زمان انتشار : ۲۱ اردیبهشت ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۱:۴۸ | کد خبر : 496187 |

ویترین روزنامه ها/ انتقاد «فرهیختگان» به عدم موفقیت طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی/ پشت پرده سودهای بورس به روایت کارشناسانه «شرق»/ سناریوهای احتمالی «دنیای اقتصاد» درباره بازار بورس

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «طرح سرکاری برای اشتغال فارغ‌التحصیلان» تیتر خلاقانه روزنامه فرهیختگان برای پیگیری یک سوژه مهم است. این روزنامه سعی کرد در گزارش خوبی به وضعیت طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بپردازد که دولت در سال ۹۶ طراحی کرد تا با مهارت‌آموزی به فارغ‌التحصیلان زمینه ورود آنها به فضای کار و اشتغال را مهیا سازد. با این حال گویا این طرح در عمل موفق نبوده است به طوری که فرهیختگان توضیح داد: «بررسی‌ها نشان می‌دهد طرح کارورزی که می‌توانست به‌خوبی زمینه ورود فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به فضای کسب‌وکار را فراهم کند، در عمل موفقیت چندانی نداشته است؛ درحالی طی دو سال اخیر بیش از ۴۱۱هزار نفر در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند که تنها ۱۰درصد آنها موفق به امضای قرارداد و پذیرش از سوی بنگاه‌ها، نهادها و دستگاه‌های اجرایی طرف قرارداد با دولت در این طرح شده‌اند. همچنین در استان‌هایی همچون تهران و البرز و برخی استان‌های دیگر تنها بین ۱.۵ تا ۲ درصد از متقاضیان در طرح کارورزی پذیرش شده‌اند».

 

روزنامه شرق در میزگردی خوبی به بررسی برنامه‌ریزی دولت برای رشد نامتعارف بورس از دی‌ماه سال گذشته پرداخت و در تیتر کنجکاو برانگیزانه ای از «پشت‌پرده سودهای بورس» نوشت. شرق با اشاره به مصوبه دی ماه هئیت وزیران مبنی بر اینکه شرکت‌ها با تجدید ارزیابی دارایی‌های‌شان (قیمت‌گذاری جدید دارایی‌ها بر‌اساس تورم) می‌توانند افزایش سرمایه دهند. توضیح داد که افزایش سرمایه تنها پیامد این ابلاغیه نیست و کارشناسان معتقدند اهدافی مانند پوشاندن زیان انباشته، افزایش بهای تولید کالاها و خدمات عمومی و فروش سهام شرکت‌ها به قیمتی بالاتر از ثمرات دیگر مصوبه مورد اشاره است. به عبارتی شرق با اشاره به نتایج میزگرد و دیدگاه کارشناسان تاکید کرد که «تجدید ارزیابی‌های انجام‌شده چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی بر‌اساس مبانی صحیح و منطقی صورت نگرفته و همین ارزیابی نادرست مبنای ارزیابی سهام قرار گرفته است. به گفته این کارشناسان یکی از اثرات تجدید ارزیابی در بازار سرمایه به‌ویژه در چند سال اخیر و این روزها، تزیین ویترین ترازنامه برای فروش سهام است، غافل از آنکه با این کار هرچند ممکن است ترازنامه تزیین شود؛ اما سود و زیان همان است که بود. تعیین قیمت سهام از روی ترازنامه‌‌ای که دارایی‌های آن را به خاطر مثلا بالارفتن قیمت ارزهای خارجی، متورم کرده‌ایم، بسیار خطرناک است؛ چرا‌که قیمت سهام باید منعکس‌کننده سودآوری باشد. وقتی شرکت‌ها به دلایل مختلف ناشی از تحریم و وابستگی شدید ارزی، کهنگی ماشین‌آلات و هزار دلیل دیگر، کارایی و سودآوری نداشته باشند، بعد از مدتی صبر خریداران سهام تمام می‌شود و اعتراضات شروع خواهد شد.اساساً تجدید ارزیابی ربطی به قیمت سهام نداشته و در بسیاری موارد اتفاقاً برعکس قیمت سهم را متزلزل می‌کند؛ ولی هیاهوی سهم‌بازان در پس سیاست‌های آشکار و پنهان دولت و هموارسازی همه راه‌ها و کوره‌راه‌ها برای ورود نقدینگی سه‌هزارو ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی به بورس «صرفا در راستای کنترل بازار ارز و سکه»، این توهمات را دامن زده؛ به‌طوری‌که عملا شاهد خودکشی دسته‌جمعی مالی هستیم.»

 

«پرتاب بورس به آسمان هفتم» تیتر خبری روزنامه دنیای اقتصاد است که از هفت رقمی شدن شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در روز گذشته خبر داد و به بررسی دیدگاه صاحبنظران درباره سناریوهای احتمالی پرداخت. این روزنامه در بخشی از گزارش خود تاکید کرد که « هجوم پیوسته و غیرمترقبه ورود پول‌های جدید به تالار سهام در سایه حمایت‌های همه‌جانبه دولت، رویایی‌ترین دوران تاریخ بازار سرمایه را هم از حیث میزان بازدهی و هم از حیث ضریب نفوذ در بین آحاد مردم رقم زده است. ۳۴ روز متوالی است که مالکیت سهام به طور بی‌وقفه به دست سرمایه‌گذاران خرد سپرده می‌شود. در این مدت تقریبا روزی هزار میلیارد تومان تقاضای جدید از سوی توده مردم وارد بازار سهام شده است. این جریان انتقال مالکیت حکایت از اشتهای شدید طیف‌های مختلف مردم برای پیوستن به رالی تاریخی سهام دارد. با این حال، بسیاری از کارشناسان نسبت به افزایش مهارگسیخته قیمت در بورس هشدار می‌دهند و حمایت‌های فعلی دولت را حامل سیگنال‌‎هایی به بازار ارزیابی می‌کنند که در بلندمدت ممکن است با تشدید هیجان روندی عکس را بر معاملات سهام حاکم کند».

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here