زمان انتشار : ۲۸ اردیبهشت ,۱۳۹۹ | ساعت : ۰۹:۳۷ | کد خبر : 496623 |

«روزنامه‌نگاری جامعه اطلاعاتی» منتشر شد

شفقنا رسانه– کتاب «روزنامه‌نگاری جامعه اطلاعاتی» شامل مصاحبه‌هایی با استادان و متخصصان جامعه اطلاعاتی ایران منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، این کتاب به بررسی فرایند شکل‌گیری و گسترش جامعه اطلاعاتی در ایران از طرح موضوع تا سیاستگذاری در سطوح عالی، رویه‌های سازمانی و برنامه‌ریزی‌های نهادی در بخش‌های مختلف دولتی، خصوصی و مدنی و نحوه مراودات با مجامع بین‌المللی می‌پردازد.

ویژگی این مصاحبه‌ها تبعیت از روند تاریخی است که سیر پیشرفت و تکامل جامعه اطلاعاتی و توسعه ظرفیت‌ها و قابلیت‌های ارتباطی و اطلاعاتی ایران را طی سالیان گذشته تا به امروز به دست می‌دهد و مخاطب با مطالعه دیدگاه متخصصان می‌تواند روند توسعه و ارتقا، موانع و کاستی‌ها را در یک فضای مقایسه‌ای میان آنچه بودهایم، هستیم و خواهیم بود به نظاره و قضاوت بنشیند.

بنا بر اعلام ناشر این کتاب آنچه در این کتاب انعکاس یافته است گفت‌وگوهایی است که به فراخور شرایط با استادان و متخصصان مرتبط که در آن زمینه صاحب دیدگاه و تجربه علمی و مدیریتی هستند شکل گرفته و سعی داشته است تا نگاه همه جانبه و بی‌طرفانه داشته باشد. یکی از ویژگی‌های عمده جامعه اطلاعاتی، تحول و سرعت تغییرات آن است که در ابعاد فناورانه به طور چشمگیر مشهود است اما بدین معنی نیست که این موضوع در حوزه سیاستگذاری نیز با همین سرعت پی گرفته شود. چه بسا تصمیم‌گیری‌های حکومتی، سرعت توسعه دسترسی و کاربری فناوری را نیز با تأخیر مواجه سازد اما آنچه ملموس است قدرت و سطح وسیع تغییرات و دگرگونی‌های ناشی از آن در بلند مدت است که بستر و راه خود را گشوده و جوامع را برای همگون سازی و پاسخ به مطالبات اجتماعی مهیا می‌کند. بر اساس چنین مقتضیاتی مخاطب این کتاب در اثنای مطالعه گفت‌وگوها از این دگرگونش آگاهی می‌یابد و آنجا که ناآگاهی‌ها، مقاومت‌ها و چالش‌های سیاستی و مدیریتی مانع از توسعه فناورانه و جامعی می‌شود برایش آشکار شده و به زمینه‌ها، علل و عوامل پدیداری چنین رویکردها و مواضعی پی می‌برد.

در این اثر سید تقی کمالی به عنوان یک روزنامه‌نگار جامعه اطلاعاتی و پیشگام در راه اندازی، توسعه و پیشبرد این ژانر تخصصی روزنامه نگاری در قالب مصاحبه‌های تخصصی با استادان و متخصصان برجسته علوم ارتباطات و اطلاعات، جامعه شناسی، مدیریت و فناوری اطلاعات و ارتباطات درباره آثار و نتایج تحولات حاضر و پیش روی جامعه بشری و دیجیتال شدن امور، گسترش کاربردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات و فراگیری نقش فضای مجازی و رسانه‌های اجتماعی در زندگی مردم گفت‌وگو می‌کند.

مصاحبه شوندگان این کتاب هر یک سال‌ها سوابق آموزشی، پژوهشی، مدیریتی و اجرایی در حوزه‌های مرتبط را بر عهده داشته و از نزدیک در فعالیت‌ها و فرایندهای علمی و حرفه‌ای جامعه اطلاعاتی ایفای نقش کرده‌اند.

کتاب روزنامه نگاری جامعه اطلاعاتی در ۲۶۱ صفحه از سوی انتشارات پشتیبان و با قیمت ۴۵ هزار تومان منتشر شده است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here