زمان انتشار : ۱۸ اردیبهشت ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۱:۰۱ | کد خبر : 496051 |

ویترین روزنامه ها/ جامع نبودن گزارش«خراسان» درباره علائم مبتلایان به کرونا/ عامل اصلی جولان در بازار خودرو به روایت گزارش انتقادی«اعتماد»

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه،  این روزها اخبار کرونا همچنان یکی از سوژه های رسانه هاست. روزنامه خراسان امروز در گزارشی به بیان گلایه مردم مشهد از انجام نشدن تست کرونا با وجود داشتن چندین علامت پرداخت. هر چند این گزارش توانست صدای مردم مشهد باشد، اما پاسخ بسیاری از سوالات و نگرانی های مردم را درباره مبتلا شدن به این ویروس نداده است. دکتر بحرینی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پاسخ به پیگیری های «خراسان رضوی» می گوید:«همه بیمارانی که دچار سرفه یا تنگی نفس می شوند بیمار کرونایی نیستند و نیاز یا عدم نیاز به گرفتن تست کرونا به تشخیص پزشک است، این موضوع در استان توسط نظام الکترونیکی ارجاع انجام می شود.بیماران کرونایی علایم تشخیصی خودشان را دارند، این را هم پزشک می تواند مشخص کند، در نظام سطح بندی ممکن است تشخیص پزشک این باشد که نیاز به پیگیری ندارد و با دارو برطرف می شود، مگر در سال گذشته که کرونا نبود افراد مشکل سرفه و تنفس نداشتند؟ آیا این ها کرونا داشتند؟» روزنامه باید در مصاحبه خود به این مسأله می پرداخت که مردم در صورت وجود چه علائمی باید به مراکز درمانی مراجعه کنند؟ یا اینکه چرا غربالگری فقط یک بار در استان ها انجام شد و دیگری نهادی پیگیر حال مردم در این روزهای پر استرس نیست. در حالیکه گزارش تنها به اطلاعات کلی بسنده کرده است.

انتشار خبر پراید به قیمت ۹۰ میلیون تومان موجب واکنش بسیاری از فعالان بازار خودرو و مردم شد. رسانه ها هم امروز با تیترهای مختلف در این باره مطالبی نوشتند. روزنامه اعتماد با اختصاص تیتر و عکس یک خود با انتقاد نوشت:«عزیز صد میلیونی». بخش اصلی این گزارش انتقاد به فقدان نهاد نظارتی است که باعث جولان قیمت های کاذب شده و کار را برای خودرو سازان سخت کرده است. در بخشی از این متن آمده«به نظر می‌رسد بخش زیادی از شرایط به وجود آمده در بازارها به ویژه بازار خودرو را باید به فقدان نهاد نظارتی ارتباط داد. چنانکه اختلاف ‌نظر ۳ ضلع تعیین‌کننده قیمت جدید خودرو، عدم نظارت کافی بر بازار و جولان قیمت‌های کاذب شرایط را برای مصرف‌کنندگان خودرو سخت کرده است. به نظر می‌رسد همین اختلاف نظر بر سر تعیین قیمت خودرو ‌این کالا را به یک «کالای سرمایه‌ای» تبدیل کرده است. احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان می‌گوید: «تنها علت اصلی گرانی‌های اخیر بازار خودرو فاصله زیاد بین قیمت کارخانه و بازار است که سبب دلال‌پروری شده و ایجاد صف و رانت برای خرید خودرو می‌کند.»
همچنین این روزنامه در بخش پایانی گزارش خود با تاکید بر نبود نظارت در بازار خودرو با عنوان «جولان دلالان و شهر بی کلانتر» به خوبی بیان می کند:«امروز، بازار شایعه در بخش خودرو داغ شده و دلالان در نبود کارکرد نهاد نظارتی، بازار راکد و بی‌رونق خودرو را به آشوب کشیده‌اند، به نحوی که هر کس از شرایط بی‌ثبات بازار و عدم نظارت استفاده کرده و با اعلام نرخ‌های کاذب فضا را پرالتهاب‌تر می‌کند. مشابه این اتفاق در بازارهایی چون ارز و سکه و طلا نیز رخ داد و اثرات آن نیز دیده شد. پس زیاد جای دوری نمی‌رویم. «شهر بی‌کلانتر» همین جاست. جایی که به بهانه «عدم دخالت دولت در بازار» و ژست‌های اقتصاد «نئولیبرالی» سطح نظارت بر قیمت‌ها تا جایی پایین می‌آید که سایه «ابر تورم» بر بسیاری از کالاها می‌افتد. پراید ۹۰ میلیون تومانی فقط یکی از اینهاست.»

در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید….

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here