زمان انتشار : ۱۴ اردیبهشت ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۲:۱۶ | کد خبر : 495746 |

ویترین روزنامه ها/ پرداخت به موقع «خراسان» درباره ایرادهای جدی توزیع سهام عدالت/ تاکید «کیهان» بر لزوم برخورد دولت با گران فروشان کالاهای مصرفی مردم /بررسی کارشناسانه «اعتماد» درباره برگزاری نمایشگاه کتاب به صورت مجازی

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «مشمولان ثروتمند و جاماندگان سهام عدالت» تیتر کنایه ای روزنامه خراسان است و به بهانه گلایه مردمی که با وجود تنگدستی مشمول سهام عدالت نشده اند، به ایرادهای جدی توزیع این سهام پرداخت و در بخشی از گزارش تاکید کرد: «بررسی ها و نیز گزارش مرکز پژوهش های مجلس نشان می دهد که سنگ بنای این طرح در دولت نهم با بی عدالتی هایی گذاشته شده و لزوم بازنگری یا اصلاح جدی در بخش هایی از این طرح وجود دارد». این روزنامه توضیح داد: «اساساً سهام عدالت که از سال ۸۴ با اهدافی نظیر تامین عدالت اجتماعی، فقرزدایی و گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران کلید خورد، از همان ابتدا با چالش شناسایی مشمولان و میزان سهام تخصیصی به آن ها مواجه بود. به طوری که با وجود تاکید قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴، که حاکی از اختصاص سهام عدالت به شش دهک پایین درآمدی است، تعریف جامع و واحدی از مشمولان سهام عدالت ارائه نشد و همین موضوع احتمال واردنشدن برخی افراد را به توزیع سهام عدالت که جزو دهک های پایین درآمدی هستند ، قوت بخشیده است».

روزنامه کیهان در گزارشی انتقادی با اشاره به گران شدن برخی از کالاهای مصرفی مردم بر لزوم برخورد با گران فروشان تاکید کرد و در تیتری سوالی نوشت: «تخلف محرز، متخلف حاضر/ چرا با گران‌فروشان برخورد نمی‌شود؟» این روزنامه ضمن مقایسه قیمت های قبل و بعد برخی از کالاها بخصوص کالاهای اساسی و اشاره به مشکلات اقتصادی مردم در ایام شیوع کرونا تاکید کرد که «اگر دولت عزمی جدی برای مقابله با گرانی داشته باشد می‌تواند حداقل با عوامل مشهود گرانی نظیر آنچه درباره قیمت حبوبات، لیموترش یا آهن و… گفته شد برخورد قاطعی داشته باشد و مرهمی بر دردهای محرومان و آسیب‌دیدگان از گرانی‌های افسارگسیخته باشد».

این روزها به دلیل شیوع کرونا ویروس در کشور و خطرات برگزاری نمایشگاه کتاب به صورت حضوری، رسانه ها از احتمال برگزاری مجازی نمایشگاه کتاب خبر می دهند. روزنامه اعتماد هم در گفتگو با ناشران به بررسی این مسئله پرداخت که اگر این طرح عملی شود تا چه اندازه می‌تواند راهگشای مشکلات حوزه نشر در وضعیت کنونی باشد و در تیتر خوبی نوشت: «نمایشگاه مجازی کتاب، هزینه بی‌بازگشت». یکی از ناشران با بیان این مسئله که در حال حاضر به دلیل مساله قرنطینه کرونایی، همه می‌توانند از طریق سایت‌های ناشران و کتابفروشی‎های آنلاین، هر سفارشی را که دارند بدهند و کتاب مورد نظر خود را خریداری کنند.تاکید کرد: « وقتی این امکان هست و همه می‌توانند از آن بهره‌مند شوند، برگزاری نمایشگاهی با میلیاردها تومان هزینه چه ضرورتی دارد؟ به نظر من چنین هزینه‌ای صرف این کار شود معتقدم که چیزی جز پایمال کردن بودجه و اعتبار نیست». ناشر دیگری هم ضمن تاکید بر این مسئله که در شرایط حال حاضر کشور بهتر است، نمایشگاه حضوری و مجازی برگزار نشود، به شیوع کرونا و خطرات برگزاری نمایشگاه حضوری پرداخت و دلایل مخالفتش را هم با نمایشاه مجازی را برشمرد و گفت: «باید برای آن هزینه‌های فراوانی صورت بگیرد و برنامه‌ریزی و اجرای آن با این امکانات و زیرساخت‌های اینترنتی و مجازی بعید می‌دانم بتوان به این سرعت اجرایی کرد و درست انجام داد. به همین دلیل معتقدم این هزینه‌ها و بودجه نمایشگاه را می‌توان در قالب خرید کتاب به ناشرانی داد که در این مدت به امید برگزاری هرچه مطلوب‌تر این رویداد بر تولیدات‌شان افزوده‌اند. البته شاید با اجرای طرح مجازی تخفیف بهاره کتاب بشود هم اجرای این طرح امتحانی شود و هم کمکی به کتابفروشان، ناشران و موزعان در این شرایط شود».

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here