زمان انتشار : ۹ اردیبهشت ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۲:۲۲ | کد خبر : 495443 |

ویترین روزنامه ها/ روایت ناراحت کننده «همدلی» درباره وضعیت کارگران روزمزد در ایام کرونا/ انتقاد «فرهیختگان» به ضعف های سامانه شاد و غفلت از امکانات محدود دانش آموزان روستاها

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «روزهای دشوار کارگران روزمزد» گزارش میدانی خوب روزنامه همدلی است که به وضعیت سخت کارگری در روزگار کرونا پرداخت. این روزنامه در بخشی از گزارش خود به نقل از یک کارگر روزمزد نوشت: «الان یک هفته هست که سر هیچ کاری نرفته‌ام، امروز هم از ۸ صبح آمده‌ام اینجا و تا الان موفق نشدم کاری بگیرم، از روزی هم که کرونا پیدا شده تعداد کارگرهای اطراف میدان بیشتر شده، بنابراین اگر هم کسی بیاید دنبال کارگر شانس اینکه کاری به تو برسد، خیلی کم است. او را می‌بینی، می‌دانم که او قبل از کرونا در یک کارگاه کار می‌کرده، اما با آمدن کرونا مثل اینکه کارگاه دیگر تولید نداشته و او را اخراج کرده‌اند، بنابراین می‌آید سر میدان می‌ایستد که با روزمزدی زندگی‌اش را بچرخاند. او هم در یک باربری کار می‌کرد، از اینهایی که اسباب منزل جابه‌جا می‌کنند، اما به‌قدری اسباب‌کشی کم شده که آنها هم برای داشتن درآمد می‌آیند سر میدان، خیلی از آدم‌های اینجا این‌طوری هستند. گاهی شرمنده بچه‌هایم می‌شوم، من هم دلم می‌خواهد شب که خانه می‌روم چیزی برای آنها خریده باشم، اما گاهی مجبورم دیرتر به خانه بروم و زودتر از خانه بیرون بزنم تا که به چشمان آنها نگاه نکنم، این روزها درآمدم خیلی پایین آمده است، و گاهی توان خرید یک نان و پنیر را هم ندارم. گاهی که یک سری از ماشین‌ها می‌آیند اطراف میدان چیزهایی بین کارگرها پخش می‌کنند، مجبور هستم من هم بروم از آنها نان یا غذایی را که آورده‌اند بگیرم، خودم اصلا دوست ندارم این شکلی از آنها چیزی بگیرم، من همیشه کار کرده‌ام و بابتش پول گرفته‌ام، این طوری احساس خوبی ندارم، اما وقتی توان خرید ندارم، مجبور هستم.»

 

روزنامه فرهیختگان گفتگوی خوبی با رستم بامری، معلم روستای کلاتنگ دلگان انجام داد که تصویر تدریسش به دانش آموزان دبستانی در زیر درختان نخل بلوچستان در شبکه های اجتماعی دست به دست شده بود و در تیتری کنایه ای نوشت: «قصه‌هــای شــــاد برای مدیـــران شــــاد!» این معلم توضیح داد که «ما می‌خواستیم از برنامه شاد استفاده کنیم و آموزش را همان‌طور که به ما گفتند، از این طریق پیش ببریم، اما با مدیر و چند نفر از همکاران جلسه برگزار کردیم و به این جمع‌بندی رسیدیم که واقعا دانش‌آموزی اینجا نیست که گوشی هوشمند داشته باشد یا پدر و مادرش سواد داشته باشند که اگر هم بتوانند گوشی جور کنند، این برنامه را نصب و آنها را راهنمایی بکنند. به‌هرحال اینها دانش‌آموزان ابتدایی هستند و خودشان که نمی‌توانند بدون کمک پدرومادر و بزرگ‌ترها از نرم‌افزارهای موبایلی استفاده کنند. درنهایت هیچ‌کس نبود و یک گوشی هوشمند هم پیدا نشد. بعد ما تصمیم گرفتیم به‌جای شاد روزی چند نفر از دانش‌آموزان را یا در فضای باز و باغ یا در خانه خودم با رعایت فاصله اجتماعی بیاورم و به آنها درس بدهم و درخدمت آنها باشم. مشکل دیگری هم که در ارتباط با این دانش‌آموزان بود، این بود که اینها دانش‌آموزان کلاس اول ابتدایی هستند و اهل پای‌تلویزیون نشستن هم نیستند که بخواهند درس را این‌طور یاد بگیرند و به‌هرحال نیاز بود طور دیگری به آنها آموزش داده شود و ما این کار را کردیم و بچه‌ها را آوردیم در باغ و فضای باز تا با رعایت نکات بهداشتی به آنها آموزش دهیم. برای برگزاری امتحانات هم تابع نظرات و سیاست‌های آموزش‌وپرورش هستیم».

 

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here