زمان انتشار : ۲۲ اردیبهشت ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۲:۰۵ | کد خبر : 496255 |

ویترین روزنامه ها/ گزارش کاربردی «ایران» درباره راهکارهای نجات صنعت خودرو/ هشدار «وطن امروز» به یک شایعه درباره کرونا ویروس/ سوژه پردازی خوب «هفت صبح» برای پاسخ به ابهاماتی درباره قیمت سکه

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه ایران در گزارش خوبی سعی کرد به سراغ کارشناسان صنعت خودرو برود و از آن ها «راهکارهایی برای نجات صنعت خودرو از چاله اقتصاد» بپرسد. به طوری که رئیس کمیسیون اتاق ایران در بیان این مسئله که چه باید کرد تا صنعت خودرو از حواشی ها در امان بماند، گفت: «پاسخ در اقتصاد آزاد جریان دارد و اینکه حمایت بیجا و بی‌مورد از یک کالا صورت نگیرد. همگی طرفدار تولید داخل هستیم اما متأسفانه همه نوع حمایتی از ارائه تعرفه و امکانات از خودروی داخلی شده اما از سوی دیگر جلوی واردات گرفته شده است. خودروساز داخلی هر نوع روشی را برای تولید و قیمت‌گذاری انتخاب می‌کند. راه آن اقتصاد بازار آزاد است که بتوانیم آن را کنترل و مدیریت کنیم در غیر این صورت رانت به وجود می‌آید و در نهایت هیچ اقدام مؤثری صورت نمی‌گیرد.»

دبیر انجمن خودرو سازان ایران هم در این باره توضیح داد که «ما سعی کرده‌ایم عرضه را افزایش دهیم. طبق اصل اقتصادی اگر عرضه را افزایش دهیم قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند و برعکس اگر تقاضا برای کالایی بیشتر باشد قیمت بالا می‌رود. ما در تولید می‌خواهیم آن را افزایش دهیم. اما چکار باید کرد که تقاضا کم شود؟  تنها راه آن این است که اجازه داده شود خودرو در حاشیه بازار به فروش رود. این اقدام سبب می‌شود آن ۷۰ درصدی که برای کسب سود ثبت‌نام می‌کنند، دیگر منفعتی نداشته باشند. این امر سبب کاهش تقاضا و در نتیجه کاهش قیمت خودرو می‌شود. اگر در مشورت‌ها از نظر انجمن‌ها هم استفاده شود بسیار به نتایج مثبتی خواهیم رسید. این دو نرخی بودن  باعث شده  که خودروسازها هم ضرر کنند و نتوانند پول قطعه‌سازها را بدهند. علاوه بر آن نمی‌توان کیفیت را هم بالا برد».

 

«معتادها می گیرند!» تیتر هشداری روزنامه وطن امروز است که در واکنش به شایعاتی در فضای مجازی مبنی بر اینکه معتادها به کرونا ویروس مبتلا نمی شوند، سعی کرد با یک متخصص اپیدمیولوژی بیماری‌های واگیردار صحبت کند و به نتایج مقاله مدیر موسسه ملی تحقیقات سوء‌مصرف مواد مخدر هم اشاره کند و به نوعی چنین ادعاهایی را رد و خطرات توجه به چنین شایعاتی را گوشزد کند. در این رابطه یک متخصص اپیدمیولوژی  بیماری‌های واگیردار به این روزنامه گفت: «درمان ویروس کرونا همچنان ناشناخته است، از طرفی افرادی که اقدام به مصرف مواد مخدر و الکل برای جلوگیری از ابتلا به کرونا یا درمان این بیماری می‌کنند، خطر مرگ را به جان می‌خرند، چرا که مرگ بیش از ۷۰ درصد معتادان به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن آنهاست. تحقیقات و گزارش‌های موجود نشان می‌دهد، تعداد زیادی از مبتلایان به ویروس کرونا که از طریق این بیماری جان خود را از دست داده‌اند، از افرادی بوده‌اند که یا سیگار می‌کشیدند یا وضعیت ریه آنها بر اثر استعمال مواد مخدر یا حتی آلودگی هوا از بین رفته بوده یا ضعیف شده بوده است».

این روزنامه همچنین به مقاله مدیر موسسه ملی تحقیقات سوء‌مصرف مواد مخدر (نایدا) اشاره کرد و  هشدار داد که کرونا ویروس یا «کووید-۱۹» عملکرد ریه افرادی را که مصرف مواد افیونی یا متامفتامین و سایر مواد روانگردان را دارند، در معرض خطر قرار داده و خطر مرگ را در این افراد تا ۳ برابر افزایش می‌دهد.

 

«هفت نکته درباره سکه هفت میلیونی» سوژه خوب روزنامه هفت صبح است که سعی کرد به ابهاماتی درباره علت ارزانی سکه طرح قدیم نسبت به جدید، تفاوت سکه بانکی و غیربانکی، مفهوم سکه یک روزه، علت اختلاف بین قیمت هر گرم طلا با سکه گرمی، مزیت سکه پلمپ شده و… پاسخ دهد. موضوعی که شاید برای خیلی از مردم همچنان دارای ابهام باشد در بخشی از این مطلب توضیح داده شده است که «عیار طلا و وزن سکه های طرح قدیم و جدید هیچ تفاوتی ندارد و قیمت آن صرفاً براساس عرضه و تقاضا تعیین می شود». از طرفی هم به این سوال پاسخ داده شده، اینکه ربع سکه بیشتر از یک چهارم سکه تمام قیمت دارد به دلیل تقاضای بالا برای آن نسبت به سکه تمام است».

 

 

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here