زمان انتشار : ۲۳ اردیبهشت ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۲:۳۰ | کد خبر : 496332 |

ویترین روزنامه ها/ نگاه «خراسان» به آمار حوادث و کشته‌ها در مانورهای نظامی دیگر کشورها/ تیتر ناقص «ستاره صبح» درباره علت تصادفات جاده ای/ تاکید «ابتکار» بر ضرورت توجه به فعالیت دستفروشان در جامعه

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، عصر روز یکشنبه ۱۹ تن از دریادلان نیروی دریایی ارتش، در سانحه ناوچه «کنارک» حین «تمرین نظامی» به شهادت رسیدند. اگرچه منابع رسمی هنوز از علت بروز این حادثه گزارشی نداده اند  با این حال براساس گمانه هایی که در رسانه ها و شبکه های مجازی مطرح شد، برخی مدعی شده اند که ناوچه «کنارک» در یک اشتباه محاسباتی هدف موشک خودی قرار گرفته است. خبر به شهادت رسیدن این دریادلان امروز به صفحه اول روزنامه ها آمد که برخی ها به منابع غیر رسمی و علت حادثه اشاره کردند و برخی هم ترجیح دادند تا بررسی کارشناسانه این اتفاق از سوی مقامات نظامی و امنیتی از هرگونه اظهارنظر غیرکارشناسی پرهیز کنند.

با این حال تیترهایی چون «دریا دلان آسمانی»، «ایران تسلیت»، «تراژدی کنارک»، «بچه های آسمان»، «حادثه تلخ برای مدافعان دریا»، «سبکبالان ساحل ها»، «شلیک اشتباه در آب های جنوب»، «اشتباه محاسباتی»، «حادثه نظامی در دریای عمان»، «فاجعه در جاسک»، «حادثه تلخ کنارک؛ باز هم خطا»، «فاجعه هنگام تمرین دریایی»، «اندوه دریادلان شهید»، «حکایت تلخ آسمانی شدن دریایی ها» و… از سوی روزنامه درباره این حادثه کار شد و اکثراً به خبر صرف و اطلاعیه های رسمی اکتفا کردند. با این حال روزنامه هایی چون خراسان ضمن اشاره به اخبار رسمی و غیر رسمی این حادثه، نگاهی به آمار حوادث و کشته‌ها در مانورهای دیگر کشورها هم انداخت و به موارد عجیبی اشاره کرد و توضیح داد: ۷۳ درصد از تلفات نیروهای مسلح ایالات متحده در طول ۱۳ سال گذشته در شرایط غیر مرتبط با جنگ و مانورهای آموزشی رخ داده است،  ۱۴۸ نفر از پرسنل ارتش‌ انگلیس در ۱۹ سال اخیر در مانورها و تمرینات نظامی کشته شده اند و به نمونه های دیگری چون شلیک یک بالگرد جنگی روسیه در مانور نظامی ساپاد اشاره کرد که به اشتباه به سمت عده ای از تماشاگران عملیات موشک شلیک کرد.

 

روز گذشته بهرام پارسایی در نشستی علنی در مورد مشکلات، آسیب ها و چالش های صنعت خودرو صحبت کرد و نسبت به کیفیت ایمنی و آلایندگی خودروهای تولید داخل هشدار داد و گفت که طبق گزارش های پلیس راهور ۴۰ درصد از تصادفات جاده ای به دلیل ضعف بدنه خودرو بوده است و بیش از ۹۶ هزار مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده ای ، ۵۰ هزار و ۴۴۱ مرگ سرنشینان پراید و ۳ هزار و ۸۶۶ مرگ هم سرنشینان پژو ۴۰۵ بوده است. این صحبت ها به صفحه اول اکثر روزنامه ها آمد و هرکدام به رقم بالای تصادفات اشاره کردند با این حال روزنامه ستاره صبح تیتر ناقص و بی معنی را برای این گزارش انتخاب کرد و نوشت: «خودروها، عامل ۴۰ درصد تصادفات» و هیچ توضیحی در رو تیتر هم به آن اضافه نکرد که چه مشکلی در خودرو ها عامل تصادف می شود؟! به نظر می رسد بهتر بود که روزنامه حداقل در تیتر به دلیل این تصادف ها که همان «ضعف در بدنه خودرو» است اشاره می کرد.

 

« فراموش‌شدگان کرونا» هشدار روزنامه ابتکار به ضرورت توجه به فعالیت دستفروشان در جامعه است که با برداشته شدن محدودیت های کرونایی و از سرگیری مشاغل، خطرات عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی بیشتر شده است. این روزنامه در بخشی از گزارش توضیح داد که « در حالی صحبت‌ از بازگشت بیماری کرونا به روزهای اوج خود در ایران به گوش می‌رسد که کاهش محدودیت‌ها از جمله آغاز دوباره فعالیت اغلب صنوف، بسیاری از جمله کارگران روزمزد، دستفروشان، کودکان کار و خیابان و زباله‌گردها را روانه خیابان‌ها کرده است. افرادی که مسئولان بهداشتی می‌گویند برای آنها پروتکل بهداشتی وجود ندارد و نمی‌توان بر فعالیت‌ آنها نظارت کرد. با این حال آنها معتقدند که یک چیز مشخص است. فعالیت این دسته از افراد می‌تواند شمار مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ را در روزهای آتی افزایش ‌دهد. اتفاقی که در کنار تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر بازگشایی مدارس و تجمعات مذهبی، احتمال به وقوع پیوستن فرضیه بازگشت بیماری را تقویت می‌کند.»

 

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here