زمان انتشار : ۱۳ اردیبهشت ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۵:۲۲ | کد خبر : 495718 |

حیدری: ادامه شیوع کرونا، لطمه سنگینی به معیشت روزنامه نگاران می زند/ متولیان رسانه برای حیات رسانه ها چاره اندیشی کنند

شفقنا رسانه– مدیرعامل خبرگزاری ایلنا با اشاره به تعدیل های اخیر رسانه ها می گوید: این تعدیل ها زنگ خطری است که نشان می دهد، احتمالاً در آینده ای نزدیک رسانه های غیردولتی به دلیل بحران اقتصادی ناشی از کرونا مجبور شوند تا بخش مهم و قابل توجهی از نیروهایشان را تعدیل کنند. ادامه این روند لطمه بزرگی به معیشت روزنامه نگاران خواهد زد و نیازمند چاره اندیشی متولیان رسانه در کوتاه ترین زمان ممکن برای زنده نگه داشتن رسانه ها است.

 

مسعود حیدری، مدیر عامل خبرگزاری ایلنا با تقسیم بنگاه های رسانه ای به دو دسته دولتی و غیر دولتی به تشریح وضعیت و افق پیش روی آن‌ها در سال ۹۹ با وجود کرونا ویروس می‌پردازد و به شفقنا رسانه می‌گوید: بنگاه های رسانه ای دولتی که قبلاً بودجه ای دریافت می کردند، الان به دلیل شرایط بد اقتصادی کشور از جمله تحریم و شیوع کرونا نمی توانند رقمی که در بودجه برایشان تعیین شده، جذب کنند. البته در این بین سعی می کنند با رایزنی هایی، بخش اعظمی از بودجه تخصیص داده شده را جذب کنند. ولی در چنین شرایطی بخش خصوصی یا غیر دولتی کار سخت تری در پیش دارند. اگر دقت کرده باشید از اسفند ماه سال گذشته برخی از رسانه ها شروع به تعدیل نیروهای خود کردند. اگر روند همین گونه ادامه پیدا کند، مراجع ذی ربط و متولی از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید تلاش خود را برای زنده نگه داشتن رسانه ها بکنند.

او ادامه می دهد: این تعدیل ها زنگ خطری است که نشان می دهد، احتمالاً در آینده ای نزدیک رسانه های غیردولتی به دلیل بحران اقتصادی ناشی از کرونا مجبور شوند تا بخش مهم و قابل توجهی از نیروهایشان را تعدیل کنند. این مسئله لطمه بزرگی به معیشت روزنامه نگاران خواهد زد و نیازمند چاره اندیشی متولیان رسانه در کوتاه ترین زمان ممکن است. از طرفی بخش عمده ای از درآمد رسانه ها از طریق خدمات و آگهی های بنگاه های رسانه ای تامین می شد و الان چون خود بنگاه های اقتصادی درآمد خوبی ندارند، طبیعتاً در این زنجیره، رسانه ها هم آسیب می بینند.

در شرایط بحران کرونا ویروس، خبرگزاری ایلنا چه برنامه‌ای از لحاظ نیرو، محتوا و مسائل مالی کارکنانش در سال پیش رو دارد؟ مدیرعامل خبرگزاری ایلنا پاسخ می‌دهد: تمام تلاشمان را می کنیم تا با تدابیری جلوی لطمات بیشتر را بگیریم. با توجه به اینکه این بحران در اول سال رخ داده و بحث افزایش دستمزها مطرح است –اگرچه به همین میزان هم اعتراض هست- هزینه اداره رسانه ها را بالا می رود. بنابراین تلاش می کنیم تا با تنوع در خدمات جلوی لطمات احتمالی آینده را بگیریم. از لحاظ محتوا هم استراتژی قبل را ادامه می دهیم با این تفاوت سعی می کنیم که کیفیت را نسبت به قبل بالا ببریم.

حیدری با اشاره به طولانی بودن بحران شیوع کرونا ویروس و احتمال بی‌اثر شدن توصیه‌های رسانه‌ها تأکید می‌کند: ایران جزو معدود کشورهایی است که زنجیره شیوع این بیماری در آن طولانی شده است. به عبارتی برخی از کشورها با یک قرنطینه دو الی سه هفته ای سعی کردند زنجیره شیوع را بشکنند، ولی در ایران به دلایل متعددی ویژگی های قرنطینه واقعی اتفاق نیفتاد و پروسه شیوع را طولانی تر کرد. خب طبیعتاً این زمان طولانی، بر روی مردم تاثیر می گذارد. از طرفی معیشت قابل توجهی از مردم با در خانه ماندن تامین نمی شود. بنابراین رسانه ها باید همواره به شکل آموزشی و هشداری خطرات و تبعات جدی نگرفتن مسائل بهداشتی و همه ابعاد این بیماری را برای مردم روشن کنند تا مردم با احتیاط بیشتری فعالیت های روزانه خود را دنبال کنند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here