زمان انتشار : ۲۸ اردیبهشت ,۱۳۹۹ | ساعت : ۰۹:۳۲ | کد خبر : 496620 |

نصراللهی: ماموریت‌ اصلی دانشگاه ها در مواجهه با بحران ها، گره‌گشایی از مشکلات کشور است

شفقنا رسانه– رییس دانشکده علوم‌اجتماعی، ارتباطات و مطالعات رسانه نقش دانشگاهیان در آگاهی‌اجتماعی در مواجهه با بحران‌ها، یکی از ماموریت‌های اصلی دانشگاه ها را، گره‌گشایی از مشکلات کشور دانست.

به گزارش شفقنا رسانه، دکتر نصراللهی گفت: دانشگاهها قوه‌عاقله و مشورت دهنده کشور و مرکز شناخت دقیق مخاطرات و بحران‌ها، تبیین چرایی و پیش‌بینی آن‌ها و در نهایت مداخله و ارائه راهکارهای مواجهه و مقابله هوشمندانه و کارشناسانه با بحران‌ها هستند.

نویسنده کتاب مدیریت پوشش اخبار بحران افزود: نقش دانشگاه با توجه به تنوع رشته‌ها و نقش‌محوری آن، گسترده و مهم است. دانشگاه شبکه ارتباطی و خود رسانه است؛ بنابراین نقش دانشگاه نباید به آموزش محدود باشد بلکه باید در کنار آموزش به آگاه‌سازی، نظارت و رهبری هم‌ بپردازد.
رییس دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطات و مطالعات رسانه افزود: دانشگاه در ایفای نقش‌ مداخله‌گری خود، باید علاوه بر شناخت دقیق، تبیین چرایی و پیش بینی مخاطرات و بحران‌ها با استفاده از ظرفیت‌های رسانه و ساده‌سازی مسائل پیچیده، آگاه‌سازی و حساسیت افزایی مردم را در دستور کار و اولویت خود قرار دهد.

دکتر نصراللهی با بیان اینکه دانشگاه ها و مراکز علمی و تخصصی و آموزشی در سال‌های گذشته در جلوگیری از مخاطرات و بحران‌ها و آگاه‌‌سازی و حساسیت‌افزایی، نقش‌آفرین نبوده‌اند، گفت نظام دانشگاهی‌ کشور توان مدیریت و نقش‌آفرینی موثر و در طراز انقلاب‌اسلامی را در مراحل مختلف بحران ندارد؛ ساختار آموزش‌عالی کشور کارآمدی‌کافی را ندارد.

وی علل کارآمدی پایین دانشگاه ها را در مخاطرات و بحران‌ها، دغدغه ناکافی و ساختار سنتی دانشگاه ها و فاصله آن‌ها از مشکلات کشور آن هم در شرایط تحریم‌های ظالمانه آمریکا و بی‌نیازی بخش‌های‌اجرایی از دانشگاه و حمایت و مطالبه نکردن از آنها دانست.

وی با اشاره به رتبه پنجم ایران در تنوع بحران ها و رتبه زیر ۱۰ کشورمان از نظر میزان تلفات در دنیا گفت: در کشوری که این همه مخاطرات و بحران‌ها دارد حتماً دانشگاه‌ها و مراکز علمی باید برای شناخت و حل آن و کاهش این تلفات و مخاطرات، برنامه و مشارکت داشته باشند و استادان و محققان نباید خود را در پژوهشگاه‌ها و کتابخانه‌ها حبس کنند.

این وبینار با حضور و سخنرانی دکتر مهدی‌زارع استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، دکتر علی بیت اللهی رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه مسکن و شهر سازی و دکتر پروانه پیشنمازی پژوهشگر پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله برگزار شد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here