زمان انتشار : ۲۹ اردیبهشت ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۵:۲۰ | کد خبر : 496762 |

تقی پور: نیاز به یک نظام صنفی روابط عمومی برای گزینش گری مدیران داریم

شفقنا رسانه- تقی پور معتقد است که در کشور نیاز به یک نظام صنفی روابط عمومی داریم تا بحث گزینش گری مدیران روابط عمومیِ وزارتخانه ها و سازمان ها با تایید این نظام صنفی و با درنظر گرفتن صلاحیت های فردی، علمی و حرفه ای اتفاق بیفتد. او می گوید: ما نیاز داریم تا این قانون نوشته شود، در مجلس به تصویب برسد و در کشور اجرا شود. البته به دلیل حرکتی که در این سال ها در حوزه صنفی و حرفه ای روابط عمومی اتفاق افتاده است، نسبت به ایجاد یک نظام صنفی روابط عمومی خوش بین هستم.

 

امیر عباس تقی پور، عضو شورای سیاست‌گذاری هفته روابط‌عمومی و مدیر مسئول ماهنامه مدیریت ارتباطات در ارزیابی عملکرد روابط عمومی های مربوطه درباره اطلاع رسانی کرونا ویروس به شفقنا رسانه می گوید:  روابط عمومی های وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو، سازمان تامین اجتماعی و… که مستقیماً با بحث کرونا درگیر هستند، از روزهای آغازین شیوع این ویروس در کشور وظایفی را داشتند که به عقیده من تا به امروز به خوبی از عهده آن برآمده اند. البته من به صورت نسبی و براساس تمام شرایط و امکاناتی که روابط عمومی های ما دارند، چنین ارزیابی را دارم. به همین دلیل خدا قوت می گویم به روابط عمومی های مربوطه که برای اطلاع رسانی و ارتقاء آگاهی مردم جهت مقابله با ویروس کرونا تلاش کردند.

با این حال بهتر است که روابط عمومی ها چه باید ها و نبایدهایی را جهت اطلاع رسانی درست درنظر بگیرند؟ تقی پور پاسخ می دهد: روابط عمومی ها بیشتر تلاششان را کردند تا در سطح سازمانی، به مخاطبان درون سازمانی یا همکارانشان و مخاطبان برون سازمانی مثل بانک ها، بیمه ها و… اطلاع رسانی درست و مناسب بدهند ولی به نظر می رسد که در حوزه روابط عمومی و کلان قضیه نیاز به یک سیاستگذاری و فرماندهی واحد داشتیم. چون ایجاد یک ستاد واحد اطلاع رسانی در حوزه های کلان کشور می توانست استفاده بهینه از منابعِ در اختیار روابط عمومی ها را در پی داشته باشد و از طرف دیگر این صدا بلند تر به گوش جامعه می رسید و مانع پراکنده کاری می شد.

او با بیان اینکه در این مدت شاهد پراکنده کاری و موازی کاری هایی از نظر سیاستگذاری بودیم، تاکید می کند:  اگر یک فرماندهی و ستاد واحد تحت عنوان ستاد اطلاع رسانی مجموعه حکومت وجود داشت که صداوسیما، خبرگزاری ها، رسانه های رسمی و روابط عمومی ها در آن نقش داشتند و در آنجا با هماهنگی بیشتر به تولید محتوا می پرداختند، از منابع انسانی و مادی استفاده بهینه تری می شد و این مسئله سبب پررنگ تر و بیشتر شنیده شدن صدای ستاد اطلاع رسانی می شد. به عبارتی داشتن چنین تشکیلاتی سبب می شود تا روابط عمومی ها تعامل بهتر و مناسب تری با نهادهای بین المللی داشته باشند، به سرعت از تجربه ها و یافته های سایر کشور ها آگاه شوند، از یکدیگر مشورت بگیرند و… که در شرایط فعلی خارج از حیطه و اختیارات روابط عمومی ها است.

تقی پور با اشاره به اهمیت آموزش در روابط عمومی ها می گوید: روابط عمومی ها بیش از هر چیزی به افزایش و ارتقاء مهارت و دانش نیاز دارند. پدیده های تکنولوژی در چند سال اخیر سبب شده تا روابط عمومی ها با سرعت، دقت و مهارت بیشتری وظایف خودشان را انجام دهند. با این حال در چنین شرایطی روابط عمومی باید دانش خودش را بالا ببرد، با فنون مختلف مربوط به حوزه اطلاعات و ارتباطات آشنا شود، ابزار لازم را در اختیار بگیرد و متناسب با شناختی که پیدا کرده از این ابزار برای تعامل و رضایت بیشتر مخاطب استفاده کند.

او مشکل بعدی را چالش جایگاه روابط عمومی ها در کشور می داند و می گوید: اگر بخش آموزش روابط عمومی ها را جدی بگیریم با اقتدار بیشتری می توانیم جایگاه خود را در سازمان تعیین کنیم. به عبارتی روابط عمومی ها به اندازه ای که دارای تخصص و مهارت هستند، از وظایف خود شناخت دارند و قادر به ارائه راه حل هستند، به همین اندازه می توانند در سازمان خودشان تعیین کننده جایگاه باشند.

تقی پور معتقد است که در کشور نیاز به یک نظام صنفی روابط عمومی داریم تا بحث گزینش گری مدیران روابط عمومیِ وزارتخانه ها و سازمان ها با تایید این نظام صنفی و با درنظر گرفتن صلاحیت های فردی، علمی و حرفه ای اتفاق بیفتد. او می گوید: ما نیاز داریم تا این قانون نوشته شود، در مجلس به تصویب برسد و در کشور اجرا شود. البته به دلیل حرکتی که در این سال ها در حوزه صنفی و حرفه ای روابط عمومی اتفاق افتاده است، نسبت به ایجاد یک نظام صنفی روابط عمومی خوش بین هستم.

او می گوید: روابط عمومی ها به شدت متأثر از تصمیمات کلان کشور و تصمیماتی که در سطح سازمان گرفته می شود، هستند. به عنوان مثال فیلترینگ سبب شده تا روابط عمومی ها نه تنها نتوانند در بسیاری از شبکه های اجتماعی و رسانه های فضای مجازی تولید محتوای مورد نظر خود را داشته باشند بلکه قادر به پاسخگویی درباره بسیاری از شایعات ایجاد شده در فضای مجازی درباره سازمان‌شان هم نباشند. این محدودیت ناخودآگاه سبب برنده شدن حریف می شود.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here