زمان انتشار : ۷ اردیبهشت ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۵:۵۱ | کد خبر : 495354 |

صاحب‌امتیاز «عصر ایران»: رسانه ها به دلیل بحران کرونا از نظر اقتصادی سال سختی در پیش دارند

شفقنا رسانه- به عقیده جعفر محمدی امسال رسانه ها اعم از مکتوب و آنلاین به لحاظ خبری و تحلیلی همچنان کارکرد و جایگاه خود را حفظ می کنند اما در حوزه اقتصاد، حتماً دچار مشکلاتی خواهند شد. او با اشاره به رکود اقتصادی و تاثیر آن بر کم شدن آگهی برای رسانه ها می گوید: طبیعتاً اگر آگهی در رسانه‌ها کم ‌شود، عرصه بر آن ها از نظر اقتصادی بسیار تنگ خواهد شد. بنابراین امسال رسانه‌ها به‌ویژه رسانه‌های کاغذی از نظر اقتصادی سال سختی خواهند داشت. البته در این بحران تنها رسانه‌های بخش خصوصی متضرر می‌شوند، چون رسانه‌های دولتی به بیت‌المال و ارقام کلان متصل هستند و مشکل خاصی نخواهند داشت.

 

جعفر محمدی، صاحب‌امتیاز سایت «عصر ایران» به تشریح وضعیت رسانه‌ها و افق پیش روی آن‌ها در سال ۹۹ با وجود کرونا ویروس می‌پردازد و به شفقنا رسانه می‌گوید: به لحاظ کارکرد خبری و تحلیلی امسال رسانه ها اعم از مکتوب و آنلاین همچنان کارکرد و جایگاه خود را حفظ می کنند و حتی ارتقاء هم می دهند. به عنوان مثال بار اصلی انتقال مباحث آموزشی در حوزه کرونا بر عهده آن ها بود.

محمدی ادامه می‌دهد: اما در حوزه اقتصاد، رسانه‌ها حتماً دچار مشکلاتی خواهند شد. با توجه به اینکه ما در کوتاه‌مدت و یا میان‌مدت با افت اقتصادی مواجه خواهیم بود. وقتی در جامعه رکود به وجود می‌آید طبیعتاً آگهی هم در رسانه‌ها کم می‌شود و عرصه هم بر آن ها از نظر اقتصادی بسیار تنگ خواهد شد. بنابراین امسال رسانه‌ها به‌ویژه رسانه‌های کاغذی از نظر اقتصادی سال سختی خواهند داشت. البته در این بحران تنها رسانه‌های بخش خصوصی متضرر می‌شوند، چون رسانه‌های دولتی به بیت‌المال و ارقام کلان متصل هستند و مشکل خاصی نخواهند داشت.

در شرایط بحران کرونا ویروس عصر ایران چه برنامه‌ای از لحاظ نیرو، محتوا و مسائل مالی کارکنانش در سال پیش رو دارد؟ صاحب‌امتیاز «عصر ایران» پاسخ می‌دهد: از همان ابتدای شیوع کرونا در کشور جزو اولین رسانه‌ای بودیم که دورکاری کارکنان را شروع کردیم و همچنان هم دور کار هستند. از نظر نیروی انسانی هم، شخصاً تأکید دارم باید تا جایی که بنگاه اقتصادی توان دارد از تعدیل نیروی کار خودداری شود.

او ادامه می‌دهد: ما در این چند سال گذشته که در مضیقه مالی بودیم نه‌تنها نیروهایمان را تعدیل نکردیم بلکه چند نفر از همکاران تعدیل‌شده در رسانه‌های دیگر را هم به‌عنوان همکار جذب کردیم. الان هم دوست داریم که همین خط‌مشی را ادامه دهیم. بنابراین تا حد امکان سعی می‌کنیم تعدیل نیرو نداشته باشیم. چون نیروهای انسانی ارزش‌ها و سرمایه‌های اصلی هر مجموعه‌ای هستند. به عبارتی همان‌طور که تأکید داریم تا ساختمانمان را نگه‌داریم قطعاً باید بیشتر از این تلاش کنیم که نیروی انسانی‌مان را هم حفظ کنیم. در زمینه محتوا هم به همان شکل سابق تولید داریم ولی در برخی حوزه‌ها و مباحث مرتبط با کرونا ویروس سعی داریم که قوی‌تر عمل کنیم. علاوه بر آن چون یک ماه پرداخت حقوقمان عقب‌تر است هنوز برای افزایش میزان حقوق کارکنان تصمیمی نگرفتیم.

محمدی با اشاره به طولانی بودن بحران شیوع کرونا ویروس و احتمال بی‌اثر شدن توصیه‌های رسانه‌ها تأکید می‌کند: در عین اینکه نباید به جامعه استرس پمپاژ کنیم، باید همواره هشدار دهیم که باز شدن مغازه‌ها و پاساژها به خاطر مسائل اقتصادی است نه عادی بودن شرایط و از بین رفت ویروس. بنابراین باید مدام به مردم گوشزد کنیم و نگذاریم عدم رعایت توصیه‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی عادی شود چون نتایج فاجعه باری به همراه خواهد داشت.

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here