زمان انتشار : ۲۷ اردیبهشت ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۱:۵۵ | کد خبر : 496554 |

ویترین روزنامه ها/ نگرانی «اعتماد» از فاصله قابل توجه قیمت مسکن با قدرت خرید مردم/ گفتگوی متأثرکننده خبرنگار «خراسان» با یک دلال در نقش خریدار نوزاد/ مرور جامع «شرق» بر چگونه‌رفتن همه وزرایی که دوره وزارت خود را به پایان نرساندند

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «خروج خانه‌اولی‌ها از بازار مسکن» تیتر نگران کننده روزنامه اعتماد است که در گزارش خوبی به بررسی قیمت مسکن و قدرت خرید مردم پرداخت و توضیح داد: «قیمت مسکن چند سالی است که بی‌توجه به قدرت خرید افراد، بر مدار صعودی است و با هر تکانه‌ای از افزایش نرخ ارز تا شیوع کرونا در کشور جهش دیگری پیدا می‌کند. با وجود اینکه دولت‌ها دست به شیوه‌های ابداعی مانند مسکن مهر و همچنین اعطای وام به اجاره زدند‌، اما نه تنها شاهد اتفاقات ویژه‌ای در بازار مسکن نبوده‌ایم بلکه همچنان قدرت خرید فعلی افراد کفاف خرید یا اجاره مسکن در تهران را برای برخی دهک‌های درآمدی نمی‌دهد و افراد حاضر در این دهک‌ها مجبورند در شهرک‌های اقماری یا حاشیه شهرها سکنی گزینند». این روزنامه در پایان تاکید کرد که «بخش ساختمان وابسته به نرخ ارز است. راهکارهای ارایه شده برای در دست گرفتن نبضش بدون توجه به سایر مسائل، امکان‌پذیر نیست. نمی‌توان تمام تقصیرات نوسانات قیمتی در بازار مسکن را به گردن تورم انداخت، چراکه تورم نیز معلول اقدامات در سایر بازارهاست. تا زمانی که آینده اقتصادی ابهام داشته باشد‌، افراد سوداگر برای حفظ ارزش دارایی‌های خود به سمت بازار مسکن می‌روند. در این صورت دهک‌هایی که خانه‌ای ندارند‌، برای وارد شدن به صف تقاضای مسکن باید سال‌ها منتظر بمانند. به عنوان مثال اگر زوجی ۱۰۰ میلون وام ازدواج بگیرد‌، در کنار ۲۴۰ میلیون وام مسکن و جعاله می‌تواند سرمایه‌ای به اندازه ۳۴۰ میلیون تومان برای زوجین متقاضی خرید خانه برای اولین‌بار ایجاد کند. با این سرمایه تقریبا در هیچ جای تهران نمی‌توان خانه‌ای معامله کرد. تنها راه پایان بخشی به وضعیت فعلی، ثبات به بازارهاست.»

روزنامه خراسان در گزارش متاثرکننده ای با یک دلال نوزاد گفتگو کرد. به طوری که خبرنگار در نقش خریدار نوزاد گفتگوی مفصل و البته ناراحت کننده ای با دلال داشت و در تیتر روشنی نوشت: «گفتگوی تکان دهنده با دلال نوزاد». در بخشی از این گفتگو دلال در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر نحوه دریافت پول گفت: « ببین داداش من! شما پول رو یک جا واریز می کنی به حساب، من بچه رو میذارم توی بغلت. به همین راحتی! شما میری دنبال زندگیت، پدرومادر بچه هم میرن دنبال کارشون. بیعانه نمی گیریم. ببین شما چطور میری مغازه ماست بخری؟! پول رو میدی به ماست فروش، ماست رو می گیری. درسته؟ مبلغ که واریز بشه من بچه رو میذارم توی بغلت…!» این روزنامه در پایان با اشاره به سخت گیری های سازمان بهزیستی برای فرزند خواندگی تاکید کرد که این سخت گیری ها پای دلالان را به این مسئله باز کرده است.

روزنامه شرق به بررسی سوژه جالبی پرداخت و مروری بر چگونه‌رفتن همه وزرایی داشت که دوره وزارت خود را به پایان نرساندند و در تیتر کوتاهی از «وزرای ناتمام» نوشت و در مطلب دیگری به این سوال پرداخت که آیا «تعلل رحمانی عامل عزلش شد؟». شرق ضمن اشاره به حاشیه‌های تغییرات اخیر این وزیر با دو نفر از اعضای کمیسیون صنایع صحبت کرد که به اعتقاد سبحانی‌فر، عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی، عزل رحمانی ارتباطی با تشکیل وزارت بازرگانی نداشته و گوش‌ندادن وزیر صمت به سخنان رئیس‌جمهور عامل این عزل شده است. سعید باستانی سخنگوی کمیسیون صنایع هم برخلاف سبحانی تأکید کرد که مدرس‌خیابانی در عزل و نصب‌ها کمی زیاده‌‌روی کرده است و توضیح داد: «معمولا سرپرست‌ها تا حکم نگیرند، در انتصاب یک مقدار ملاحظاتی خواهند داشت؛ مگر اینکه یک‌سری مواردی باشد که خیلی حاد و ضروری است. من فکر نمی‌کنم که جابه‌جایی‌های انجام‌شده این‌قدر موارد حاد و ضروری باشد».

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here