زمان انتشار : ۱۰ اردیبهشت ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۷:۳۶ | کد خبر : 495583 |

مدیرعامل خبرگزاری «برنا»: میز آسیب های کرونا را به میز اخبار کرونا اضافه خواهیم کرد/ با ایجاد خلاقیت و صفحات جدید برای حفظ مخاطب تلاش می کنیم

شفقنا رسانه- محمد مبین معتقد است که اگر بحران کرونا ویروس ادامه دار باشد، رسانه های ما به لحاظ اقتصادی روزهای سختی در پیش دارند و با ضعیف تر شدن اقتصاد رسانه ها، فرایند اطلاع رسانی مشکل می شود و بعید نیست شاهد مرگ تدریجی رسانه ها به ویژه رسانه های کاغذی باشیم. او می گوید: برای اینکه بتوانیم در خیرگزاری برنا این شرایط را تا حدودی کنترل کنیم، تلاش کردیم که با ایجاد خلاقیت ها و صفحات جدید مخاطب مان را حفظ کنیم و سعی داریم با نگرش آسیب شناسانه به موضوع کرونا بپردازیم. بعد از ماه مبارک رمضان هم میز آسیب های کرونایی را به میز اخبار کرونا اضافه می کنیم.

 

محمد مبین، مدیرعامل خبرگزاری «برنا» به تشریح وضعیت رسانه ها در دو بعد کارکردی و اقتصادی و افق پیش روی آن‌ها در سال ۹۹ با وجود کرونا ویروس می‌پردازد و به شفقنا رسانه می‌گوید: در بعد کارکردی، این نگرانی به صورت جدی وجود دارد که چون خبرنگاران دورکار و حوزه های خبری اکثراً تعطیل شده اند، رسانه ها از انجام امور مربوط به خود یا همان اطلاع رسانی دقیق و صحیح دور بیفتند. طبیعتاً در چنین شرایطی شفافیت و روشنگری نیم بندی که در کشور وجود داشت، از بین می رود. از طرفی اگر الان این مسئله از بین برود و به یک سنت تبدیل شود، دوباره برگرداندن آن به روال قبل سخت است.

او ادامه می دهد: وقتی این نگرانی به حوزه اقتصاد رسانه هم منتقل شود، مخاطب ریزش می کند و با ریزش مخاطب درآمد رسانه هم کاهش پیدا می کند. در چنین شرایطی احتمال تعدیل نیرو و افزایش بیکاری وجود دارد. اگرچه آمار دقیقی ندارم ولی متاسفانه تعدادی از خبرنگاران به ویژه در روزنامه ها به خاطر کرونا شغل خود را از دست داده اند و نگران آینده شغلی خود هستند. اگر این بحران ادامه دار باشد، رسانه های ما به لحاظ اقتصادی روزهای سختی در پیش دارند. اگرچه اقتصاد رسانه هایمان ضعیف بود ولی همین که این اقتصاد ضعیف، ضعیف تر شود فرایند اطلاع رسانی مشکل خواهد بود و بعید نیست شاهد مرگ تدریجی رسانه ها به ویژه رسانه های کاغذی باشیم.

او تاکید می کند: رسانه های کاغذی به دلیل شیوع کرونا در وضعیت بحرانی قرار دارند و مخاطب به خاطر ترس از این ویروس به سمت خرید نشریات نمی رود. خب طبیعتاً وقتی خرید نباشد آگهی هم نیست و در نتیجه اقتصاد رسانه نمی چرخد. این مشکل فقط مختص کارکنان یک روزنامه نیست بلکه یک صنعت است و از قشر روزنامه تا چاپخانه، توزیع، دکه دار و … را هم دربر می گیرد.

در شرایط بحران کرونا ویروس، خبرگزاری برنا چه برنامه‌ای از لحاظ نیرو، محتوا و مسائل مالی کارکنانش در سال پیش رو دارد؟ مدیرعامل خبرگزاری برنا پاسخ می‌دهد: برای خبرگزاری ها و رسانه های آنلاین نگه داشتن مخاطب حیاتی و حساس است چون برای درآمدشان نیاز به مخاطب دارند. برای اینکه بتوانیم این شرایط را تا حدودی کنترل کنیم، تلاش کردیم که با ایجاد خلاقیت ها و صفحات جدید مخاطب مان را نگه داریم. بخش رسانه را از اول ماه مبارک رمضان فعال تر کردیم، سه ویژه نامه راه انداختیم که شامل؛ ویژه اذان مغرب، گفتگوی آنلاین اینستاگرامی و بخش «یک کار خوب» که در پاسخ به دعوت مقام معظم رهبری برای کمک به همنوعان است. به عبارتی افرادی که کار ویژه ای انجام می دهند به خبرگزاری دعوت و گفتگوهایی از آن ها منتشر می کنیم.

او ادامه می دهد: برای ماه مبارک رمضان قبلاً یک کافه خبر به صورت تصویری داشتیم که مدتی است، تعطیل شده و تصمیم داریم دوباره آن را راه اندازی کنیم. سعی کردیم ویژه تر به بخش تصویری نگاه کنیم، در بخش خبرهای محتوایی تنوع ایجاد کردیم و مقداری بر روی نرم خبر توجه ویژه تری داشتیم. از روز سوم اسفند ماه هم میز کرونا را در خبرگزاری تشکیل دادیم که در خبرگزاری تنها گروه فعال در تحریریه بودند. بعد از ماه مبارک رمضان هم سعی داریم موضوعات پساکرونایی که مبتلابه جامعه است را تحت پوشش قرار می دهیم.

مبین با اشاره به فعالیت خبرگزاری برنا در این مدت درباره کرونا ویروس می گوید: حدود ۹ هزار مطلب درباره کرونا در ایران و جهان اعم از فیلم، خبر، یادداشت، گفتگو، عکس و… در حوزه های مختلف اقتصادی، سیاسی، ورزشی، فرهنگی، هنری، سلامت و… منتشر کردیم. برای بعد از کرونا هم همین روال را در پیش می گیریم و به آسیب های مختلف کرونا اعم از اجتماعی، روانی، اقتصادی و… می پردازیم. بخش استان های خبرگزاری برنا به ویژه اصفهان، قم، مرکزی، خراسان، آذربایجان شرقی و خوزستان در این مدت به شدت فعال شده اند و عملکردی مشابه دفتر مرکزی را دارند. ما سعی می کنیم این روال را ادامه دهیم و با نگرش آسیب شناسانه به موضوع کرونا بپردازیم. بعد از ماه مبارک رمضان هم میز آسیب های کرونایی را به میز اخبار کرونا اضافه می کنیم. نا گفته نماند حقوق پرسنل هم براساس قانون مصوب وزارت کار پرداخت خواهد شد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here