زمان انتشار : ۲۸ اردیبهشت ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۱:۴۱ | کد خبر : 496632 |

ویترین روزنامه ها/ نگاه کارشناسانه «دنیای اقتصاد» به حذف قیمت پیشنهادی از فایل های عرضه مسکن/  گزارش خوب «ایران» درباره دلایل نزولی نشدن منحنی کرونا در تهران

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «نقص اطلاعات در فایل های ملکی» سوژه خوب روزنامه دنیای اقتصاد است که با نگاه کارشناسانه به بررسی نتایج حذف قیمت پیشنهادی از فایل های عرضه فروش املاک مسکونی در سه بخش خرید و فروش آپارتمان، زمین و اجاره مسکن پرداخت و تاکید کرد که دست کم بنا بر ۷ علت عمده، خریدار بازنده اصلی این عملیات خواهد بود. این روزنامه در بخشی از گزارش نوشت: «هرچند طراحان این تصمیم با هدف «مهار تورم مسکن و کمک به خانه اولی ها» اقدام کرده اند، اما بررسی ها نشان می دهد سانسور قیمت از بازار فایل ها، ۷ اشکال اساسی برای سمت تقاضای مصرفی ایجاد می کند که نتیجه آن متضاد از هدف اولیه خواهد بود. مهم ترین ایراد کنار گذاشتن شفافیت در بازار معاملات ملک، محروم شدن خریداران از خط کش مجازی برای مقایسه قیمت ها است. اردیبهشت پارسال، قیمت پیشنهادی حذف شد؛ اما تورم ماهانه مسکن رکورد بیشترین نرخ در سه سال را ثبت کرد».

 

روزنامه ایران هم در یکی از مطالب فرعی خود گزارش خوبی از تغییر رفتار شهروندان در اجرای فاصله گذاری اجتماعی کار کرد و ضمن اینکه علت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی را از مردم پرسید، در گفتگو با متخصصان به این سوال پاسخ داد که «چرا منحنی کرونا در تهران نزولی نمی‌شود؟». براساس این گزارش مردم دلایل بی توجهی شان به پروتکل های بهداشتی را زیاد شدن طول دوره شیوع و خستگی شان از وضعیت قرنطینه خانگی عنوان کردند و دست فروشان هم ناچاری و بی پولی را یکی از دلایل شروع فعالیتشان در خیابان ها خواندند.

با این حال یکی از اعضای ستاد مقابله با کرونا در تهران توضیح داد که «برآوردهای مربوط به سناریو شیوع در تهران نشان می‌دهد؛ ۳۰ تا ۵۰ درصد مردم فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت می‌کنند همین هم باعث شده نتوانیم بیماری را کم و ریشه‌کن کنیم. بیماری با درصد ثابت ادامه پیدا می‌کند. عدد شاخص سرایت کرونا یا سرعت انتشار بیماری به نسبت شیوع عدد بزرگی بود. این عدد در مقطعی بشدت کاهش پیدا کرد و از حدود ۴ به حدود نیم درصد رسید ولی دوباره به حدود یک درصد برگشت خورده است. زمان طولانی است که شاخص سرایت کرونا روی یک باقی مانده و این وضعیت باعث شده همین تعداد بیمار را در آمارهای روزانه داشته باشیم مگر اینکه واکسن یا دارویی کشف شود. البته عدد شاخص سرایت کرونا به‌خاطر رعایت نکردن فاصله‌گذاری اجتماعی در برخی استان‌ها بسیار بالاست».

یک استاد روانشناسی اجتماعی هم با اشاره به تغییر رفتار مردم در مقابل کرونا ویروس تاکید کرد که برای این مسئله به آگاه سازی، اطلاع‌رسانی گسترده و ارائه بازخوردهای جدی نیاز داریم. از طرفی در روانشناسی اجتماعی با پدیده دیگری به نام«طراحی محیط» مواجهیم یعنی اول باید شرایط را طراحی کنیم و سپس در راستای تغییر نگرش و رفتار مردم اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی کنیم.

 

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here