زمان انتشار : ۱۶ اردیبهشت ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۱:۴۱ | کد خبر : 495909 |

ویترین روزنامه ها/ تحلیل «آفتاب یزد» درباره بی اثر بودن حذف چهار صفر از پول ملی در شرایط کنونی /نگاه آینده نگرانه «خراسان» درباره چشم انداز بازار سرمایه/ بررسی کارشناسان درباره آینده شهرها در پسا کرونا به روایت «ایران»

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «جراحی زیبایی برای بیمار سرطانی!» تیتر انتقادی و متفاوت روزنامه آفتاب یزد برای مصوبه مجلس درباره حذف چهار صفر از پول ملی است. این روزنامه سعی کرد نظر موافقان و مخالفان این مصوبه را در گزارشی کار کند و در بخشی از گزارش به نقل از یک کارشناس اقتصادی نوشت: «حذف چهار صفر از پول ملی یک کار غیرضروری و نمایشی است که هیچ اثر و ارزش واقعی در اقتصاد کشور ندارد. گفتگو و کار در مورد حذف چهار صفر از پول ملی در شرایط حاضر چیزی شبیه تجویز جراحی زیبایی برای بیمار مبتلا به سرطان است».

سردبیر آفتاب یزد همچنین در سرمقاله امروز این روزنامه با اشاره به بی موقع بودن این تصمیم تاکید کرد که «حذف صفرها کسی را خوشحال نمی‌کند» و در بخشی از سرمقاله خود نوشت: « آن زمان که شرایط بهتر بود و کرونایی در کار نبود و تحریم‌ها نیز به شدت کنونی وجود نداشت همواره اخبار کشور ونزوئلا بنده و خیلی‌ها مثل بنده را مضطرب می‌کرد. اینکه این کشور نفت خیز، چنین تورم وحشتناکی را تجربه می‌کند و دولتمردان آن تنها خدمت و تدبیری که دارند حذف صفرها از پول ملی است تا مردم برای جا به جایی پول آنچنان اذیت نشوند! حال دقیقا در همین راستا وقتی رئیس کل بانک مرکزی از تریبون مجلس اعلام می‌کند اسکناس ۵هزار تومانی تبدیل به سکه ۵تومانی می‌شود حس وحشتناکی سراغ مان می‌آید. آری؛ اینکه صفرها سال‌هاست که تلنبار شده‌اند و بالاخره باید به دلیل آب رفتن ارزش پول ملی روزی حذف می‌شدند درست، اما حذف شدن آن در این ایام که مردم به انحای مختلف در تنگنا و فشار هستند و به همین دلیل استرس فراوانی را تجربه می‌کنند به نظر بدسلیقگی می‌آید. در واقع این موضوع تصمیم درستی است که در زمان نادرستی اتخاذ می‌شود.»

 

روزنامه خراسان هم به دغدغه این روزهای مردم و وضعیت بورس در ماه های آینده اشاره کرد و در آستانه یک میلیونی شدن شاخص کل بورس به بررسی چشم انداز بازار سرمایه پرداخت که در تیتری عالی و کنجکاو برانگیزانه ای نوشت: « ریزش بورس؛ کی و چگونه؟». این روزنامه توضیح داد: «از ابتدای امسال به ویژه بعد از عرضه شستا در ۲۷ فروردین امسال، موضوع حمایت دولت از بورس به دلیل داغ کردن عرضه های دولتی و شبه دولتی و نیاز قوه مجریه به تامین مالی از بورس مهم ترین دلیل جهش قیمت ها و شاخص در بورس بوده است. بر همین اساس برخی معتقدند که با توجه به تداوم عرضه های دولتی تا انتهای امسال، شاهد ریزش شدید و دامنه دار و مداوم در بورس نخواهیم بود. با این حال اکثر کارشناسان معتقدند که روند صعودی فعلی به زودی متوقف و بازار متعادل و یا دچار ریزش خواهد شد. به عبارتی اگر بعد از توقف صعود، بازار بعد از یک ریزش موقت متعادل شود، زیان کم خواهد بود. اما اگر بعد از توقف روند صعودی، شاهد فروش های گسترده و صف فروش های بی پایان باشیم، قطعا کسانی که در نزدیکی قله سهام خریده اند زیان های سنگینی خواهند کرد. اگرچه در شرایط فعلی، ریزش دامنه دار  و گسترده به هیچ وجه به نفع دولت نیست اما باید توجه کرد که در صورت وقوع چنین سناریویی، از دولت هم کار زیادی در برابر سیل نقدینگی بر نخواهد آمد».

 

روزنامه ایران هم در گزارشی کاربردی سعی کرد با جامعه شناسان و کارشناسانی چون؛ حسین ایمانی جاجرمی، سید یعقوب موسوی، نصر اصفهانی و الهام فخاری صحبت کند و از آینده شهرها بعد از کرونا بپرسد که در تیتر روانی «افزایش فقر و مهاجرت –را – چالش پساکرونا برای شهرها» خواند. انتخاب تیتر چکیده ای از صحبت های کارشناسان است و دید جامع و خوبی به مخاطب درباره متنِ گزارش می دهد با این حال بهتر بود نوع مهاجرت –مهاجرت وارونه- در تیتر مشخص می شد. چون الهام فخاری معتقد است که « بیکاری در کلانشهرها بویژه پایتخت مسأله‌ای جدی در بررسی‌های حاشیه‌نشینی و مسائل اجتماعی است. افزایش بی‌کاری و ازمیان رفتن زنجیره‌های سنتی کسب و کار برای شهر با حدود ۱۰ میلیون نفر جمعیت، و فشردگی اجتماعی زنگ خطر جدی است. ازمیان رفتن کسب و کارها بر درآمدهای شهرداری‌ها و کیفیت خدمات شهری هم اثر خواهد گذاشت. هنوز مردم به سبک زندگی پیشاکرونایی زندگی می‌کنند و الگوی مصرف و سبک زندگی روزمره‌شان با این توقف‌ها و تکانه‌ها متناسب نشده است. ما در آینده نزدیک با چالش جدی در کسب و کارها و درآمدهای فردی و جمعی روبه‌رو می‌شویم و پیامدهای فشار تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان هم از پیش به زندگی مردم آسیب زده است. اگر شرایط کرونایی ادامه یابد، شهرسازی و الگوی زندگی شهری فشرده کنونی در تهران همراه با بحران کار می‌تواند به روند مهاجرت وارونه به روستاها بینجامد و زندگی با فاصله در محیط‌های گسترده باردیگر مورد توجه توانگران قرار بگیرد.»

 

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here