردهای خوبی گرفت.

«دور باطل برخورد با بساطی‌های کتاب » سوژه خوب روزنامه ابتکار است که به بررسی دلایل عدم موفقیت در جمع‌آوری بساط‌گستران کتاب در خیابان پرداخت و ضمن صحبت با چند نفر از خریداران کتاب در این بساطی ها و دلایل تمایلشان برای خرید از این افراد، سعی کرد با نایب رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان درباره علت عدم موفقیت طرح برخورد با بساط‌گستران غیرقانونی کتاب‌ها گفتگو کند. او فعالیت بساطی‌های کتاب برای فروش کتاب‌های دست دوم یا قدیمی را  طبیعی دانست، با این حال گفت: «نکته این است که آیا در میان کتاب‌های این بساطی‌ها کتاب‌های قاچاق و کتاب‌هایی که به نوعی تکثیر غیرقانونی آثار مجوزدار موجود در کتاب‌فروشی‌ها وجود دارد، پیدا می‌شود یا نه. کتابی که به زحمت توسط ناشران تولید می‌شود و هزینه بسیاری هم برای آن شده، توسط این افراد به راحتی کپی می‌شود و به فروش می‌رسد. کتابفروش به جز هزینه‌هایی مثل کاغذ، چاپخانه و از این دست، برای موضوعاتی مثل حق مولف یا مترجم، ویراستار، صفحه‌بند و… نیز متحمل پرداخت مبالغی می‌شود. حالا کسانی که این کتاب‌ها را غیرقانونی چاپ و تکثیر می‌کنند این هزینه‌ها را ندارند و بنابراین قیمت کتابی که در بساط‌شان وجود دارد با قیمت پشت جلد تفاوت خواهد داشت تا خریدار را ترغیب کند تا از آن‌ها خرید کند. صرف اینکه ما با قاچاق کتاب، دستفروشان و کسانی که این کتاب‌ها را تولید و توزیع می‌کنند، برخورد کنیم، باید کار فرهنگی را هم مدنظر قرار دهیم و به خوانندگان کتاب بگوییم که یک کتاب حاصل عرق‌ریزان روح چندین نفر اعم از نویسنده، مترجم، صفحه‌بند، ویراستار و… است. مجموعه کسانی که از بنیه‌های فکری خود استفاده می‌کنند تا اثری برای مخاطب قابل عرضه شود، در این میان حقوقی دارند و وقتی که خریداران با خرید از دستفروشان صرفه‌جویی می‌کنند، به عبارتی دست کردن در کاسه حقوق این افراد است».

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here