زمان انتشار : ۱۴ اردیبهشت ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۴:۲۲ | کد خبر : 495806 |

شکری خانقاه: روابط عمومی ها برای افزایش تولید و ارتقای بهره وری، برنامه راهبردی ارتباطی تدوین کنند

شفقنا رسانه– حمید شکری خانقاه معتقد است که روابط عمومی ها باید با ساختارسازی کارآمد به سیستم‌های ارتباطی در وزارتخانه ها معنا دهند. او می گوید: روابط عمومی ستادی نباید منفعل و بسته عمل کند بلکه فعالانه در سطح استاندارد و در گستره ملی با برنامه ریزی راهبردی، ارتباطات یکپارچه را پیاده کند. علاوه بر آن روابط عمومی باید در سال جهش تولید تلاش کند تا در تولید محتوا برای رسانه ها موفق عمل کند و صدا و سیما نیز با به نمایش گذاشتن الگوهای موفق و معرفی بخش های صنعتی درآمدزا باعث جذب سرمایه‌گذاری در آن ها شود.

 

حمید شکری خانقاه، دکترای جامعه شناسی ارتباطات و مدرس روابط عمومی در گفتگو با شفقنا رسانه با اشاره به نامگذاری سال ۹۹ با عنوان سال «جهش تولید» به نقش روابط عمومی وزارتخانه ها می پردازد و به شفقنا رسانه می گوید: روابط عمومی ها باید با ساختارسازی کارآمد به سیستم‌های ارتباطی در وزارتخانه ها معنا دهند. به عبارتی روابط عمومی ستادی نباید منفعل و بسته عمل کند، بلکه باید فعالانه در سطح استاندارد و در گستره ملی با برنامه ریزی راهبردی، ارتباطات یکپارچه را پیاده کند.

او ادامه می دهد: روابط عمومی استاندارد با تحقیق آغاز می‌شود و با تحقیق پایان می‌پذیرد.  به همین دلیل آغاز هر فعالیت در روابط عمومی با مطالعه، مخاطب شناسی و پایان آن با ارزیابی و سنجش اثربخشی ارتباطی همراه است. بنابراین نگاه صرف به روابط عمومی به عنوان واحد صرفاً اطلاع‌رسان، تک بعدی و عامل اصلی ناکارآمدی روابط عمومی هاست.

شکری خانقاه بزرگترین آفت اغلب روابط عمومی‌ها را روشن نبودن برنامه و نقشه راه، وظیفه محوری و کلیشه گرایی، نامشخص بودن موضوعات راهبردی، تضادها و تعارض‌های دائمی درونی و حتی با رسانه ها و ناکارآمدی ارتباط موثر با رسانه های رسمی و تاثیر گذار می داند و تاکید می کند: روابط عمومی باید از طریق ارتباط با نخبگان، رهبران فکری، ذی‌نفعان کلیدی و مخاطبان اصلی، ارتباطات انسانی و رسانه ای را مدیریت کند.

نویسنده کتاب برنامه ریزی راهبردی ارتباطی در روابط عمومی با اشاره به اینکه درگاه‌های ارتباطی درون سازمانی، شبکه های اجتماعی، خبر، گزارش، نمایشگاه، انتشارات، مراسم‌ها و گردهمایی ها، بهره گیری مناسب از کانال‌های ارتباطی رسمی مثل خبرگزاری ها، صدا و سیما و … کانال‌ها و ابزارهای مدیریت ارتباطات در هر بخشی  هستند، می گوید: روابط عمومی پیشرو باید برای تمام پروژه های بخش مربوطه، برنامه ارتباطی راهبردی تدوین و نقشه‌ذی‌نفعان خود را ترسیم کند.

او همچنین با اشاره به نامگذاری سال ۹۹ به عنوان سال «جهش تولید» و نقش روابط عمومی وزارتخانه ها در تحقق آن، با ذکر مثالی به توضیح وظایف آن ها می پردازد و می گوید: در اینجا می خواهم به نقش روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی به عنوان بخش مهمی که می تواند در رونق تولید نقش داشته باشد، اشاره کنم. توجه داشته باشید که ارتقای بهره وری و  فرهنگ سازی مصرف محصولات کشاورزی جزو کارکردهای مهم روابط عمومی در بخش کشاورزی  تلقی می شود. از طرفی هم می بینیم که مصرف بی‌رویه سموم، سلامت جامعه را به خطر انداخته و به همین دلیل تولید محصولات گواهی شده در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است. طبیعتاً روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی باید سعی کند تا با فرهنگ‌سازی و ایجاد ارتباط موثر با مخاطب در متقاعدسازی و جلب حمایت جامعه و برند سازی نشان محصولات گواهی شده گام‌های موثری بردارد.

شکری خانقاه ادامه می دهد: به عبارتی روابط عمومی قدرتمند باید بر اساس اصول «ارتباطات» تسهیل‌گر اهداف سازمانی باشد؛ به عنوان مثال در جهاد کشاورزی باید برای افزایش تولید و ارتقای بهره وری،  بهره‌برداران بخش کشاورزی را به رعایت الگوی کشت و اجرای سیاست‌های مدیران ارشد، متقاعدکرد تا تابع هیجان بازار نباشند.

این مدرس دانشگاه اعتقاد دارد که روابط عمومی باید با مدیریت ارتباطات یکپارچه در سطح ملی و بکارگیری موثر تمامی تکنیک‌ها و تکنولوژی‌های ارتباطی، موضوعات بخش را اولویت‌بندی و با مخاطبان اصلی ارتباط موثر برقرار کند.

او می گوید: مطالعات افکار عمومی در روابط عمومی ها به معنی اطلاع‌یابی از تفکرات، نیازها، خواسته‌ها و چالش‌های مردم جدی گرفته نمی شود لذا قبل از هر طرح و برنامه‌ای، باید مخاطب‌سنجی و آمایش سرزمین در روابط عمومی صورت گیرد تا پروژه‌ها با شکست مواجه نشوند.

شکری خانقاه ضمن تاکید بر اینکه نقش روابط عمومی مدیریتی است، می گوید: قدرت مشاوره مدیریت ارتباطات باید بخشی از باورهای مدیر روابط عمومی باشد. علاوه بر آن روابط عمومی کارآمد به «مدیر ارتباطی هوشمند» نیاز دارد.

این مدرس دانشگاه روابط عمومی را مدیریت ارتباطات انسانی و رسانه ای با بهره گیری از  تکنولوژی‌های گوناگون ارتباطی می داند و می گوید: روابط عمومی پیشرو در گرو سناریو نویسی و تولید محتوا برای اهداف و برنامه‌های بخش مربوطه است. سناریو باید خلاقانه در قالب های تیزر، مولتی مدیا، اقلام انتشاراتی و تبلیغاتی، اینفوگراف، موشن گراف و روش‌های نوین ارتباطی از طریق صدا و سیما، خبر گزاری ها و شبکه های اجتماعی منتشر و در جامعه موجب جریان سازی شود. این درحالی است که مشکل ما در بسیاری از حوزه های تولید بخصوص حوزه کشاورزی هم در کاربرد کانال‌های محدود ارتباطی و هم در تولید محتوای مناسب به عنوان  صنعت پیام سازی در روابط عمومی است.

او ادامه می دهد: به عنوان مثال صدا و سیما با نمایش کشاورزی سنتی به عنوان شغلی کم‌ درآمد و نشان دادن کشاورزان به عنوان افرادی نه چندان پیشرو، موجب گرایش منفی جامعه به صنعت کشاورزی شده است. بنابراین معتقدم روابط عمومی باید در سال جهش تولید تلاش کند تا در تولید محتوا برای رسانه ها موفق عمل کند و صدا و سیما نیز با به نمایش گذاشتن الگوهای موفق و معرفی بخش های صنعتی درآمدزا باعث جذب سرمایه‌گذاری در آن ها شود.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here