زمان انتشار : ۱۷ اردیبهشت ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۲:۲۰ | کد خبر : 495981 |

ویترین روزنامه ها/ گزارش تحلیلی «دنیای اقتصاد» درباره دلایل احتمالی کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی/ انتقاد صریح «سیاست روز» به نظارت کمرنگ بر گرانی ها/ گزارش خواندنی «هفت صبح» درباره هشت سرمایه گذار مشهور سینمای ایران با تخصص های غیرمرتبط

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی تحلیلی به بررسی این مسئله پرداخت که چرا نرخ سود در بازار بین بانکی رو به کاهش است؟ و در تیتری معمولی از « خواب «سود» در بازار شبانه» نوشت. این روزنامه توضیح داد که « نرخ سود در بازار شبانه بانکی به خواب رفت. مطابق آخرین داده های بانکی مرکزی، نرخ سود در بازار بین بانکی در سال ۹۸ با نزدیک به یک درصد کاهش به ۹۵/ ۱۸ درصد رسیده است. در سال جاری نیز این نرخ به سطح ۱۶ درصد رسید تا کاهش نرخ سود از شهریور ۹۸ تاکنون، به شکل مستمر تداوم یابد. مهم ترین سوال این است که چرا نرخ سود روی نمودار در حال ثبت روندی معکوس است؟ آن هم درحالی که مداخله بانک مرکزی در بازار بین بانکی با کاهش همراه شده است. دو فرضیه درخصوص تحولات بازار بین بانکی مطرح است؛ پاسخ اولیه این است که کسری بانک ها در حال افول است و در نتیجه نیازشان به استقراض کاهش یافته است. اما چرا در وضعیتی که بحران بانکی به قوت خود باقی است، بانک ها توانمند شده اند؟ پاسخ پیچیده است. احتمال دارد بانک ها به دلایلی وضعیت بهتری یافته باشند؛ اما فرضیه دوم این است که به دلیل انبساط پولی ناشی از تامین مالی دولت، نیاز بانک ها به جریان نقدی نیز برطرف شده باشد. اگر مورد اول به واقعیت نزدیک باشد، برخی می گویند می توان این اتفاق را در شرایط تورمی به فال نیک گرفت. اما اگر فرضیه دوم حاکم باشد، طبیعتا خواب سود علامت خوبی برای اقتصاد ایران ندارد.»

 

«کرونا بهانه ای تازه برای گرانی» انتقاد صریح روزنامه سیاست روز به روند نظارت و رشد گرانی ها در بازارهای اقتصادی است. این روزنامه در بخشی از گزارش خود توضیح داد: «بررسی ها از آنجه که در بازار کالاهای اساسی رخ داده و می دهد، نشان داد که برخلاف وعده های سرداده شده، گرانی های بی حساب و کتابی در بازار جریان دارد که حاصل آن فشار بیشتر به معیشت مردم بوده و دست آخر حاصلی جز کوچک شدن سفره مردم به ویژه اقشار کم درآمد را در بر نداشته است. کارشناسان و فعالان این بازار بروز چنین رویه ای را بیش از هر چیز حتی شیوع کرونا به نبود نظارت و نقش کمرنگ متولیان در این عرصه نسبت می دهند و معتقدند تبعات کرونا چنان دولت را درگیر کرده که کمتر متولی به این مسائل که در عین حاشیه ای بودن بسیار مهم هستند، توجه دارد. به باور این افراد متولیان و تصمیم گیران اساساً توجهی به گرانی این بازارها ندارند و تنها مردم هستند که کمرشان روز به روز در برابر این حجم گرانی و مشکلات خم می شود».

 

روزنامه هفت صبح هم پرونده ای جالب درباره هشت سرمایه گذار مشهور سینمای ایران از جمله؛ حمید اعتباریان، محمد صادق رنجکشان، منصور لشکری قوچانی، مهدی داوری، سجاد علیجانی، سید محمد امامی، احسان دلاویز و بابک زنجانی در یک دهه گذشته کار کرد و در تیتر کوتاه و معناداری نوشت: «رقص پول». این روزنامه ضمن برشمردن کارنامه این افراد و حواشی های پیش آمده، توضیح داد که این «۸ چهره از عرصه های دیگر اقتصاد (کامپیوتر، شرکت های هواپیمایی، ساخت و ساز و یا گردشگری) وارد گود سینما شده اند و نامشان با مهم ترین پروژه های سینمایی و سینمای خانگی این سال ها گره خورده و به چهره هایی محبوب برای ستاره های سینما بدل شده اند. سرمایه گذارهایی که گاه برای کمترین رقم ها متخصص چانه زنی می شوند و گاه در مقابل برق و جلوه ستاره ها و اتوریته سینماگرها دسته چک های خود را بی دریغ به کار می اندازند. سرمایه گذارهایی که برخی از آن ها مباشرها و مدیر تولیدهای گردن کلفتی پیدا کرده اند که به آن ها آموخته اند تا چگونه بخشی از سرمایه شان را از طریق بنگاه های دولتی تامین کنند. اشتباه نکنید ما مخالف حضور سرمایه گذاران خصوصی در سینما نیستیم. شماری از بهترین فیلم های این سال ها با سرمایه های این چهره ها ساخته شده است اما طبیعتاً دوست داریم همه چیز شفاف و بدون کدورت و تاریکی باشد. از ۸ چهره این پرونده سه نفر (سید محمد امامی، احسان دلاویز و بابک زنجانی) درگیر اتهامات و جرم های اقتصادی هستند و در میان سایر چهره ها هم هستند که شائبه ای بر کارنامه شان به چشم نمی خورد. امیدواریم فضا برای حضور سرمایه گذاران متخصص در سینمای ما فراهم شود و ماجرا از شکل حجره ای و بی ضابطه اش خارج شود.»

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here