زمان انتشار : ۲۰ اردیبهشت ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۲:۰۴ | کد خبر : 496097 |

ویترین روزنامه ها/ مقایسه آماری فوت شدگان زمستان ۹۸ با سال های گذشته به روایت «خراسان»/ تحلیل خوب «جام جم» درباره وضع بازار خودرو/  دلایل منطقی «صدای اصلاحات» برای کاهش سرمایه گذاری مردم در بخش مسکن

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «آمارهای معنادار!» تیتر جالب روزنامه خراسان است که در گزارشی به مقایسه تعداد فوتی های زمستان سال های ۹۶ و ۹۷ در مقایسه با سال ۹۸ پرداخت و این سوال را مطرح کرد که آیا تفاوت فوتی ها در زمستان ۹۸ با ۹۷و۹۶ به کرونا مرتبط است؟ این روزنامه توضیح داد که « بررسی های خراسان حاکی از این است که آمارمرگ ومیر فقط در زمستان۹۸  در مقایسه با همین آمار در زمستان های۹۷ و ۹۶ در برخی از استان ها همچون تهران، قم، مازندران و گیلان که از کانون های مهم کرونا بودند، تفاوت های معناداری را به ذهن متبادر می کند. با نگاهی کلی به افزایش معنادار در برخی استان ها بر می خوریم که در دو زمستان ۹۸ با ۹۷ در قم آمار فوت شدگان ۴۸ درصد، در گیلان ۳۳ درصد، در مازندران ۲۲ درصد با افزایش مواجه بوده است. در شرایطی که مقایسه آمارهای ۹۷ با ۹۶ چندان معنادار نیستند.»

«برنده نهایی گرانی خودرو کیست؟» تیتر کنجکاوبرانگیزانه روزنامه جام جم است که در گزارش خوبی ضمن اشاره به افزایش بالای قیمت خودروهای داخلی در بازار آزاد توضیح داد که :«باید دید ورود سازمان بازرسی کل کشور و وعده های وزارت صنعت تا چه حد می تواند در هفته جاری، قیمت ها را در بازار خودرو آرام کند. به نظر می رسد پایان ماجرای آشفته بازار خودرو، تصمیم عاجلانه ستاد تنظیم بازار درباره قیمت گذاری خودروها باشد. طبیعتاً قیمت های جدیدی که مصوب خواهد شد بالاتر از نرخ های مصوب فعلی است و کارخانجات از فروش هر محصول، چند میلیون تومان درآمد بالاتری کسب خواهند کرد. اگر ستاد تنظیم بازار، قیمت هایی را تصویب کند که به خواسته خودروسازان نزدیک باشد، می توان انتظار داشت این شرکت ها هم با اشتیاق وارد بازار شده و اعلام کنند برای مهار قیمت خودرو در بازار، ظرفیت تولید را بیشتر خواهند کرد و فروش فوری خواهند گذاشت تا عطش بازار را بخوابانند. هرچند احتمالاً در چند ماه آینده دوباره وضع بازار به همین شرایط کنونی بازخواهد گشت، اما در کنار دلالان که برندگان همیشگی بازارها هستند، خودروسازان را هم باید برنده دوم التهابات اخیر دانست.»

«داستان تلخ خرید خانه در تهران» گزارش خوب روزنامه صدای اصلاحات است که به مقایسه قیمت خانه های تهران در ۱۰ سال گذشته پرداخت و توضیح داد: «در سال های اخیر قیمت مسکن به طور مداوم افزایش پیدا کرده به این حال به نظر می رسد برکت از اجاره داری (به معنای کسی که ملک خود را به مستاجر می دهد و در ازای آن اجاره دریافت می کند) رفته است. در سال های اخیر سرعت رشد تغییرات قیمت اجاره بها از رشد قیمت مسکن عقب افتاده به شکلی که اجاره دادن واحد مسکونی یک میلیاردی در حال حاضر به طور متوسط ماهی یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان درآمد نصیب صاحب سرمایه می کند. این یعنی سود سرمایه گذاری روی چنین خانه هایی از ۹.۶ درصد سال ۹۰ به ۱.۹ درصد رسیده است. اتفاقی که توجیه سرمایه گذاری در بازار مسکن را از بین می برد. به این ترتیب گزینه سرمایه گذاری در بخش مسکن را عملاً از روی میز سرمایه گذاران خرد حذف کرده است. این روزها که هر متر واحد مسکونی حدود ۱۵ میلیون تومان است، اگر بخواهید یک واحد ۷۰ متری بخرید باید بیش از یک میلیارد تومان پول داشته باشید. کسی که چنین سرمایه ای دارد دیگر سرمایه گذار خرد محسوب نمی شود و همین موضوع باعث شده دیگر نتوانیم روی مسکن به عنوان سرمایه گذاری حساب باز کنیم.» این روزنامه در ادامه نگاهی به روند ۱۰ ساله قیمت مسکن در تهران انداخت و براساس این مقایسه تاکید کرد که در این ۱۰ سال قیمت واحدهای مسکونی در تهران تقریباً ۱۰ برابر شده است.

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here