زمان انتشار : ۹ اردیبهشت ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۷:۴۶ | کد خبر : 495514 |

خوشوقت: رسانه ها متناسب با شرایط جدید حاصل از بحران کرونا، بازاریابی جدیدی انجام دهند

شفقنا رسانه- مدیر مسئول فرارو معتقد است که رسانه ها باید بازاریابی جدیدی متناسب با شرایط جدید انجام دهند تا بتوانند منابع خود را متعدد کنند، او می گوید: همانطور که مشاغل زیادی در اثر کرونا از بین رفتند، مشاغل جدید هم خلق خواهند شد و پا به عرصه اقتصاد خواهند گذاشت. بنابراین بنگاه های رسانه ای باید به سراغ مشاغل جدید پسا کرونا بروند که عمدتاً همین مشاغل استارت آپی و فعال در بستر وب هستند.

 

محمدحسین خوشوقت، مدیرمسئول پایگاه خبری فرارو به تشریح وضعیت رسانه‌ها و افق پیش روی آن‌ها در سال ۹۹ با وجود کرونا ویروس می‌پردازد و به شفقنا رسانه می‌گوید: طبیعتاً ایران هم ضربه های سنگینی از تحریم های آمریکا دیده و هم کرونا لطمات بیشتری بر پیکره لطمه دیده اقتصاد ایران وارد کرده است. علاوه بر تحریم ها، کاهش شدید قیمت نفت پتروشیمی را داریم که  ایران به فروش محصولات پتروشیمی وابسته بوده است و از این طریق توانسته فشار تحریم های آمریکا را تا حدود زیادی خنثی کند. بنابراین کاهش شدید قیمت نفت و کاهش ۷۰ درصدی قیمت محصولات پتروشیمی، ایران را از بخش بزرگی از درآمدهای خارجی محروم کرده است. در داخل هم به دلیل تعطیلی بسیاری از بنگاه ها، درآمد مالیاتی دولت به شدت کاهش پیدا کرده است و پیش بینی می شود که اقتصاد ایران حدود ۱۰ درصد کوچک تر شود و در نتیجه فقر و مشکلات مردم به شدت بیشتر خواهد شد.

او ادامه می دهد: طبیعتاً بنگاه های رسانه ای هم به شدت در معرض آسیب قرار خواهند گرفت. بنابراین بخش قابل توجهی از بنگاه های رسانه ای اگر کمک های دولتی دریافت نکنند از بین خواهند رفت. می دانید که مشکلات اقتصادی باعث شده تا اقتصاد بنگاه ها متکی به یارانه شود. طبیعتاً در چنین شرایطی بنگاه های رسانه ای بیش از سایر بنگاه ها وابسته خواهند شد.

خوشوقت با اشاره به اینکه کار فرهنگی در ایران سودآور نیست، می گوید: رسانه در طی سالیان گذشته همواره نیازمند یارانه دولتی بوده است. در شرایط وخیم آینده هم این اتکا به یارانه بیشتر خواهد شد. اگر دولت نتواند به اندازه کافی یارانه در اختیار بنگاه های رسانه ای قرار دهد طبیعتاً بخش قابل توجهی از رسانه ها نابود خواهند شد و تعداد اندکی به حیات خود ادامه خواهند داد. این تعداد اندک هم بنگاه هایی هستند که قبل از این بحران توانسته اند با ابتکارات و خلاقیت هایشان مخاطبان زیادی را جذب کنند و با درآمد حاصل از تبلیغات بنیه ای قوی پیدا کنند. اما رسانه هایی که از این وضعیت برخوردار نیستند و سابقه موفقی نداشتند و نتوانستند مخاطبان قابل توجهی جلب کنند، از بین خواهند رفت مگر اینکه یارانه دولتی به کمک آن ها بیاید. البته با توجه به شرایط سخت دولت این یارانه هم آنقدر نیست که بتواند به داد آن ها برسد. به همین دلیل دولت مجبور به گزینش براساس میزان مخاطب و ضریب نفوذ می شود.

در شرایط بحران کرونا ویروس «فرارو» چه برنامه‌ای از لحاظ نیرو، محتوا و مسائل مالی کارکنانش در سال پیش رو دارد؟ مدیرمسئول این رسانه پاسخ می‌دهد: سعی می کنیم نه تنها نیرو حذف نکنیم بلکه تعداد بیشتری نیروی در حد توان خودمان به مجموعه فرارو اضافه کنیم و تلاش کنیم که بازاریابی جدیدی متناسب با شرایط جدید انجام دهیم تا بتوانیم منابع خودمان را متعدد کنیم. همانطور که مشاغل زیادی در اثر کرونا از بین رفتند، مشاغل جدید هم خلق خواهند شد و پا به عرصه اقتصاد خواهند گذاشت. ما باید به سراغ مشاغل جدید پسا کرونا برویم که عمدتاً همین مشاغل استارت آپی و فعال در بستر وب هستند. به هر حال کانال های کسب درآمد متحول خواهد و ما باید به سراغ منابع جدید برویم. ناگفته نماند که در فرارو، حقوق های امسال هم طبق قانون کار پرداخت می شود. طبیعتاً ناگزیریم اضافه کارها را براساس نگاه شایسته سالارانه و ارزش کار افراد درنظر بگیریم.

خوشوقت با اشاره به طولانی بودن بحران شیوع کرونا ویروس و احتمال بی‌اثر شدن توصیه‌های رسانه‌ها تأکید می‌کند: رسانه ها باید همواره مخاطبان را با خطرات واقعی کرونا آشنا و آگاه نگه دارند و همواره تاکید کنند که کرونا دشمن قتال است و باید آن را جدی گرفت. با توجه به اینکه دولت در اعمال قرنطینه کامل ناتوان بود و نتوانست به همه مردم پول و ارزاق بدهد، مجبور شد تا بین سلامت و معیشت مردم، معیشتشان را در اولویت قرار دهد. مردم باید بدانند که این ناچاری به معنای عادی شدن شرایط نیست و لازم است ضمن پرداختن به کسب و کارشان همواره فاصله اجتماعی، مسائل بهداشتی و… را رعایت کنند. ما رسانه ها هم باید همواره از طریق انتشار اخبار و مطالب علمی و هشدار دهنده درباره این ویروس، مردم را نسبت به سلامتشان نگران و هوشیار نگه داریم و مانع بی تفاوتی مردم نسبت به این ویروس شویم.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here